Skocz do zawartości
Gees

MELIORACJE WODNE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chce osuszyć łąki zakładając plastikowe dreny. Czy ktoś z was orientuje się z jakiej powierzchni pola zbiera wodę dren, jaki musi być minimalny spad, i jaka jest minimalna glebokość na jaką trzeba go zakopać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w ten sposób można odpowiedzieć na 75% pytań postawionych na forum. Gdybym miał starą książkę, to bym nie musiał do niej zaglądać bo mam w zwyczaju czytać książki, które kupuje. Sądziłem, że szybciej będzie zapytać na forum niż jechać do biblioteki, ale się myliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bądź ćwokiem tylko napisz grzecznie że nie masz dostępu do takiej książki.rozstawa waha się w granicach 10-20m w zależności od zwięzłości gleby a na łąkach zwiększa się o 50% czyli 15-30m.spadek min 2 promile maks 50 prmili czyli promil to 1m na 1km rurek.głębokość tak żeby nie uszkodzić w razie czego głeboszem albo czymś podobnym min 60cm i robisz później spad.jeszcze jakieś pytania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie bądź ćwokiem tylko napisz grzecznie że nie masz dostępu do takiej książki.rozstawa waha się w granicach 10-20m w zależności od zwięzłości gleby a na łąkach zwiększa się o 50% czyli 15-30m.spadek min 2 promile maks 50 prmili czyli promil to 1m na 1km rurek.głębokość tak żeby nie uszkodzić w razie czego głeboszem albo czymś podobnym min 60cm i robisz później spad.jeszcze jakieś pytania

 

Dam ci szanse możesz mnie przeprosić i uznam sprawę za niebyłą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraziłeś mnie a mnie nie znasz. Daje ci szanse wyjścia z tego z twarzą wystarczy, że mnie przeprosisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu normalny. Nie ma sprawy. Dzięki za info o tych pieprzonych rurkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podaj meila to zeskanuje kilka stron w ksiązce i Ci wyśle jak chcesz??

 

Dzięki za ofertę, ale istotę spawy przedstawił już kolega Damian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na terenach o dużym nachyleniu układa się w poprzek.znalazłem takie info że optymum to 12-16m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, może wiesz jeszcze jak ustalić srednicę drenu?

A browar Ci się należy bez gadania. Może w przyszłym roku w Bednarach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą średnicą. jakie możesz kupić 50mm 65mm czy inne?ja zakładałbym mniejsze wychodząc z założenia ciężki ciągnik nie zgniecie małej średnicy.bo to co teraz się dzieje ze starymi rurkami to porażka rozchodzą się w ziemi jak do góry konkretne tony jeżdżą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej daj kilka zbieraczy do jakiegoś rowu. Saczki moga być małe 60-80. A zbieracze w zalezności ile ich dzasz. 100-120 w zupełności wystarcza na 1 ha powierzchni. Jak bedziesz chciał podpiać wiekszą powierzchnię musiałbyś gdziesz poszukać jakis wyliczeń. Bo plastyki są drogie a po co niepotrzebnie przepłacać. Najważniejsze abyś nie żałował słomy jak bedziesz przykrywał dreny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najlepiej daj kilka zbieraczy do jakiegoś rowu. Saczki moga być małe 60-80. A zbieracze w zalezności ile ich dzasz. 100-120 w zupełności wystarcza na 1 ha powierzchni. Jak bedziesz chciał podpiać wiekszą powierzchnię musiałbyś gdziesz poszukać jakis wyliczeń. Bo plastyki są drogie a po co niepotrzebnie przepłacać. Najważniejsze abyś nie żałował słomy jak bedziesz przykrywał dreny.

 

a to jakie u ciebie są gleby że przykrywacie dreny słomą pierwszy raz słyszę o takiej metodzie unas jest tzw " ślin" i dreny zasypuje sie żwirem ale o somie nikt nie wspomina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o średnicę sączków. Podałeś odległości w jakich należy zakopać od siebie rury, ale sączek fi 50 ma powierzchnięwchłaniania wody mniejszą niż fi 80, więc odleglości podane przez Ciebie muszą być przyjęte dla określonego fi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grześ, za rzeczową popowiedź. Teren mam na szczęście taki, że zbieracze mogę sobie darować i sączki odprowadzić bezpośrednio do potoku. Melioracje robiłem dotąd na małą skalę i obsypywałem rury żwirem, bez słomy, ale słyszałem o okrywaniu sączków słomą. Zawsze to taniej, ale ile lat słoma potrzyma zanim zgnije i zapcha otwory w rurze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej dreny zamuli niż pozatyka otworki. Jak nie chcesz robić zbieraczy to musiałbyć dać (fi) 80 i jak ktoś pisał na piasku co 10-12m a na mocniejszej 8-10m. Tu masz zasadę im geściej dasz dreny tym szybciej ci osuszy więc jak masz super mokro na wiosnę to daj gęściej. Co do żwirku to u mnie nie słyszałem o takiej metodzie może dlatego że Poznaniacy są oszczędni najważniejsze że nie będzie gliniastej skały macierzystej bo bedzie ją bezpośredni wmywać w dreny i je zamulać wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dwa lata temu likwidowałem rów i gostki z melioracji doradzili mi abym makarony (plastikowe rurki do drenacji) obsypywał szlaką. Wtedy nie było problemu coby ją dostać Dziś trzeba podpisywać jakieś oświadczenia i wogóle robią problemy. Najlepiej poszukać jakiejś betoniarni gdzie robią pustaki i kupić od nich. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlaka dobrze zabezpiecza przed zamulaniem drenów i jednocześnie powstrzymuje wrastanie korzeni. Ale szlaka to rakotwórczy syf, nie chcę zasmradzać wody w potoku do którego odprowadzę wodę z łaki. Ale dzięki za radę. A poza tym to chyba jakieś pozwolenie wodno-prawne trzeba mieć na przeprowadzenie melioracji, orientujecie się jak to wygląda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś we ile kosztuje wykonanie melioracji szczegółowej. u nas ma być robiona i cos mówią że wkład własny to ok 2500 zł/ha co stanowi 20% kosztów, reszta 50% i 30% to dotacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie czytał? A może jednak ktos napisze ile musicie zapłacić za melioracje np za 1 ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakich głebokościach powinny być rury melioracyjne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...