Skocz do zawartości
Marlena

"Opłaty" w ODR

Rekomendowane odpowiedzi

wybory się zbliżają....

trzeba szukać przyjaciół, którzy będą na jesień potrzebować przyjaciół....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mało kto ma pomysł co zrobić z ODR i co ma robić ODR.

Już w kilku rozporządzeniach istnieją zapisy co ODR ma opiniować - mało jest mądrych którzy wiedzą o wszystkich uprawnieniach.

Kilka razy ODR zmieniał już swojego właściciela - a żaden nie miał odwagi, żeby w strukturach ODR coś zmienić. I tak ta beznadzieja trwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pierwszego lutego 2007 dostałem telefon z góry " Proszę o stosowanie się do cennika ze strony internetowej" i tyle. W roku 2007 wsparcia z FAPY nie będzie.

http://www.modr.mazowsze.pl/intro.htm zakładka cennik

To przeanalizowaniu pozycji "inne" stwierdziłem:

- na jakiej podstawie mam przyjmować pieniądze od rolników?

- z jakich materiałów mam korzystać skoro będę pobierał opłaty za wnioski i inne porady to gmina mi da papier?, pokój? drukarkę? xero? - za darmo

- jeśli w UG będą wypełniane wnioski przez stażystów za darmo, to do mnie ktoś przyjdzie zapłacić za wniosek?

Dotyczy dopłat obszarowych w gminie, którą obsługuję rolnicy posiadają średnio po 30 działek ewidencyjnych są tacy co mają ich ponad 200 (śr. pow. gospodarstwa w gminie to 4,5 ha). To wg cennika rolnik zapłaci za trzydzieści działek 60,-. Firma wypełniająca wnioski obszarowe brała od 25,- do 50,- + od 5,- za wypełnienie 1 arkusza ortofotomapy.

Czy to zanosi się na doprowadzenie działalności ODR do upadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz będe nieżle kasować rolników- także tych od których sporo się nauczyłem, którzy nigdy nie traktował mnie jak domokrążce i którzy przychodzą czasami do biura na kawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
teraz będe nieżle kasować rolników- także tych od których sporo się nauczyłem, którzy nigdy nie traktował mnie jak domokrążce i którzy przychodzą czasami do biura na kawę.

 

Nie bardzo rozumien

 

czyli teraz za to co zrobicie w godzinach pracy będziecie kasować rolników a pieniądze odpowadzać na konto ODR-u

 

Czy dla rolnika jest istotne czy dostanie papierk (rachunek) czy może wolałby naprzykład o połowę taniej a bez rachunku ...

 

Bo ceny z "cennika" są niekonkurentyjne zwłaszcza jeśli chodzi o PROW, (rolnośrodowiskowe 300 + 100 za pakiet skąd oni się urwali) ludzie prywatna firma zrobi to za 100 ...

 

wypełnienie każdego wniosku dla grupy producentckiej 1000

ludzie przecież wpis do EP jest tylko troszkę dłuższy niż zwykłej osoby fizycznej

 

Jak zwykle widać jacy "fachowcy" to wymyślali

 

EFEKT: oficjanie w każdym ODRze będzie wypełaniane kilka wniosków rocznie - resztę będą robić albo firmy prywatne ale ODR-owcy "bez rachunku"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda w praktyce:

 

Pracujemy 8 h - w sezonie siedzimy z doopskiem i kreslimy ortomapy (mój rekotd to 73sztuki!!), wypisujemy wniosek (2 tabelki). Teraz by wypełnić wniosek trzeba poświęcić SREDNIO 30 minut. Oczywiście średnio bo sa gosp z 2 DzEw i 50 DzEw, a i w nich są od 2 DzRol i po 50 DzRol. Czyli wszelkie konbinacje. CZyli zostaje 30 minut. W cięgu pracy moge wiec wypełnić 16 wniosków. Za darmo bo "przeciez Wy robicie za darmo". Mam kolejke z zapisami - nie ma że boli - jednego zrobie poza kolejka - reszta będzie marudzic. Zostaje popołudnie - czyli od 15 do ... 23-23(sic!). To co mam zrobić?? Nie ma sie co szczypać - sa stali klienci, jest kliku od których mam upoważnienie do prowadzenia dokumentacji i reprezentacji w ARiMR. I za to co napisze - daję głowe, że jest dobrze. Od wniosku poprzez obecność BKM u rolnika.

 

 

A w tzw. godzinach, jesli rolnik chce zapłącic oficjalnie - wypełna STERTĘ papierów. Ja z tego dostaję ... grosze. więc nie pytajcie się czy doradca zdrowo to traktuje ale czy system jest zdrowy. A firmy działaja - i owszem. I bardzo dobrze - Stymuluje mnie to do lepszej pracy. NAtomiast gdy ktoś marudzi z płaceniem po godzinach - odsyłam go do konkurencji - a tam płaca i nawet sie nie skrzywia. Dlaczego? Bo co ja moge zrobić (im)? Właśnie. Tylko pokornie sie wycofać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mariusz_farm chyba pracuje w prywatnej firmie i nie jest przcownikiem ODR-u.

"Bez rachunku.."?- a co z US i podkładaniem świń przez konkurencję?

Jeśli dla Ciebie wykonanie planu i wniosku rolnośrodowiskowego za 300zł jest dużo, to moj emotikon powie za siebie Wniosek wnioskowi nie równy i plan tak samo.Nie wiem Tax- ator, ale łaki i pastwiska ekstensywne za 100zł? To szok jest autentyczny!

Zgadzam się z ODRrzyk-iem, czasami rolnik ma 2 działki ewid. i 50działek rolnych , a czasem 50działek ew. i 2 działki rolne, a wg cennika to jakaś głupota wychodzi.

Ogólnie to ODR powołany jest do innych celów, niż wypełnianie wniosków. TYm ma sie zajmować Izba Rolnicza i dlatego takie oblężenie stołków było, bo za tym pieniądz idzie naturalnie. Inne instytucje mogą działać sobie komercyjnie, ot co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko doradców rolnośrodwoiskowych w izbach rolniczych jest może 30 w całym kraju

w izbach rolniczych rolnik nie wypełni wniosku na kresyt preferencyjny

tak naprawdę to to czym na dzień dzisiejszy zajmują się izby rolnicze skoro mają takie uprawnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko doradców rolnośrodwoiskowych w izbach rolniczych jest może 30 w całym kraju

w izbach rolniczych rolnik nie wypełni wniosku na kresyt preferencyjny

tak naprawdę to to czym na dzień dzisiejszy zajmują się izby rolnicze skoro mają takie uprawnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradców rolno-środowiskowych trzeba by w Izbach policzyć (nie chce mi sie) i może jest ich 30, ale zobaczysz, ze bedzie ich sukcesywnie przybywać. No, wniosków na kredyty preferencyjne jeszcze nie wypełniają, ale kto wie, kto wie....

Czym zajmują sie Izby? Reprezentowaniem interesów rolników, he, he. Nie no robią dużo różnych rzeczy, ale na ten temat to pracownicy i prezesi IR powinni sie wypowiedzieć, bo przecież to.....forumowicze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zlikwidować odr by powstały doradcze izby rolnicze,zlikwidować ANR,ARR a kompetencje przełożyć ARiMR a potem znowu tworzyć i likwidować: przykłady znamy np:zlikwidowane regionalne kasy chorych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to pracownik ODR-u powinien tylko pomóc w wypełnianiu wniosku obszarowego, a nie wypełniać go. Co do innych wniosków i kredytów to co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradców rolnośrodowiskowych ogółem jest 1338 z czego jakieś 80% to ODR. Izby mają po 5-10 doradców na województwo. Ale również inne instytucje mają swoich wyszkolonych ludzi. Część jest z firm prywatnych, ale indywidualnych doradców (którzy robili kurs za swoje pieniądze) CDR nie raczyło wyszczególnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałabym wszystkich ODRowców uczulić: uważajcie i zabezpieczajcie sie jak możecie, bo za błędy we wnioskach, skutkujące zmniejszeniami i sankcjami, to niedługo was - doradców rolnicy będą ciągać po sądach, a przecież doradcy nie są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej.....

tekst pt. 'a mnie wypełniał pan/pani z ODR' słyszy sie coraz częściej, a ARiMR nie obchodzi, kto wypełniał wniosek i popełnił pomyłkę, ale kto go podpisał!! ale rolnicy juz poszli po rozum do głowy..

każcie rolnikom podpisywać oświadczenia, że dane zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym i że doradca wypełniał wniosek na podstawie oświadczenia i dokumentów przedłożonych przez rolnika a rolnik zapoznał się z danymi wpisanymi we wniosku przed jego złożeniem w BP...

/wierzcie mi, włos się jeży/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Sardynko, że tak się dzieje. I oczywiście doradcy powinni być ubezpieczeni ale... Może niedługo tak będzie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sardyni - witam. Podpowiedziałas mi pewne rowiązanie, które chroni moja ... pracę. Trzeba bedzie to robić. A zwłaszcza, że chociażby tegoroczna kampania obszarówki zapowiada sie "ciekawie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ODR-y powinny przestać istnieć.Na ich miejscu powinny powstać prywatne firmy doradcze.Rolnicy którzy korzystają z unijnych funduszy z pomocą doradców, powinni sami ich opłacać.A tak wszyscy płacimy za brak podstawowej wiedzy niektórych.Poprawiło by to jakość usług doradczych z którymi na lokalnym podwórku nie jest zbyt dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęła się kampania wypełniania wniosków na razie RS, no i za każdy wniosek rolnik musi zapłacić na mazowszu tylko 50,- . Kwota częściowo do zwrotu zagwarantowana w PROW 2007-2013, ale nie ma do tego rozporządzeń. Piszcie jakie opłaty są w innych województwach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkopolska jeszcze nie ma cennika(ponoć ma być lada dzień), wiem że takowy maja DODRy (Dolnośląski), Kujawsko-Pomorski i podobno Zachodniopomorski, ale tego nie jestem pewnien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kur-rk: Małe sprostowanie:

Rolnik ma możliwość zwrotu 80% poniesionych kosztów na dostosowanie swojego gospodarstwa do Standardów Unijnych, a nie zwrotu za wypełnione wnioski. Wnioski: RS, Dopłaty, Różnicowanie, Renty, Młody Rolnik itd. nie zaliczają się do możliwości uzyskania zwrotu 80% kosztów. Mówię o programie korzystania z usług doradczych /ty chyba też o tym?/. W tym programie będzie w zasadzie można rozliczać zadania z Cross-compliance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WODR (Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu) ma już swój cennik usług. Zapraszam na stronę i do skorzystania z naszych usług.

 

http://www.wodr.poznan.pl/

 

P.S. Ciekawostka, cytat z w/w strony: "Corocznie opracowywany jest cennik usług...". Ciekawe, ciekawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...