Skocz do zawartości
Gość bartosz73

Zalesianie gruntów rolnych

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

dla tych co chcą sie cos dowiedzieć na ten temat jak i dla tych którzy juz zalesili i borykają sie z ARiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przed złożeniem wniosku o zalesianie trzeba opłacać leguralnie krus?

 

poniewaz ostatni okres pracowałam i byłam na zasiłku dla bezrobotnych

czy to ma wpływ na wniosek o zalesienie itp. i czy jest jakis okres

opłacania krusu przed zalesieniem gruntu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba opłacać KRUSU aby starać się o premię na zalesianie gruntów rolnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już raz się przejechałem na zalesianiu gruntów. Nie twierdzę, że tak będzie teraz. Ponad 5 lat temu był program zalesiania i złożyłem stosowny wniosek. Następnie przygotowałem pod sadzenie 6 ha pola (wyczyściłem zakrzaczenia) - działka była kupiona ANR. Byłem - pamiętam dokładnie 53 na liście w województwie i jak przyszło na mnie, to okazało się że projekt został cofnięty.

Normalnie skandal, choć nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - mam teraz 6 ha uprawowych.

 

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zgadza sie, wg. rozporzadzenia grunty przewidziane pod zalesianie to: grunty orne i sady. A łaki mozesz sobie zgłosic do programu rolnśrodowiskowego w przyszłym roku, min. 1ha albo sprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. będzie można lesic łąki w przyszłym roku? Pewien "biznesman" chce wykupic łaki sąsiadujące z moimi i troche mi sie nie podoba że będzie tam las sadził, będzie on mógł w przyszłości sadzic las i otrzymywac premie za zalesienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rolnik który zalesił łąke rok temu z tymi wszystkimi dotacjami itp.,może tą działkę sprzedac? Kolesiowi odechciało się chodzic przy sadzonkach i chce to sprzedac czy nie będzie musiał zwrócic kasy za sadzonki itp?

Ile warty jest hektar takich sadzonek?

Czy kupujący może przejąc obowiązki i kontynuowac ten program pieleęgnując sadzonki i pobierając za to kase?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kupujący może przejąc obowiązki i kontynuowac ten program pieleęgnując sadzonki i pobierając za to kase?

 

Może po złożeniu odpwiedniego formularza (o przejęciu programu zalesieniowego) do kierownika ARiMR właściwego ze względu na adres zamieszkania cedenta ... jest chyba na to tylko 14 dni od daty sprzedaży (aktu notarialnego) szczegóły proszę uzyskać w ARiMR ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do osób które kozystały z zalesienia gruntów rolnych.

1) Jakie drzewa lepiej posadzić iglaste czy liściaste.

2) Na czym polega pielęgnacja czy trzeba kosic trawe rosnącą międziy drzewkami czy trzeba tylko wycinać inne samosiewy drzew.

3) Ile sadzonek sadzi sie na ha i w jakich odległosciach od siebie mają być posadzone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osa21

ad1. drzewa, które musisz posadzić na działce są określone przez nadleśnictwo w planie zalesienia i tego należy się trzymać.

ad3. tak jak ad1..

do ad2 niech wypowiedzą się praktycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1. rodzaj drzewka jest uzależniony od rodzaju gleby, jak masz do zalesienia słabe ziemie sadz sosnę, ładnie udaje się na ziemiach porolnych, w miarę szybko przyrasta. Na żyżniejszych glebach warto pomyśleć o liściastych ale z nimi jest więcej problemów no i znacznie wolniej przyrastają i zwierzyna lubi je zrzerać..np. dęby powinny być grodzone

ad 2. pielęgnujesz w zależności od tego co się dzieje z uprawą...zdarza się ze drzewka rosnął tak dobrze że nie trzeba ich ruszać a czasem trzeba nieźle się urobić żeby cokolwiek wyrosło...wiele zależy od przygotowania gleby (orka itp.) kosi się żeby nie zagłuszyło sadzonek oraz kiedy istnieje ryzyko że chwasty wyłożą sie i przykryją sadzonki, kiedy przykryje to śnieg zaparzą się

ad 3. pamiętam tylko ilości sosny ale one też ciągle się zmieniają ok 12-10 tyś na ha więżba chyba 1,5 x05m (nie jestem pewien) rzędy co 1,2-1,5 m i sadzonki w odległości 0,5m.

To wszystko w wielkim skrócie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo mam na oku grunty V klasy przy samym lesie, one są w tej chwili uprawiane rolniczo tylko ze plony słabe i jeszcze dziki ryja wiec uprawy polowe raczej odpadają. czy jak te grunyty przekształce an las to bedą one mi sie wliczały do powierzchni gospodarstwa w Młodym Rolniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zalesione grunty nie są użytkami rolnymi i nie będą liczone jako takowe w MR . Chcąc je zalesić musisz mieć inne grunty które dadzą Ci średnią powierzchnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale np. jak otrzymam premie to wtedy one beda jako rolne bo w tym roku zamierzam posiać na nich owies a na jesień jak bedzie nabór na zalesienie to chciałbym je zalesic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startując w programie zobowiązujesz się się że powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie będzie nie mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w kraju. Jeżeli masz więcej ziemi niż ta śednia to wszystko gra i z nadwyżką możesz zrobić co zechcesz. Zalesianie to moim zdaniem bardzo dobry pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ograniczenie obowiąuje przez pięć lat od dnia otrzymania kasy. I jeszcze jedno. Nie możesz mieć więcej niż 300 ah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde to troche zle bo bede miał 28,5 ha dobrej rolnej i jedna działke 4,30ha przy samym lesie i klasa V a szkoda jej narazie dzielić zeby tylko 1 ha uprawiać a na reszcie posadzić las. jakoś bede ja uprawial przez 5 lat bede siał owies i zyto a jak bede miałmozliwosć to posadze las

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie jak będzie wygądało zalesienie w następnym PROWie ?

W poprzedniej edycji były znacznie ciekawsze warunki (20 lat premii i brak limitu powierzchni na osobę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doczytałem sie że zalesieie gruntów rolnych może nastapić w przypadku gdy rok wczesniej przysługiwała mi płatnośc obszarowa do tych gruntów, a bede kupował działke troche porośniętą drzewami i oznaczoną jako łąka i pastwisko, więc co powinienem zrobić, wyciać drzewa przekształcić na grunty orne i tedy dopiero starać sie dopłaty obszarowe a później składac wniosek na zalesienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wykosić to co tam rośnie (poza drzewami i krzewami powyżej 5 lat) do końca lipca, zainkasować JPO i nie powinno być problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do zaoferowania sadzonki So 1- rocznej So 1/0 z odkrytym systemem korzeniowym. Sadzonki pod względem jakościowym są bardzo ładne, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i poprawnie rozwiniętą częścią nadziemną. Sadzonki znakomicie nadają się do zalesień. Cena za sztuka wynosi tylko 10 gr. Przy zakupionych większych ilościach możliwe rabaty.

Zainteresowanych proszę o kontakt na pocztę internetową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...