Skocz do zawartości
sybikds1

Przetarg ograniczony z ANR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem synem rolnika(nie mam wykształcenia rolniczego ale chcę zrobić kurs eksternistyczny i nie jestem zameldowany na wsi). Niedaleko miejscowości w której mój ojciec ma gospodarstwo jest ziemia przeznaczona na przetarg ograniczony(około 5 km od jednego znaszych pól), ale jest to już inna gmina. Czy jest jakiś sposób abym mógł wziąć udział w tym przetargu, lub aby mój ojciec wziął w nim udział i potem przepisał tę ziemię na mnie(chcemy wziąć ją na raty).

Pozdrawiam i czekam na Waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Po to są przetargi ograniczone, żeby były obostrzenia warunków. Musiałbyś podać mocne dowody (pole leży na granicy gmin i przylega do twego pola, masz do niego drogę dojazdową), żebyś mógł wziąć udział w przetargu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jeśli ktoś kupi na raty ziemię z agencji w przetargu ograniczonym. To czy może tę ziemię przepisać innej osobie i ta druga osoba będzie spłacać raty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam współdzierżawę ziemi z ANR z bratem. Chcę wykupić całą ziemię na wyłączną własność korzystając z prawa pierwokupu i skorzystać z możliwości rozłożenia na raty spłaty należności.

Czy jeżeli brat zrezygnuje, ja będę mogła sama przystąpić do kupna? Oczywiście z rozłożeniem na raty. A jeżeli będziemy musieli wystąpić obydwoje to czy możemy od razu zrobić rozdzielność. Chodzi mi głównie o to żeby przynajmniej część gruntów mieć na wyłączną własność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej znajomości przepisów ANR - jeśli brat podpisze rezygnację ze starania się o kupno dzierżawionej ziemi nie będzie przeciwwskazań do samodzielnego kupna gruntu. Ale przeczytaj jeszcze raz umowę dzierżawy, czy nie ma tam mowy na temat kupna ziemi przez Was?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz odsprzedać ziemię przed upływem spłaty kredytu z ANR to musisz powiadomić o tym Agencję. Wtedy może (ale nie musi) skorzystać z prawa pierwokupu i nie dopuścić do sprzedaży dla Twojego znajomego sybikds1. Wszystko zależy od okoliczności zawarcia umowy z ANR i przekazania tej ziemi. Możesz zawsze "ustnie" dogadać się z nabywcą i umowę zarejestrować po spłacie kredytu lub zawrzeć umowę o spłacie rat kredytu przez drugą osobę i przeniesienie własności za jakiś czas. Jest możliwość dokonania transakcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki maksymalny czynsz dzierzawny mozna dac wg was za 32 ha ziemi ornej w jednym kawalku klasa V i VI słaba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja płaciłem po około 130 pln za ha, ale to było tylko 6 ha w kawałku.

 

Pozdrowiena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie jak bardzo moze byc ograniczony przetarg z ANR?

bo u nas jest do wziecia z 50 ha ziemi i pewno niedlugo bedzie przetarg, ale w sasiednej wiosce(w tej samej gminie) jest zaklad produkcyjny i zona wlasciciela skupuje ziemie i ma juz kupione ponad 300ha od agencji(takich kiepskich pol miedzy lasami) i teraz jesli bedzie ograniczony do gmin to ona to napewno wezmie bo mowia ze moze kazda cene dac , a w mojej wiosce jest ze 3 rolników co by troche ziemi chcieli dokupic , czy jest taka opcja zeby ograniczyc przetarg do mieszkancow wsi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuje to każdy rolnik może kupywać we własnej gminie jak i w sąsiedniej bez żadnych przeszkód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 ha to granica wielkości indywidualnego gospodarstwa, jeśli są jakieś wątpliwości to zainterweniować może izba rolnicza - proponuję zgłosić się bezpośrednio do delegata z danej gminy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze ponoc spolka jest zalozona wiec moze chyba do 500 ha

poza tym ktos mi mowil ze moim wojewodztwie ze wzgledu na duze rozdrobnienie ta granica jest podniesiona ale o ile to nie wiem

a po trzecie wczoraj wlasnie dowiedzialem sie od sasiada ze izba dala zgode na zkup takiej duzej ilosci ziemi, poza tym nasz delegat to kozak w stylu kargula i pawlaka, jednemu gosciowi zaoral pola do siebie na szerokosc 1m, gdzie indziej zaoral droge przy wale(dooral swoj kawalek do samego walu) ponoc dawniej jak poklocil sie z wozakiem mleka to swoje mleko do rowu wylewal, szkoda gadac

poza tym ow delegat przychodzi na zebranie wiejskie organizowane przez soltysa i sam mowi ze jak bedzie przetarg to przyjdzie babka i nas wykosi bo cene taka wywinduje ze hej , wiec na niego nie ma co liczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czy inaczej proponuję skontaktować się z Izbą, są narzędzia, które pozwalają nawet na odwołanie przetargu wystarczy anonimowy fax, ale to już jest ostateczność; proponuję zebrać grupę rolników i zgłosić się do ANR celem znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...