Skocz do zawartości
blady

Poplony ścierniskowe

Rekomendowane odpowiedzi

No tak jeśli chodzi o te płatne poplony, to one bez nawozu maja być.......i rosnąć sobie z tego co w glebie zostało. Nie wiem, czemu rzepak ma najbardziej wysuszać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że kolega rzepaku nie uprawia.jeżeli kiedyś to zrobi to się dowie co i jak gdy rzepak po podorywce czy gruberze lub talerzówce się zostawi a później orze pod pszenicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po gruberze jest najszybszy rozkład resztek pożniwnych i równo na polu a za talerzówką trzeba coś ciągnąć inaczej trochę górek będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mozna wysiac poplon bezposrednio na sciernisko a nastepnie podorac gruberem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ja tak robie

Sieje rozsiewaczem na sciernisko

a potem robie gruberem

wschody sa dobre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jakie są wschody po takiej uprawie?

Czy nie lepiej jest zrobić podorywkę agregatem i potem nasiona przykryć przez bronowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w programie rolnośrodowiskowym uczestniczę już drugi rok , i przetestowałem różne opcje w uprawie poplonów ozimych. Dla mnie optymalna agrotechnika polega na tym że po zbiorze plonu głównego robię talerzówkę, potem po wschodzie samosiewów- orkę siewną jak pod zboża i na świerzą orkę sieję gorzycę w dawce 25-30 kg/ha. Ewentualnie gdy jest sucha jesień to wałuję zaraz po siewie. A wiosną tylko talerzówka i siew. Dla mnie przy późnej wiośnie (jak w tym roku) taka uprawa spełniła zadanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jesli ktos juz sieje poplony.

Ja bede sial po raz pierwszy i pytam Was rolnicy i pozostali uzytkownicy ziem czy:

Przyklad:

sieje pszenzyto ozime

a na planie rolnosrodowiskowym i we wniosku o doplaty bezposrednie mam zaznaczone ze sieje poplon i na wiosne pszenzyto jare(niewielka roznica w wygladzie miedzy ozimym) czy ktos to sprawdza i jak oni to spr.(biora probki czy jak?) i jakie za to groza kary??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do leona

Jak zgłosiłeś a nie posiałeś i nie bedziesz miał kontroli -to wygrałeś, ale w przeciwnym razie gdyby kontrol na miejscu stwierdziłla uchybienia w podanej powierzchni zasiewów lub co gorsza całkowity brak poplonów to- to bedziesz miał bracie kłopoty. Ja w tamtym roku miałem pecha i miałem dwie kontrole odnośnie dopłat bezpośrednich w lipcu i w sierpnu -rekontrol, i żeby było śmieszniej to jeszcze w styczniu gdy było śniegu po pachy i -15 , kontrol odnośnie poplonów(pewnie myślisz co oni tam znaleź-a znaleźli co chcieli w śniegu kopali). Decyzja należy do ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do leona

Jak zgłosiłeś a nie posiałeś i nie bedziesz miał kontroli -to wygrałeś, ale w przeciwnym razie gdyby kontrol na miejscu stwierdziłla uchybienia w podanej powierzchni zasiewów lub co gorsza całkowity brak poplonów to- to bedziesz miał bracie kłopoty. Ja w tamtym roku miałem pecha i miałem dwie kontrole odnośnie dopłat bezpośrednich w lipcu i w sierpnu -rekontrol, i żeby było śmieszniej to jeszcze w styczniu gdy było śniegu po pachy i -15 , kontrol odnośnie poplonów(pewnie myślisz co oni tam znaleź-a znaleźli co chcieli w śniegu kopali). Decyzja należy do ciebie.

Hm... to kontrola rolno-środowiskowa jest przewidziana również w miesiącu Styczniu? To chyba specjalnie na Ciebie się tak uwzięli.

Leon, pytanie do Ciebie: Co Ty masz napisane w poplonie żyto ozime, czy coś innego? W plonie głównym na nastepny rok masz zapisane pszenżyto jare?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wytycznych do działań RŚ jest zapisane, że kontrole odbywają się w sezonie wegetacyjnym - od początku marca do końca października. (jeśli dobrze pamiętam) tak więc nie wiem co mogła robić kontrola (i czy miała jakiekolwiek podstawy) w Twoim gospodarstwie.

Natomiast poplony zgodnie z założeniami planu RS powinny być posiane do 30 września

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w poplonie mam zyto

wlasnie mnie zastanowilo jak oni to sprawdzaja skoro nawet niektorzy rolnicy nie potrafia rozroznic pszenzyta ozimego od jarego

jest tyle odmian ze nawet najlepsi tego nie rozroznia

takie jest moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Leona

Jeśli dobrze rozumiem, złożyłeś wniosek Rolno-SRod w grudniu ub roku, a program rozpocząłeś 1.03.06. Teraz jesienią zasiałeś (do 30.09.) pszenżyto ozime, które ma udawać poplon żyto ozime. We wniosku r.ś. masz napisany plon główny w roku 2006 i poplon po nim, czyli żytoo ozime. Tylko takie informacje ma pracownik ARiMR o Twoim działaniu. I dobrze, nic się nie dzieje i dostałeś pozytywną decyzję z BP.

Wiosną 2007 złożysz najprawdopodobnie 2 wnioski (obszrówkę i rolno-środ), w których napiszesz, że plonem głównym na działce X (po poplonie żyto ozime) jest pszenżyto jare, a po nim nastepny poplon.....

Czy gdybyś był pracownikiem ARiMR to byś się nie zirytował? On w tym momencie wie, ze Ty tego nie zaorzesz.

Czy mozesz pracownikowi Agencji wytłumaczyć zasadność takiego postepowania? Po co siać żyto ozime i je zaorywać, by znowu siać pszenżyto jare? Koszty zakupu pszenżyta lub żyta jarego są b. wysokie.

Wiosną zatem pracownik agencji ma jasność sytuacji i trzeba Ci to tylko udowodnić. Ja myślę, ze w pierwszym roku nic Ci nie zrobią, ale potem będą

Cię mieć na oku.

Pewnie jest tu ktoś z kontroli, to lepiej to wytłumaczy.

I stad moga sie też brać zakwasy między pracownikami doradztwa i ARiMR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w poplonie mam zyto

wlasnie mnie zastanowilo jak oni to sprawdzaja skoro nawet niektorzy rolnicy nie potrafia rozroznic pszenzyta ozimego od jarego

jest tyle odmian ze nawet najlepsi tego nie rozroznia

takie jest moje zdanie

To uważaj na życzliwych żeby cię nie podkapowali bo się zdziwisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w poplonie mam zyto

wlasnie mnie zastanowilo jak oni to sprawdzaja skoro nawet niektorzy rolnicy nie potrafia rozroznic pszenzyta ozimego od jarego

jest tyle odmian ze nawet najlepsi tego nie rozroznia

takie jest moje zdanie

To uważaj na życzliwych żeby cię nie podkapowali bo się zdziwisz.

Nie, ja nie o tym pisałem.

Jeśli zlożysz wnioski najpóźniej, czyli 30.04.07 to zanim AriMR coś z tym zrobi, to już praktycznie nie będzie wiadomo, czy to przenżyto ozime, czy jare. W zwiazku z tym ten pierwszy rok masz zglowy, bo w zasadzie nikt Ci nic nie udowodni. Nastepne lata są problemem, chociaż.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz dosiać kilka ziaren jakiegoś strączkowego i sprawa załatwiona.

Poza tym od przyszłego roku wg zapewnień agencji nie trzeba będzie rozbijać zbóż na gatunki - więc ARiMR w prosty sposób nie zweryfikuje poplonów - we wniosku RŚ też prawdopodobnie będzie można wpisywać po prostu zboża - bo RŚ i obszrówka ma współgrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do stanislaw 11 . ten numer z pszenzytem ozimym na poplon jako ,, zyto,, i i plon główny jako pszenzyto jare @ PANOWIE CZAPKI Z GŁÓW , jeżeli powielic to w gospodarstwie na kilkudziesieciu ha to jest to ZŁOTY INTERES. NOWY ,,OSCYLATOR " chłopie wymysliłeś- gratuluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto Ci broni. Kiedyś znałem takich co tak zrobili i nie trafili na weryfikację wniosków w terenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A kto Ci broni. Kiedyś znałem takich co tak zrobili i nie trafili na weryfikację wniosków w terenie
.czyli moze sie udać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do stanislaw 11 . ten numer z pszenzytem ozimym na poplon jako ,, zyto,, i i plon główny jako pszenzyto jare @ PANOWIE CZAPKI Z GŁÓW , jeżeli powielic to w gospodarstwie na kilkudziesieciu ha to jest to ZŁOTY INTERES. NOWY ,,OSCYLATOR " chłopie wymysliłeś- gratuluje.

Czyli order mi się nalezy, ale,,,,

wolę sardynkę n półmisku, eh....pomarzyć tylko...

Mam inne lepsze pomysły...

Wiesz co, lubię ludzi z powiatu Kępińskiego i Inowrocławskiego i tylko tam bym chciał mieszkać....

Głupie, co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...