Skocz do zawartości
Marek Sz

Wszystko o rozsiewaczach nawozowych

Rekomendowane odpowiedzi

Mam N 020/1 z 2000r.

Niestety w instrukcji praktycznie nic nie pisze o regulacji dawki wysiewu. Musisz sam w praktyce sprawdzić ile i jakiego nawozu ci wylatuje i przy jakim ustawieniu.Oczywiście aby rozsiewacz równomiernie siał oba otwory musza byc otwarte jednakowo.Możesz oczywiście zamknąć jeden otwór i wtedy będziesz siał tylko na jedną strone.Możesz również przestawiać kąt łopatek.Ogólonie te rozsiewacze bardzo równomiernie rozrzucają nawóz na 6-14 m.nie to co(stare) lejki z Brzegu.Man opryskiwacz 12m i spokojnie nawóz sieje jeżdząc tymi samymi śladami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Erdem

Powiedz, dlaczego jeden otwór jest ustawion nie centralnie? Czyżby won więcej wysiewał na jeden bok? Pamiętasz może mniejwięcej najczęsciej na którym otworze siejesz np. saletre amonową i jaką wtedy przyjmujesz dawkę?

Jak ciągnikiem siejesz, na jakim biegu i jaka jest to prędkość robocza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa otwory sa właśnie po to aby rozsiewacz siał rownomiernie na obie strony.U mnie obie dźwignie są skręcone razem także otwierają sie oba otwory jednakowo.i jest podziałka od 0-6. z tego co pamiętam to saletre sieje na 1,5 i wylatuje ok 200kg/ha Sól i superfosfat lub wieloskładnikowe na 2-2,5 ok 250 kg/ha a teraz siałem lubofos 600kg/ha to prawie na maxa. tylko ze sieje Deutzem a nie chodzi mi obrotomierz ,ale jest to troche szybciej niż na 4 c- 330.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy warto kuować takie stare amazony za 1500zł po 500-700kg ładownosci i remontować? Czy ładnie to sieje? A nie wiecie czy z czymś takim poradziła by sobie c330 ? jak by np dołozyc bliżniaki i tura:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli z a1500 trafisz z nowymi lub w miare nowymi łapkami to bierz bo tyle to one w grene kosztują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do swojego zau1501 dorobiłem łopatki za 140zł w bardzo dobrym zakładzie zajmujacym sie tylko ksasówka i nikt nie szczai sie ze to jest dorabiane a nie oryginał za 1000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad sprawił sobie rozsiewacz pneumatyczny [pragnę nadmienić że o człowieku mówią per Jubiler ponieważ jego sprzęt to prawdziwe „perełki” (większości jego maszyn nie wypada pytać o wiek ponieważ jego średnia to mniej więcej 25 lat)]. W mojej okolicy rozsiewacz taki to pełna egzotyka dlatego chciałbym zapytać was o opinie na temat takiej maszyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozsiewacz pneumatyczny jest bardziej skomplikowaną konstrukcją niż tradycyjny tarczowy, z zalet można wymienić niewrażliwość wysiewanych granul na podmuchy wiatru, stałą szerokość roboczą niezależną od nachylenia terenu i komfortowe późne dokarmianie pod kłos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, z zalet można wymienić niewrażliwość wysiewanych granul na podmuchy wiatru, stałą szerokość roboczą niezależną od nachylenia terenu i komfortowe późne dokarmianie pod kłos.
Tak, ale tylko taki pneumatyczny który ma belkę podobną jak w opryskiwaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam:

-instrukcji obsługi i katalogu częsci do rozsiewacza nawozów ("lejek") zawieszany RNZ (NO12)

-Instrukcji obsługi i katalog części do rozsiewacza nawozów zawieszanego dwutarczowego MS400, MS500, MX850 m premium, MX850 h premium , MX1200 h premium, MX1600 h premium

 

 

Jeśli ktoś chce , moj mail:

Comp4ct@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, z zalet można wymienić niewrażliwość wysiewanych granul na podmuchy wiatru, stałą szerokość roboczą niezależną od nachylenia terenu i komfortowe późne dokarmianie pod kłos.
Tak, ale tylko taki pneumatyczny który ma belkę podobną jak w opryskiwaczu.

 

EXACTLY

 

Innych nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widziałeś nigdy polskiego rozsiewacza pneumatycznego?taki fajny sprzęt z rękawami i dmuchawą, jak skończyłeś siać to jeszcze z rozsiewacza z 30kg saletry trzeba było wysypać, rdza go żarła w zastraszającym tępie a jaki polew miałem z gościa który wsypał w niego wapno, całą okolice zapylił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, z zalet można wymienić niewrażliwość wysiewanych granul na podmuchy wiatru, stałą szerokość roboczą niezależną od nachylenia terenu i komfortowe późne dokarmianie pod kłos.
Tak, ale tylko taki pneumatyczny który ma belkę podobną jak w opryskiwaczu.

 

Miałem jeszcze w tamtym roku pneumatyczny rozsiewacz Amazone Jet-12 Szer 12metrów tak jak opryskiwacz Dokładność to nawet do 2-3 kg na ha nie dało sie oszukać siał wszystkie rodzaje nawozu Miałem go 8lat najlepiej siało sie po uprawionym polu Nie interesuje cie wiatr deszcz czy noc Można jechać 24h Sprzedałem bo wk.......iało mnie składanie i rozkładanie na każdym kawałku lanc(że o słupach nie wspomne) i to że po orance żle sie siało bo nierówno(to tak jak by na orane wjechać opryskiwaczem) Podobne robili kiedyś polacy w Brzegu. Jakby ktoś chciał zobaczyć jak wyglądała taka Amazonka to mam gdzieś jego zdjęcia to wyśle mu na meila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam zamiar podczepić siewnik brzeski 850l do MF255 nieorientujecie sie ile kg można bezpiecznie sypać do takiego zestawu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem.Kupiłem rozsiewacz 2-talerzowy a nie wiem jak ustawić dawke wysiewu bo nie ma na nim zadnej skali. Jak wykonać taką próbe kręconą? HELP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"rozsiewacz 2 talerzowy"

Jak ustawić skoro nie ma skali? Doświadczalnie. Jak zrobić próbę kręconą? Zbadać ile nawozu wypada ze zbiornika w ciągu np. 1 minuty - zdemontować tarczę, jedną, jeśli działa dźwignia podziału stron wysiewu, jesli nie działa - to obie tarcze.

Ale pytanie - gdzie to kupiłeś, co to się nazywa i ile zapłaciłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź. Kumpel mi przywiózł to z Francji.Nie wiem jaka to firma bo jest pomalowany.Dałem za to 2 tys. zł . Chyba nie dużo bo jest w dobrym stanie. A co do tej regulacji to jeśli będe wiedział ile wyleci podczas minuty to co dalej? Trzeba przeliczyć jeszcze prędkość i szerokość roboczą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może kumpel wie, jak się ten rozsiewacz nazywa, może ma gdziekolwiek tabliczkę znamionową.

Co do próby kręconej - to oczywiście że tak, musisz zobaczyć ile w ciągu tej minuty przejeżdzasz swoim traktorem (na takim biegu i na takich obrotaach silnika przy jakich będziesz siał) oraz zbadać na jaką szerokość będzie rozsiewany nawóz (przy takich obrotach silnika i przy takim zawieszeniu maszyny na wysokości i przy takim ustawieniu łopatek (jesli są regulowalne) na jakich to ustawieniach będziesz siał). Wyjdzie ci z iloczynu tych wartości "poletko" na które wypadnie Twoja złapana dawka nawozu (jeżeli z jednego otworu, to razy dwa i koniecznie minus ciężar wiadra).

Sama próba kręcona nie jest skomplikowana, ale uważam że kupowanie rozsiewacza w ciemno - bez znajomości regulacji szerokości roboczej, bez tabel jest, z całym szacunkiem pozbawione sensu i na dłuższą metę kosztuje tyle eksperymentów i porażek przy nich, że chyba lepiej kupić nowe i dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tysiące to chyba dużo, jeśli nawet nie wiesz co to jest i jak to się obsługuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za pomoc teraz sobie napewno poradze.Może i macie racje że kupowanie w ciemno takiego rozsiewacza to koszt wielu eksperymentów.Ale jeśli rozpracuje się taki sprzęt to nie będzie problemu.Zresztą na allegro jest pełno rozsiewaczy i to droższych które tez nie mają skali przy regulacji. jedno wiem na pewno.... kupić nowe i spokój Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...