Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@kiciak

To wciaz tylko ok.150kg N/ha, troche za malo na przyzwoity plon w rzepaku.

 

Jasne że za mało należy dodać część jesienną ok.20kg i dwa opryski 5% roztworem mocznika i jeden Basfoliarem 36 . Dotychczas wystarczało aby osiągnąć plony na poziomie 4-4.5 tony z hektara. Zaznacze jednak że mamy dobre ziemie Na gorszych napewno agrotechnika byłaby inna. Pozatym takie są ogólne zasady a jak jest w rzeczywistości to wiadomo każdy rok jest inny. Lustracja pola i konkretna decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: Pierwszy raz mam zamiar użyć siarczanu amonu pod rzepak /zawsze była saletra ok 600 kg/ha/ tylko teraz niewiem bo różne są opinie czy pierwszy siarczan ok 250 kg/ha szy saletra ok 200 (a po 2-3 tygodniach poprawka saletrą). Jeżeli pierwszy siarczan to kiedy- jeśli macie doświdczenia w tym temacie to proszę o odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem pierwszy siarczan a dlaczego bo rzepak go bardzo lubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jesienią dałem bardzo mało N/h bo ok 10kg ale rzepak mam bardzo ładny jak narazie gruby korzeń i ładne krzaki na jesien dałem po 250Kg/h soli i superfosfatu a teraz mam zamiar dać mu 250kg/h siarczanu amonu potem 200kg/h saletry a potem to zobacze tzn bede jeszcze dawał ale chyba w opryaku ostatnio dawałem Plonvit R i Ekolist z mocznikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarczan lepiej dać na początek, bo może później popalić liście. Ja daje w pierwszej dawce siarczan razem z saletrą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeszcze za wcześnie /zależy gdzie/ u nas w warm.-mazurskim jest jeszcze sporo śniegu i (słowo zostało usunięte) mróz. Siarczan wysypię gdzieś ok. 15-16 marca a saletrę początkiem kwietnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jechał ale u mnie za mokro i za słabo zamarzło musiało by jeszcze kilka dni tak pomrozić a tu odwilż zapowiadają. Dziś byłem na polu to tam gdzie goła skiba to by się udało przejechać ale jak wszedłem w rzepak to się trochę zapadałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mógłbym wjechać na pole ale co z tego jak śnieg leży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz posialem wogule sie nietopilem, sniegu u mnie niema w pogodzie muwili ze po niedzieli juz ma wiosna byc:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zalezy ja mieszkam kolo czestochowy u nas jest zimniej ale czuc roznice jak sie jedzie np do gliwic tam jest duzo wczesniej wszytko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co wysiewałeś i ile? kontraktowałeś rzepak ? bo jeśli nie to szukaj jakiejś firmy która wykorzysta nasina rzepaku na cele energetyczne i tam zakontraktuj to będziesz mógł się starać o dodatkowe 45 euro dopłaty do hektara co może zrekmpensować trochę niepewną cenę. Jak mazs sporo hektarów to może trochę nadlecieć kaski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee tam niewarto mam tylko 2 ha ale ciagle powiekszam gospodarstwo a ty ile siejesz rzepaku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku posiałem 14 ha ale robię na 100 ha głównie produkuje zboże na własne potrzeby główn żrudło ego dochodu to trzoda chlewna.

W roku sprzedaje tylko ok. 150t pszenicy i rzepaku 40-60t tyle aby na nawozy, środki ochrony roślin i paliwo starczało a jak coś zostanie też się nie zmarnuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

ja sie zastanawiałem mogłem wczoraj posiać ale sie trochę bałem bo jest jeszcze wcześnie z pogoda moze być jeszcze różnie wczoraj była fajnie zamarznięta i nie byłoby żadnych śladów ale jak posieje za tydzień to się jeszcze nic nie stanie jeszcze sie nie spózniło nie ma co panikować...!

jeszcze jedno pytanko do was czy Nurella można mieszć z Galerrą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieszać. Ja jeszcze rok temu dodawałem Karben, Targe, MgSO4 i mocznik 2%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się dowiedziałem że nasi wielcy obszarnicy tacy co mają od 2000 do 20500 ha wczoraj i siali siarczan na rzepak oni napewno wiedzą co robią bo sieją nawet po 1000ha rzepaku. Także chyba i ja jutro wysięję/200-250kg/ bo pożniej ma się roztopić i będzie pech może być tak że do końca marca się niewejdzie w pole a jak tylko przeschnie lub podmarźnie w pół marca saletra /200-250kg/. Co o tym myślicie- niech sirka idzie w ziemię a azot itak uwolni się dopiero jak bedzie ciepło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez tak bede robił ale musze czekać do końca tyg. bo studiuje poza domem i na gospodarstwo jade dopiero w piątek także niestety musi poczekać...!

 

jaśli zasilaćie rzepak dolistnie to co dajecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zasilam po ruszeniu wegetacji 5kg boramonu + 1,5l insol rzepak+ oprysk od robaka nurell lub mieszanina Pyrinex+Polec/hajeżeli zachodzi taka potrzeba to zamiast owadobójczego daję coś od suchej zgnilizny np.karbenlub pochodną i później w fazie zwartego pąka insol 1 + oprysk od owada. Robie można powiedzieś książkowo nakład duży ale i plon później niezły w 2006 mimo suszy miałem 44 q/ha koszone oczywiście ze stołem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof Sturlis

Niestety zima wróciła do Nas. Sąsiedzi chyba lekko pośpieszyli się z siarką. Będą spływy jak szybko przyjdzie ocieplenie.To Pisa i Łyna przyjmą siarkę a nie rzepaki. Mam nadzieję ze nie zdążyłeś wjechać.

Pozdrawiam.

P.S. Przyznam mnie też korciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi gdzieś sie o uszy obiło że w uni nawozy sztuczne można stosować od 1 marca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...