Skocz do zawartości
danek

Inwestycje w gospodarstwie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Mam pytanie dotyczącego mojego tematu na tym forum czyli "INWESTYCJE W GOSPODARSTWIE" czy ktos z Was korzystał w tamtym roku z tego typu pomocy unijnej i jakie są wasze opinie i co trzeba zrobic?

Pytam bo chciałbym w przyszłym roku uzyskac fundusze unijne z tego programu.prosze o opinie badz rade co i jak trzeba zrobić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę o sobie: co chcesz zrobić i w co zainwestować. Inwestycja przy produkcji polowej ma inne wymagania niż przy produkcji zwierzęcej. Ponadto część warunków ulegnie zmianie. Odsyłam po wiadomości do tematu PROW 2007-2013.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki robern - ale mnie nie interesuje teoria i tylko jak jest w praktyce ile sie trzeba nachodzic i gdzie ?

A moje plany sa takie ze chciałbym dokupić troszke ziemi(mam taka mozliwośc) oraz postawić hale magazynowa !

A zajmuje sie produkcją roslinna- zioła i warzywa !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie musisz się nachodzić do agencji, a ze stron internetowych ministra rolnictwa i agencji możesz dowiedzieć się jakie będą wymagania dot. nowego PROW. Inwestycje w gospodarstwach to głównie oś pierwsza - modernizacja gospodarstw, natomiast jeśli będziesz zajmował się przetwórstwem (np. przygotowywaniem warzyw do sprzedaży), możesz również złożyć wniosek na dofinansowanie przetwórstwa rolno-spożywczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iwestycje w gospodarstwie rolnym ujete w nowym PROW jako MODERNIZACJA GOSPODARSTW ROLNYCH

 

Żeby dostać jakikolwiek zwrot trzeba zainwestować minimum 20 000 zł

 

Zwrot nie większy jak 500 000 zł (zwrot 50% poniesionych kosztów).

 

Do 40 lat i tereny ONW, OSN = 60% zwrotu

Do 40 lat = 50% zwrotu

ONW, OSN = 50% zwrotu

Rolnik powyżej 40 roku życia = 40% zwrotu

 

Wymagania

Osoba pełnoletnia, która nie ukończyła 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).

Wykształcenie rolnicze i co najmniej 3 letni staż w rolnictwie

Wykształcenie inne niż rolnicze i co najmniej 5 letni staż w rolnictwie.

 

Zapraszam do współpracy

Doradca do spraw funduszy

Grzegorz Urbaniak

tel. 513 058 595

ul. Hetmańska 38, Bydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki robern - ale mnie nie interesuje teoria i tylko jak jest w praktyce ile sie trzeba nachodzic i gdzie ?

A moje plany sa takie ze chciałbym dokupić troszke ziemi(mam taka mozliwośc) oraz postawić hale magazynowa !

A zajmuje sie produkcją roslinna- zioła i warzywa !!

 

polecam kredyt preferencyjny na zakup ziemi ok. 1,2% i rozbić spłatę np: 15 lat teoretycznie ( bo nie wiem ile kosztuje u was 1 ha) można go spłacić dopłatami-(np:obszarówka +poplony)

być może inf od dyr banków spółdzielczych kredyty preferencyje na ziemie będą tylko do końca kwietnia.

W przypadku modernizacji gospodarstw rolnych 2007-2013 nie wiadomo na jakich zasadach i czy można będzie kupować nieruchomości i grunty orne. Poprzednio było max 10 % kosztów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 % kosztów w przypadku zakupu ziemi.

Inwestycjach w gospodarstwach rolnych 2004-2006 wyjątkiem było iż nie można było sfinansować budowy wiaty na maszyny,garażu nie było problemu z przechowalniami,magazynami.

W przypadku uprawy ziół polecam przejście na ekologie-ceny z upraw ekologicznych są wyższe, dochodzą dopłaty za ekologie.

 

-teoretycznie jest to b. trudne może być taka sytuacja iż część gospodarstwa jest ekologiczna a cześć nie( nie wszystkie jednośtki certyfikujące na to idą,trzeba posiadać np: dwa opryskiwacze jeden ekologiczny drugi nie ) itp schody

-osobiście tego nie przerabiałem ale wiem iż była taka możliwość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...