Skocz do zawartości
jacekpn

Siew trawy w czystym siewie

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś po kolei podpowiedzieć co muszę zrobić aby na przyszły rok mieć w miarę wydajną łąkę ?

Otóż obecnie mam ściernisko po życie (koniec sierpnia). Co teraz radzicie zrobić i w jakiej kolejności - orka/kultywator/bronowanie/sianie/wałowanie.

Sianie raczej bez roślin ochronnych, ile kg/ha 40 ?

Aha ziemia piaszczysta VI klasa.

 

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będe wsiewał na wiosne trawe kupkówke ale nie wiem ile się jej powiną siać na ha. Ziemia V-VI klasa. Ma to być łąka 3 kośna. A może jakoś inny gatunek, mieszankę? Przeznaczenie na siano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robie to tak !!!

 

kupuje mieszanke ale taką tania nie jakiś bajer do tego kupkówke, kilka paczek konczyny białej i czerwonej !!

sieje rozsiewaczem lejkowym a po kazdym przejezdzie zatrzymuje sie i mieszam to co zostaje w roziewaczu poniewaz ziarenka konczyny strasznie szybko opadaja na samo dno i wysyewają sie najszybciej.....

na mokrzejszych kawałkach posdiewam reka dodatkowa porcje konczyny....potem jezdze po tym agregatem+wałek rurowy a na koncu 2 razy cięzkim wałem....

metoda sprawdza sie od kilku lat....zrezygnowałem całkowicie z drogich holenderskich mieszanek....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robie to tak !!!

 

kupuje mieszanke ale taką tania nie jakiś bajer do tego kupkówke, kilka paczek konczyny białej i czerwonej !!

sieje rozsiewaczem lejkowym a po kazdym przejezdzie zatrzymuje sie i mieszam to co zostaje w roziewaczu poniewaz ziarenka konczyny strasznie szybko opadaja na samo dno i wysyewają sie najszybciej.....

na mokrzejszych kawałkach posdiewam reka dodatkowa porcje konczyny....potem jezdze po tym agregatem+wałek rurowy a na koncu 2 razy cięzkim wałem....

metoda sprawdza sie od kilku lat....zrezygnowałem całkowicie z drogich holenderskich mieszanek....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Będe wsiewał na wiosne trawe kupkówke ale nie wiem ile się jej powiną siać na ha. Ziemia V-VI klasa. Ma to być łąka 3 kośna. A może jakoś inny gatunek, mieszankę? Przeznaczenie na siano.[/quote

 

 

Na ha sie sieje 40kg , to jest prawidlowa dawka. Ja sialem w ubieglym roku we wrzesniu to posialem troszkie gesciej bo na takich lekkich glebach to i tak troche jej wyniknie. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zapomiałem dodać że trawa ma być wsiana w mieszance (owies+jęczmień).

 

40kg?? nie za dużo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robie identycznie jak Dzik z tą tylko różnicą, że całą koniczynę sieje ręcznie.

Cztery lata temu kupiłem od sąsiada 3ha. Przekazał mi po żniwach niezaorane ściernisko odczekałem do jesieni aż powschodzą nasiona chwastów leżące w ziemi i Roundup. Po uschnięci calego badziewia orka i na wiosnę trawa w czystym siewie. I zdziwko na maxa bo najlepiej z całej mieszanki zaczął rosnąć głuchy owies. Było tego tyle, że poprostu równy zielony łan. Odczekałem ażsię zacznie kłosić i skosiłem na siano razem z trawą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łąkę czy pastwisko zakładasz raz na kilka lat - więc koszt nasion własnych w stosunku do gotowych mieszanek nie przedstawia się tak tragicznie. Dobrze jeśli masz zaufanego dostawcę (sprzedawcę) nasion, który gwarantuje dobre wschody. Ale co jeśli równomierność wschodów lub siła kiełkowania będzie poniżej 60-70%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nasiona owsa głuchego mogą kiełkować nawet po kilkunastu latach, a kombajn jest idelanym siewnikiem do tego typu nasion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym sposobem zwalczenia owsa głuchego jest założenie TUZ-u na 7-8 lat. Tyle głuchy owies nie wytrzymuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest założony jakiś temat ogólnie o TUZ ? Czy ja nie mogę nic znaleźć? A przy okazji, powiedzcie koledzy czy dekowanie łąk obornikiem na zimę jest zgodne z dobrą praktyką rolniczą, czy obornik musi być zawsze przyorany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie UZ był podobny temat w dziale "zwierzaków" ale chyba został usunięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...