Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znawców tematu kukurydzy

Dopiero zaczynam w rolnictwie, posiadam ziemię IV i V nic nie było siane ostatnimi laty wiec nie wiem czy mogę posadzić kukurydze bo nie zrobiłem zimowej orki, co uważacie na ten temat. A i jeszcze ile nogę uzyskać z jednego hektara uprawy w tonach?

Dzięki za odpowiedzi

;Zrób analizę gleby i będziesz wszystko wiedział, a jeśli chodzi o orkę to za czym się oglądasz jeszcze spokojnie zaorzesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeśli masz dostęp do gnojowicy (ale tylko) polecam 30 - 50 metrów sześciennych na ha. Gnojowica wytwarza dość gęsty korzuch na powierzchni gleby - co znacznie ogranicza rozwój większości chwastów. A w tej ilości nawozu potas masz załatwiony, fosfor mniej więcej i tylko azot trzeba uzupełnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jeśli masz dostęp do gnojowicy (ale tylko) polecam 30 - 50 metrów sześciennych na ha. Gnojowica wytwarza dość gęsty korzuch na powierzchni gleby - co znacznie ogranicza rozwój większości chwastów. A w tej ilości nawozu potas masz załatwiony, fosfor mniej więcej i tylko azot trzeba uzupełnić

kiedy dawać tę gnojowice bo ja planuję na wiosnę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, posiadam ziemię IV i V nic nie było siane ostatnimi laty wiec nie wiem czy mogę posadzić kukurydze
są tu więksi specjaliści, ale jeśli ziemia długo leżała odłogiem, to nie wiem czy kukurydza się uda, a jest to dosyć droga w uprawie roślina, a ceny za ziarno też nie są zbyt duże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, posiadam ziemię IV i V nic nie było siane ostatnimi laty wiec nie wiem czy mogę posadzić kukurydze
są tu więksi specjaliści, ale jeśli ziemia długo leżała odłogiem, to nie wiem czy kukurydza się uda, a jest to dosyć droga w uprawie roślina, a ceny za ziarno też nie są zbyt duże

 

To już nie wiem co mam robić dostałem w spodku ziemie a jestem mieszczuchem. Sądziłem ze kukurydza to łatwa uprawa z tego co czytałem i tu nagle taki grom ze nie przejdzie proszę o radę. A nie mogę jej sprzedać ani wydzierżawić tak było zapisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to nie możesz!?! wszystko możesz! a z tą łatwością to prawda daj pod talerzówkę 200potasu 80 fosforu a na wiosnę 130 azotu plus 100kg fosforanu z siewem i masz kukurydzę. jak pogoda ci dopisze to i 9ton z ha wyłuskasz! no i odmianę sobie dobierz mało wymagającą. i tyle to naprawdę łatwa uprawa tyle że kapitałochłonna. pozdrawiam i powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę sprzedać jak się nie podejmę roli to mój kuzyn to dostanie i tak dale do osoby która będzie chciała tak sobie dziadek wymyślił, ja jestem pierwszy i tyle dzięki za race NIANIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piosal -

głowa dogóry coś poradzimy.

1. Czy masz jakieś pojęcie o uprawie roli?

2. Ile hektarów to jest.

3. Jak z parkiem maszynowym (co posiadasz).

4. Czy wogóle masz ochotę za to się brać.

5. Ile gotówki możesz w to zainwestować na początek.

Jak zrozumiałem ta ziemia nie była ostatnio obrabiana czy tak? (leżała odłogiem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Wjacek dwa tygodnie temu nie wiedziałem prawie nic o roli ani o tym jak się ją uprawia (nie wiem, czemu ale mnie to tak wciągnęło ze wolny czas poświęcam na gromadzenie wiedzy, ale to tylko teoria) jestem mieszczuchem i do tego informatykiem, ale NET to potężne źródło wiedzy i tacy ludzie jak Wy są niezastąpieni( mój szacuneczek), teraz już wiem, że chce się zająć rolą bez względu na problemy z tym idące może już za dużo czasu spędziłem w biurze przed kompem, co do ilości do powierzchni ziemi to 94 ha w tym jakiś 30ha to łąki a „park maszyn” raczej Nic się nie przyda, bo dziadek już od 3 lat nic nie robił a mój ojciec i wujek nie byli zainteresowani i może ja przez to też. Co do kasy to źle nie zarabiam wiec może nie będzie z tym problemu,(mam teraz jakieś 300tys) bo ojciec powiedział ze mi pomoże jak będzie widział, że daje rade i chce tym się zająć (może jakiś sentyment do dzieciństwa?) Zapisałem się nawet na egzamin eksternistyczny w zawodzie wykwalifikowany rolnik czy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w pierwszym roku proponuje posiać zyto systemem bezorkowym (poszukaj w okolicy firmy usługowej) a kukurydze posiej na następny rok

Po pierwsze na zycie tyle nie popłyniesz i zyto jest mało wymagającą rośliną i nakłady sa niskie a koszt usługi siewu to jakieś 170-200zł

Co do kukurydzy no każdy wie ze nakłady sa druzo większe

Nasiona (dobre nasiona proponuje eurostar) ok 400 zł

Oprysk 200 zł

Nawozy 600-800 zł

Usługi ok 400-500zł

I siew kukurydzy metoda uproszczona bez orki zbierasz zyto talezowka lub agregat podorywkowy,poplon,na wiosne albo siew w mulcz lub talerzówka i siew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk zgadzam się z tobą ale na tak dużej powierzchni trzeba pomyśleć gdzie to żyto sprzedać lub zmagazynować.

Dobrze by było na początek część gospodarstwa wydzierżawić (jeśli są chętni) i spróbować na mniejszej powierzchni bo można utopić sporo kasy a zysk żaden.

Ja bym był ostrożny bo rolnictwo to nie jest zbyt dochodowa dziedzina (niestety).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zaproponowałbym na wiosnę talerzówkę(usługa) i dopłate (podstawową) do ugoru. A póżniej rzepak ozimy. Przez te pół roku kolega Piosall miałby czas zeby lepiej poznać rolnictwo i swoje gospodarstwo(analizy glebowe, melioracje). Wybrać kierunek produkcji i płodozmian. Na spokojnie zainwestować w park maszynowy( z wspólfinansowaniem z PROW) pod kątem wybranej produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no narzepaku to mozna popłynac i na rzepaku trzeba sie znac a koszty takie same jak kukurydza i ryzyko wieksze nawet z ubezpieczeniem

a co do zyta sa domy składow gdzie to mozna przechowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja w pierwszym roku proponuje posiać zyto systemem bezorkowym (poszukaj w okolicy firmy usługowej) a kukurydze posiej na następny rok

Po pierwsze na zycie tyle nie popłyniesz i zyto jest mało wymagającą rośliną i nakłady sa niskie a koszt usługi siewu to jakieś 170-200zł

Co do kukurydzy no każdy wie ze nakłady sa druzo większe

Nasiona (dobre nasiona proponuje eurostar) ok 400 zł

Oprysk 200 zł

Nawozy 600-800 zł

Usługi ok 400-500zł

 

-=LUK=-

o życie nic nie czytałem nie wiem jakie można uzyskać plony z tego co piszesz o usługach ok (Sam myślałem aby w pierwszym roku wynająć firmę usługową),koszty firmy, nasiona, NPK, to daje jakiś 2100zł/ha jaki jest próg tolerancji ile trzeba zebrać z pola aby nie tyle wyjść na swoje ale zarobić jestem w stanie uzyskać nadwyżkę około 1400 zł/ha czy nie przesadziłem

PS

Sorki ze pisze o życie na temacie kukurydzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Luk zgadzam się z tobą ale na tak dużej powierzchni trzeba pomyśleć gdzie to żyto sprzedać lub zmagazynować.

Dobrze by było na początek część gospodarstwa wydzierżawić (jeśli są chętni) i spróbować na mniejszej powierzchni bo można utopić sporo kasy a zysk żaden.

Ja bym był ostrożny bo rolnictwo to nie jest zbyt dochodowa dziedzina (niestety).

 

-=Czars=-

Twoje rozwiązanie też mi się podoba bo mam zejście na rzepak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja zaproponowałbym na wiosnę talerzówkę(usługa) i dopłate (podstawową) do ugoru. A póżniej rzepak ozimy. Przez te pół roku kolega Piosall miałby czas zeby lepiej poznać rolnictwo i swoje gospodarstwo(analizy glebowe, melioracje). Wybrać kierunek produkcji i płodozmian. Na spokojnie zainwestować w park maszynowy( z wspólfinansowaniem z PROW) pod kątem wybranej produkcji.

Walną mi się cytat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zrób analizę gleby, jak przez ileś lat był odłóg to i na mikroelementy, bo może się okazać że nie tylko kukurydza, ale i żyto nie urośnie.Ceny licz interwencyjne, ja bym nie liczył na ekstra plony, w tym roku to pewnie rzadko komu na słabszych glebach ( a takie masz jak piszesz ) kukurydza pokryje koszty mimo że cena nie jest zła Najważniejsze pilnuj kasy, bo w rolnictwie nie możesz być pewien że coś zarobisz - to w końcu fabryka pod chmurką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie załamuj się, tylko rozważ różne za i przeciw Masz jakieś budynki do tej ziemi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam garaż na 2 traktory i przyczepę, stodole na siano i maszyny. Dom tez jest, w którym babka mieszka, ale rodzice ja zabiorą do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz bawić się z kukurydzą to musisz mieć pewność zbytu mokrej ( bo to nie jest zwykłe zboże że zbierzesz suche - choć też nie zawsze i gdzieś wrzucisz ) albo możliwość wysuszenia i potem sprzedać bądź przechować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-=Kserkses=-

Oki będę szukał zbytu na mokre ziarno a ze trzeba suszyć do 14 % to wiem szukam tez kto masz silosy do suszenia ale dziękuje za wskazówki

Czy znasz „Dziki” bo mnie obraża

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gnojowicę stosuje się wiosną - część można dać pod uprawy glebowe - natomiast większość tak jak napisałem już po siewie kukurydzy.

W zależności od warunków pogodowych - jesli jest mokro i można liczyć na szybkie wschody kukurydzy można dać bezpośrednio po siewie - natomiast jeśli jest dość sucho - lepiej jest dać w fazie 5-7 liści, ponieważ kożuch z gnojowicy może powodować dodatkową nierównomierność wschodów. Wtedy przed zastosowaniem gnojowicy można dać jeszcze herbicydy na wykiełkowane chwasty. [/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...