Skocz do zawartości
Gość guteka

Krowy

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio też tak miałem z jedną krową (po badaniu na cielność - nie wiem czy to przypadek), musiałem ją podoić ok. tygodnia ręcznie i wszystko wróciło do normy. Co za przyczyna - nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mogą być dwie różne przyczyny , stres wywołany badaniem w przypadku Roberna , budowa wymienia nie przystosowana do doju mechanicznego w przypadku Kaji . Ocena przydatności do doju mechanicznego jest rzadko uwzględnianym lecz bardzo istotnym czynnikiem decydującym o zdrowotności wymienia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana mleka z udoju na udój i obrzęk to moze być paciorkowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógł to być stres - ale również mogło to być jakieś zakażenie (zranienie) wewnętrzne, które rzutowało na wymię. Kiedyś lekarze wet. mówili, że każde włożenie ręki to jedna laktacja mniej , ale jakoś obecnie nikt się nie kwapi, zeby kupić np. USG, choćby żeby robota była bardziej czysta i mniej inwazyjna!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie leczenie polega na wróżeniu z fusów Wyjątkowo można spotkać jakąś analizę lub test , przeważnie diagnoza jest stawiana na wyczucie . Lekarze Wet. twierdzą że ze wsi nie da się wyżyć i dlatego nie inwestują w diagnostykę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

badanie ultrasonograficzne u bydla ma uzasadnienie tylko w przypadku wczesnej ciazy badz w celach diagnostycznych,przy badaniu ukladu rozrodczego.Reke i tak trzeba "tam" wlozyc.Argument o bezinwazyjnosci jest wiec nietrafiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ktoś zna metodę bezinwazyjną inseminacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
może ktoś zna metodę bezinwazyjną inseminacji

możesz próbować per os ale lepsze są wcierki w skórę za uchem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Bodzia 55. Nie chodzi o to że na wsi nie ma diagnostyki ,tylko podraża to koszty leczenia ale jak zechcesz ta nawet codziennie będą robić twoim krowom EKG,profil metaboliczny i co tylko zechcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą , ale nie do końca . Znam lecznice dobrze wyposażone w sprzęt laboratoryjny gdzie mogą zrobić każde badanie , a nawet operację , lecz są też jednoosobowe lecznice które nie mają nic . Więc nie wszędzie jest dostęp do diagnostyki . Sporadycznie spotykam się z propozycją wykonania badań . Żeby było jasne , mam pełen szacunek dla lekarzy wet. Opisuję to co widzę wokół siebie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostep do diagnostyki to nie jest laboratorium w lecznicy,możesz przecież dowieżć np. krew ,mocz,kał, wymazy, do najbliższego laboratorium.Znam gospodarstwo do którego przyjeżdża lekarz z laboratorium/ZHW-Lechicka/ żeby osobiście pobrać próbki mleka na antybiogram . Za dojazd/60km./nie bierze nic natomiast badanie/4 próbki/kosztuje ok.40zł.To samo jest z USG ,RTG potrzebna jest tylko Twoja chęć do płacenia i lekarz który będzie wiedział jakie badania dodatkowe należy zrobić czyli dobry diagnosta.Natomiast usługi wykonywane przez lecznicę wszystkomającą,nawet nie wymagające badań dodatkowych są dużo droższe,uwierz mi wiem co mówię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić z mocno opuchniętym wymieniem u jałówki , która ma się wycielić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kris,zgłoś się do swojego lek. wet. .Istotny jest stopień obrzęku ,okres do wycielenia,rodzaj wydzieliny a tego przez internet nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować posmarować maścią mentolową - ale jeśli jest naprawdę silna opuchlizna - to raczej mogło się wdać zapalenie wymiona. Nie czekaj z tym dłużej. Zobacz (jeśli już pojawia się mleko) czy nie ma charakterystycznych kłaków mastitis. Jeśli tak to antybiotyk. Pobierz próbkę mleka na wymaz i zgłoś się do laboratorium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KRIS Dobrze na takie rzeczy wpływają spacery z jałówką - sama sobie wtedy rozmasowuje wymię. Tylko takie spacery nie zawsze są możliwe do wykonania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady, zapalenia raczej nie ma tylko opchlizna i sięga przednich nóg, kiedyś stosowałem kofeine podskórnie i cos przeciwzapalnego, troche pomagało. Dla tej sztuki jeszcze podawałem, spacery tak, a może mace jakieś inne sposoby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KRIS Dobrze na takie rzeczy wpływają spacery z jałówką - sama sobie wtedy rozmasowuje wymię. Tylko takie spacery nie zawsze są możliwe do wykonania

 

 

 

mniej wody do picia niz normalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest opuchlizna spowodowana obrzękami w okolicach wymienia (pachwiny) to porady o ograniczeniu wody i soli mogą pomóc. Ale czy może nie zwiększyłeś gwałtownie dawki paszy treściwej przed spodziewanym wycieleniem? Lub może zmieniłeś jej "jadłospis"? W takim przypadku również mogą pojawić się reakcje uczuleniowo-obrzękowe. Niekiedy pomaga na takie dolegliwości pójło z otrąb pszennych. Ogranicza i reguluje przemiany żołądkowo-mleczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z jedna krowa. Ma bardzo mały apetyt. Jest świeżo po wycieleniu. Nie wiem czym ja karmić. Może znacie jakieś sposoby żeby zwiekszyć jej apetyt. Czekam na propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje krowy karmie kiszonka, sianem, i pasza i pija wode oczywiście. Weterynarz zalecił rozrabianie jej wody oczyszczonej i drożdzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jej wszystko na co ma ochotę do jedzenia. Nie dopuść żeby Ci przestała żreć bo będzie ketoza gotowa Daj jej do żarcia pasze energetyczne, nawet jest taki KETOMIKS w płynie to jej daj do picia a jak nie będzie chciała to jej wlej butelką.Możesz dawać jej sodkę. Jak nie będzie poprawy to weż od weteryniarzy mocniejszy płyn energetyczny POWODZENIA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo co Charążka Witold,dodatkowo jest tast na ketozę (warto wykonać) jeżeli wyjdzie bardzo pozytywny to kroplówka z glukozy i cały czas ketomiks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że wychodzą błędy okresu zasuszania i przedporodowego . Prawdopodobnie zbytnio za tuczyłeś krowę w okresie zasuszania i teraz gwałtownie wykorzystuje zapasy tkanki tłuszczowej , co wiąże się z utratą apetytu . Stosuj to co zalecił lekarz i koledzy w postach . Nie dopuść do spadku masy ciała , może to spowodować uszkodzenie wątroby .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...