Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko co wyprodukujesz na "własnym" podwórku - a także świadczone usługi rolnicze własnym sprzętem, na które wystawiasz f-rę VAT wpisujesz 3% (z odpowiednim kodem PKWiU - co jest bardzo ważne). Natomiast przy odsprzedaży maszyn wystawiasz 22%, oczywiście jeśli maszyna się nie zamortyzowała. Natomiast przy odsprzedaży maszyn, które nie funkcjonują w rejestrze VAT (były kupione przed przejściem na VAT, jest możliwość sprzedaży jako maszyny już zamortyzowanej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki trzeba mieć dowud że maszyna jest zamortyzowana?? Macie jakieś programy do drukowania faktur?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynym w zasadzie dowodem jest wiek maszyny. Przyjmuje się, że ciągniki amortyzują się w granicahc 8-15 lat - w zależności od przebiegu (mtg) i mocy, maszyny uprawowe 5 - 10 lat, pozostałe też do 15.

Do drukowania faktur możesz wygrzebać z możliwości Excela wzór faktury (nie polecam), lub znaleźć na internecie program Fakturka. Ja mam wersję 1.07 i jestem zadowolony - mozesz w nim wszystko poustawiać i ładnie wydrukować. Archiwizuje wszystkie wydruki.

Jeśli chcesz prowadzić rejestr VAT polecam bezpłatny LeftHand - Mała Księgowość. Prowadzisz książkę przychodów i "odchodów" - jednocześnie generując rejestr VAT. Masz tam również możliwość drukowania deklaracji VAT-7. Program wymaga małej wprawy i uwagi przy wprowadzaniu danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a możecie wypisać tu te numery PKWiU? Chodzi mi o:

żyto

pszenżyto

owies

byki

krowy

jałówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyto - jare konsumpcyjne 01,11,16,00,11

Żyto – jare paszowe 01,11,16,00,12

Żyto – ozime konsumpcyjne 01,11,16,00,21

Żyto – ozime paszowe 01,11,16,00,22

Pszenżyto – ozime konsumpcyjne 01,11,17,00,11

Pszenżyto – ozime paszowe 01,11,17,00,12

Pszenżyto – jare konsumpcyjne 01,11,17,00,21

Pszenżyto – jare paszowe 01,11,17,00,22

Owies – konsumpcyjny 01,11,16,00,31

Owies – paszowy 01,11,16,00,32

Pozostałe zboża mieszanki 01,11,17,00,90

Pozostałe nie spisałem bo nie mam ich w gospodarstwie.

byki

krowy

jałówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cielęta hodowlane (również inne ew. można podpiąć) 01.21.12-00.10

Mleko 01.21.20-00.00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przejscie z vat na ryczałt jak wygląda po 3 latach mozna bez problemów niezaleznie od obrotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisałeś zaprzestanie "dobroci" prowadzenia rejestru VAT następuje po trzech latach od rezygnacji. Niezależnie od obrotów.

Czyli, jeśli uznałeś, że zakończyłeś większe inwestycje, z których liczyłeś na zwrot znaczącego VAT-u, a bieżące rozliczenia przestają być korzystne - to możesz napisać podanie do kierownika US o powrót na "ryczałt".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz czyli po miesiącu bycia vatowcem mozna chciec spowrotem byc na ryczałcie i od tego dnia poczekac jeszcze te 3 lata , czy tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. Podatnicy, o których mowa w ust. 3, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3. Zwolnienie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.

czyli tłumacząc na język polski po trzech latach korzystania z rozliczania VAT zanosisz prośbę o zwolnienie z VAT ze skutkiem od następnego miesiąca (kwartału). I jeszcze jeden zapis - maszyny wpisane na środki trwałe (zwrócony VAT) muszą być w gospodarstwie powyżej 6 miesięcy - inaczej US upomni się o VAT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są + i - przejścia na wat. Mam zamiar kupić ciągnik i troszke sprzętu do niego i zastanawiam się jak wyjdę na tej zamianie. Jakie macie doświadczenia z watem i czy trafiają się ludzie, którzy kupują sprzęt na ryczałcie i jaka jest tego argumentacja? (zwłaszcza że za ok 4 lata wszyscy bedziemy na ogólnym wacie - tak przynajmniej się dowiedziałem od księgowego, który zajmuje sie rozliczeniami rolników)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ to zwrot podatku (jeśli inwestujesz)

- to kontakt z US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wwitam.... posiadam z ojcem gospodarstwo rolne 15 ha.. specjalizuje się w produkcji mleka... oddaję go 6000tyś litrów miesiecznie... czy mógłbym przejść na vat?? czy bez inwestycji jest to opłacalne (za dwa miesiące będę kupywał ciągnik za 60tyś zł i trochę sprzętu za jakieś 20tyś zł)....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,Roser to że za 4 lata będziemy wszyscy na vacie to chyba tylko przymiarki?

Sam planuje zakupić troche sprzętu i zastanawiam się nad przejściem na wat,

Na materaiały budowlane na remont domu raczej by się nie dało odpisać nic ? A co z samochodem czy np. berlingo czy fabie z kratka można teraz kupić na gospodarstwo i odpisać wat, czy musi koniecznie to być diesel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na remont domu z połowy rachunków odpisałem sobie VAT - bo muszę mieć gdzieś biuro i jak przyjdzie Pani zz US po kontroli tychże to żeby miała na czym usiąść i przy czym pisać protokół.

Samochód dostawczy (z kratką) jest w gospodarstwie "niezbędny" i do wożenia kartofli do pobliskiego warzywniaka codziennie używany .

Każdy wydatek, na który chcesz odpisać sobie VAT musisz powiązać z kosztami w gospodarstwie. Połowę VAt-u z lodówki możesz sobie odpisać - bo musisz trzymać lekarstwa i szczepionki dla zwierząt w chłodnym i ciemnym miejscu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy opłaci się przejść na VAT, mam zamiar kupić ciągnik za 200000zł, a potem większych inwestycji nie planuje. Mam 40 ha, roczna sprzedaż tuczników 200szt, opasy 8szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej - policz sobie ile musisz pracować na 40 000 zł (VAT zawarty w ciągniku). Potem będziesz odliczał VAT z paliwa (i oczywiście akcyzę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robern - zastanawiam się czy puźniej nie będe płacił więcej do US niż będe mógł sobie zwrócić.[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej powinno ci się opłacić. przy cenie 3,2 netto tracisz tylko ok 3500 rocznie ryczałtu od 200 tuczników, a przy ON masz 1,1 zł/na litrze taniej(0,6Vat+ 0,5 zwrot akcyzy), do tego części itp. Z reguły zawsze przy sprzedaży opodatkowanej niższą stawką (3%) powinieneś być na plusie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jeśli będziesz kupował środki produkcji na fakturę to wyjdziesz na plus. Musisz wydać 20% przychodów ze sprzedaży na zakup środków ze stawką 22% i wszystko ponadto to "czysty zysk"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robern - jeśli bym był na ryczałcie to od sprzedaży za 10.000 miałbym 5% czyli 500zł, a jeśli na vacie to od sprzedaży za 10.000zł płacę 3%vat - 300zł.

Czyli z 10.000 tracę 800zł, więc muszę kupić środki do produkcji za 3700zł - czyli 37% w stawce 22% żeby wyjść na zero. Czy dobrze liczę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...