Skocz do zawartości
Ry-Bo

Co na malym areale?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak czytam, szukam, co oplaca sie uprawiac na malym areale(powiedzmy do 0,5ha), zeby wyjsc chociaz na + ?:)

 

Chcialbym oprocz zboza, przy ktorym nie ma za duzo pracy - zajac sie czyms bardziej pracochlonnym ...

 

Myslalem o koperku...co Wy na to? Moze jakies inne, lepsze pomysly?

 

PS> Tylko chcialbym to robic legalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest koło ciebie jakaś giełda to warzywka albo sam stan na targowisku jak masz czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ważywkach można zarobić ale trzeba obserwować rynek. w tym roku droga jest cebula ba mał było posiane gdyż niedawno nie opłacało się jej kopać gdyż dużo ludzi ją posiło.

Generalnie to najlepiej siać to co przez ostatnio było mało opłacalne gdyż przeważnie wtedy spada obszar zasiewu i cena rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście koperek to chyba niezgorszy pomysł jak widzę czasem to droższa łodyga kopru od kila ogórków, ale to chyba kilka arów wystarczy, choć jeśli byś miał możliwość hurtu .

Jeszcze żebyś miał możliwość podlewania, chyba że naprawdę dobra ziemia.

Może trochę truskawek pod osłonami, bo w głównym zbiorze to też nie interes w ostatnich latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie mysle nad koperkiem, kukurydza cukrowa albo szczypiorek...

 

Slyszalem ze w tamtym roku bardzo dobrze wyszli na koperku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez bym ci proponowal zajmnij sie sie ziolami chetni sami przyjada do ciebie:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mają racje - ziółka , truskawki ewentualnie posadz wisnie. Tylko z ziółek to trudno okreśclic jaki kąkretny gatunek uprawiac i trzeba wziąśc pod uwage ze troszke pracy przy tym bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie przy jedny ziolku jest duzo pracy

 

Ale pisalem w 1 poscie, ze tego chcialbym unikac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam kilku małorolnych którzy mają całkiem przyzwoite dochody na podobnym areale . Uprawiają warzywa i kwiaty . Najlepiej wychodzą na tz. nowalijkach , koperek na pęczki , młoda cebula . buraczki na botwinę , zielony groszek , słonecznik , ogórki itd.... Najlepszy interes jest na wiosnę kiedy ludzie są spragnieni świeżych warzyw . Dobre przebicie jest na młodych ziemniakach uprawianych na plask i przykrytych włókniną . Sieją małe powierzchnie w odstępach ok. 2 tygodnie , w ten sposób mają ciągle świeży towar . W lecie sprzedają włoszczyznę w pęczkach , ziemniaki , ogórki i interes się kręci . Przy dobrym rozplanowaniu zasiewów mają towar od wiosny do zimy . Do tego trochę kwiatów . Arz trudno uwierzyć ile można wycisnąć forsy z jednego ara . Jeśli czegoś im brakuje dokupują , chodzi o to żeby klient miał wybór wtedy chętnie wraca . Interes jest legalny , wykupują miejsce pod stragan i mogą handlować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował brokuły albo kalafior siedzie w tym ok ponad 15 lat i z małymi wyjatkamy wychodze zawsze na plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej polecam warzywnik, bo z ziołami to jest strasznie niepewny temat. Jak nie przewidzisz co będzie miało dobrą cenę, to możesz wyjść na minus. Rynek ziół to jest wielka niewiadoma i kieruje się raczej modą, a nie wartościami ziół. Cena potrafi być na poziomie kilkunastu pln, a w następnym roku kilku pln. Raczej tak jak moi przedmówcy polecam warzywnik, a na pewno znajdziesz stałych odbiorców. Ja powoli poszerzam w tej chwili pasiekę, bazując na stałych odbiorcach miodu i widze, że wzrasta ich ilość. Tak samo będzie z warzywami - zapewniam.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że pszczelarstwo nie jest modne w obecnym czasie , a tu niespodzianka Bimber pozdrowienia dla pszczółek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dziękuje za pozdrowienia i na pewno przy pierwszym oblocie przekażę.

 

A co do pszczół, to do tej pory traktowałem to raczej jako hobby, ale że zaczyna się kręcić, to dlaczego nie łączyć przyjemnego z pożytecznym, jeżeli idą za tym pewne profity

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce mieszac do tego pszczol

Jakos mnie nie przekonuja ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się , ty będziesz zapylał w nocy a one w dzień i wszystko będzie O.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey,, a co myslicie nad uprawa marchewki?? oplaca sie? , a czytalem ze marchew obrodzi 2 razy w roq, zbiera sie w czerwcu i pazdzierniku, a z ha urosnie 30ton, co myslicie nad tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się ale marchew po sobie to chyba nienajlepszy pomysł, powinno być jakieś zmianowanie. np. pierwszy zbiór: ziemniak pod folią, rzodkiewka, sałata, marchew,cebula. Potem: kapusta, marchew itd.

Można zawsze zrobić by były dwa zbiory, ale lepiej ze zmianowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle to ja wiem ze nie mozna na tym samym polu marchwi siac 2 razy , ale czy wogole oplaca siac marchew, wyjdzie sie na tym jakos??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieje marchew na 6 hektarach średnia wydajność to ponad 40 ton z ha. Odstawiam ją do suszarni zabawy jest przy tym koszty tez nie małe ale wychodze na tym nienajgorzej:)

Na mały areał polecan wczesną marchew na pęczki klienci zawsze sie znajdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze lepiej postawic szklarnie lub folie jeśli oczywiscie masz na paczatku srodki ale póniej to raczej większe profity i nie potrzeba dużego aerału...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklarnia?? jakby sie oplacalo to moze byc, tylko co uprawiac? pomidory?? Budowa szklarni z ogrzewaniem to spory koszt, z 50 tys pewnie spokojnie ;/ to mi sie srednio usmiecha wydawac tyle kasy, a ja ostatnio tylko inewestuje, ja chce wkoncu kase zobaczyc. A na marchewce nie musze inwestowac, zasieje , zbiore i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moich okolicach ludzie sieją zioła hektarami. Jednak pracy (i to b.męczącej) przy tym jest od groma. Z ceną bywa róznie. Kiedyś, gdy cena była naprawdę wysoka, dochodziło do tego, że ludzie orali pszenice ozime (w tym okresie praktycznie bez wartości) i siali zioła. Później okazało się, że ziól nikt nie chce kupować a na pszenicy można sie nieźle obłowić. W tym roku są tez problemy ze sprzedaża ziół,więc może w następnym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...