Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

Mój ojciec poszedł na rentę strukturalną w lipcu 2005r. Nie przyjęto ode mnie wniosku na "młodego rolnika" w agencji, bo nie było już środków. Jeśli dobrze rozumiem to mam pecha i na żadną pomoc nie mam co liczyć? A może ci, którzy spełniali warunki, ale brakło dla nich kasy mogą ubiegać się o dotację?

 

niewiem ale goscuwa z agencji muwiła że najpierw składa sie wniosek a puzniej przepisuje ziemie

 

ale niema tak musisz miec srednia gospodarstwa w województwie wienc jak ma 3 ha to sie nie załapie na młodego rolnika ,chyba że wydzierzawi ziemie od ANR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poczekam na oficjalne zasady, na razie co chwila się zmieniają. jeden z serwisów podał że mają zamiar jednak wprowadzić ten termin 12 miesięcy od przejęcia gospodarsta, wydłużony do 18 miesięcy. Ale to tylko spekulacje, pewnie zasady poznamy dopiero po 1 stycznia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie mam nic do tych co przejeli 2,3,8,czy 1ooha byle wział w calości a nie dzielenie i kombinacje.

Ja podałem tylko taki przykład a co do rozdziału ziemi to jest każdego indywidualna sprawa. Nie wiem jak ty ale jak ktoś ma do przekazania 100ha to i ma dzieci więcej niż jedno to ma dylemat.

A młody rolnik to nic w porównaniu co do niektórych jakie robią przekręty. (np fikcyjne uprawy porzeczek wysokie dopłaty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy co ustali Doradca_1, a na razie pomóżmy sprzątać przed Świętami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he nic romantycznego, kanalizacja się zapchała

nadal chętni do pomocy?

A tak poważnie, to rozmawiałem z pracownikiem łódzkiego odzialu agencji i powiedział mi nieoficjalnie, że tak naprawdę to nic nie będzie wiadomo do samego końca i "jak zwykle" informacje dostaną w ostatniej chwili. Po prostu bałagan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to akurat nic nowego. zobacz temat nt. ARiMR - co powiat to inne przepisy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć że to my sami wybraliśmy taką bandę żeby nami rządziła. Ale emigrować wstyd, trzeba to teraz naprawić Panowie i Panie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przez takich jak ty co 10 ha dziela na 3 zeby kazdy z dzieci dostał 50tys a rolnictwo i tak w dupie maja bo z 3ha nie wyzyjesz ja sie nie zalapalem brak funduszy.premia powinna byc dla tych co cale gosp od rodzicow przejmuja a nie część.a potem taki madry jeszcze o niskotowarowe wyskoczy

 

Tak jak napisałeś zrobił pan viceminister rolnictwa. Córce i synowi, którzy studiują na studiach dziennych zapisał po 2-3 ha i pasuje. Reporterka zTVN-u pytała młodego co ma posiane to nawet dobrze nie wiedział. Z córką nie rozmawiali, bo siedzi za granicą. To jest solidarne panstwo. Solidarnie i córce i synowi. W PiS-du z nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś stworzył takie przepisy to moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie żeby z nich korzystać. Mnie martwi tylko niedoinformowanie rolników, brak informacji o działających programach i o tych co mają być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ktoś stworzył takie przepisy to moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie żeby z nich korzystać. Mnie martwi tylko niedoinformowanie rolników, brak informacji o działających programach i o tych co mają być.

Tu się zgadzam w 100%. Niedługo popsuję sobie wzrok od komputera, szukając informacji....i jak wtedy będę podgladał sąsiadki?

Szczęśliwy ten co ma jakąś firmę doradczą z prawdziwego zdarzenia, a oszustów przecież nie brakuje.

Chcesz informacji? Jest to możliwe tylko jeśli zatrudnisz kompetentne szefostwo agencji rolniczych itp. Tzw. "awans społeczny" prezesów powoduje że całą robotę muszą odwalać szeregowi pracownicy (zwykle są to nieźli fachowcy), a oprócz tego poprawiać idiotyzmy kacyków. I kiedy mają mieć czas na klienta? A przecież wystarczyłoby dać etat jednemu z pracowników na takim forum jak to, żeby udzielał kompetentnych informacji i porad, a świadomość rolników by wzrosła. Przynajmniej mam taką nadzieję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanko. Czy dostane pieniade na mlodego rolnika jesli nie mam ukonczonej szkoly rolniczej, a jestem po studiach (socjologia). Dzieki

 

Ja rowniez dopiero zaczynam sie rozgladac,poniewaz kupilismy z narzeczonym 11ha z zabudowaniami i planujemy prowadzic gospodarstwo agroturystyczne,on napewno skorzysta z mlodego rolnika jest po akademii rolniczej,gorzej ze mna bo ja skonczylam politologie i nie wiem czy mam szanse na ten program???prosze pomozcie!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morga: co to znaczy kupiliśmy? Współwłasność, czy też każde z Was kupiło po połowie? Masz 36 miesięcy na uzupełnienie wykształcenia, podejrzewam że maturę masz więc wystarczy kurs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mowisz kursy-ale czy chodzi ci o taki zwykly kurs zawodowy?trwajacy miesiac?jesli tak to mnie pocieszyles...nie bardzo sie znam na rolnictwie,choc moi rodzice prowadzili gospodarstwo rybackie.A ja teraz mam zamiar dokupic kolejne ha i rozwijac sie w tym kierunku-mam nadzieje ze sobie poradze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co morga? n=Nie chcę być złośliwy, ale użyj tego linka: http://www.ppr.pl/forum/search.php, poswięć 20 minut i będziesz wiedziała wiecej ode mnie w sprawie kursów. A co do "młodego rolnika" to wszyscy tutaj czekamy na ostateczne roztrzygnięcia. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wiesz co morga? n=Nie chcę być złośliwy, ale użyj tego linka: http://www.ppr.pl/forum/search.php, poswięć 20 minut i będziesz wiedziała wiecej ode mnie w sprawie kursów. A co do "młodego rolnika" to wszyscy tutaj czekamy na ostateczne roztrzygnięcia. Pozdrawiam

 

Zapewniam cie ze spedzilam wiele godzin w necie i wiem sporo na temat kursow,chodzilo mi tylko o to ze ostatnio wyczytalam ze kursy w tym roku nie beda uznawane-ze niby trzeba zrobic technikum lub podyplomowke.Ale masz racje nie ma co tu spekulowac-poprostu poczekajmy az zatwierdza wszystko i wprowadza nowe zasady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie spokojnie.

Kurs zawodowy niewiele da (w zasadzie nic) i nawet nie wiem czy takie kursy ktoś jeszcze robi-podejrzewam, że nie, a jesli tak to nie dajcie się naciągać.

W Młodym Rolniku potrzeba: 1. albo wykształcenie rolnicze na poziomie conajmniej średnim, 2. albo staż pracy w gospodarstwie potwierdzony opłacaniem składki KRUS jako domownik (nie jako prowadzący gospodarstwo).

Jeśli nie posiadamy ani 1. ani 2. mamy 36m-cy na uzupełnienie wykształcenia (niektóre wyższe szkoły oferują możliwość zdobycia takiego wykształcenia nawet w pół roku. Nie istotne czy mamy skończone jakieś studia czy nie.

Co do szczegółów posiadania ziemi przed podpisaniem umowy niestety jeszcze nic na 100%, więc wszystkim którzy jeszcze mogą, radzę wstrzymać się z przejmowaniem, kupowaniem itd.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim numerze RPT jest artykuł nt. MR. Redaktor napisał w nim, że mają być tylko trzy podstawowe kryteria:

1. wiek

2. wielkość gospodarstwa przekraczająca średnią woj.

3. pozostanie na KRUS przez co najmniej rok.

Mocno optymistyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę zmartwić wszystkich zainteresowanych. W myśl projektu Rozporządzenia przygotowywanego przez MINROL dot pramii MR jeżeli ktoś kupił ziemię przed złożeniem wniosku i wydaniem pozytywnej decyzji przez ARiMR jest wylkuczony z premii. Niezła zmiana w stosunku do poprzedniego programu.

Czyli każdy kto będzie miał poniżej 40 lat będzie mógł otrzymać premię po uzupełnieniu wykształcenia a osoby które naprawdę liczyły na te pieniądze i przygotowywały się kupując grunty zostają pozbawione dotacji.

 

Moim zdaniem jeżeli nie zwróci się na to uwagi to Rozporządzenie będzie bardzo krzywdzące.

 

Wszystkie osoby w podobnej sytuacji zachęcam do telefonów do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa tel.22 6232108; 22 4354883; 22 6231366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety też to słyszałem i czytałem - popieram Piotra. Zasypmy telefonami i mailami Leppera i jego świtę. Przecież to jasne łamanie zasad równego startu. Tylko dlatego, że ktoś zdecydował się np. przejąć po rodzicach wcześniej po rodzicach gospodarstwo - teraz nie dostanie pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest bardzo dużo osób które złożyły wniosek na MR ale nie podpisali umowy bo zabrakło funduszy- to oni są najbardziej pokrzywdzeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jeśli studiuje zaocznie bede sie mógł starać o premie MR? jeśli bym ją otrzymał to moge podjąc pracę poza rolnictwem? jeśli tak to jest jakiś termin (np nie wcześniej niż po roku) czy w dowolnej chwili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mentor: w myśl założeń przejmując gospodarstwo powinieneś posiadać lub uzupełnić wykształcenie rolnicze w ciągu 3 lat od otrzymania grantu. Więc tu studia nie przeszkadzają. Natomiast po otrzymaniu funduszy przez 4 kwartały musisz podlegać ubezpieczeniu KRUS - czyli po roku możesz podjąć pracę bądź zarejestrować działalność. Ale to na razie plany ministerstwa - na tyle ile udaje się nam zdobyć informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...