Skocz do zawartości
Agroenergia

Odnawialne źródła energii. Wierzba energetyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze zbiorem wierzby energetycznej która rośnie już 2 i 3 lata. Proszę o podpowiedzi, informacje itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam problem ze zbiorem wierzby energetycznej która rośnie już 2 i 3 lata. Proszę o podpowiedzi, informacje itp.

Jeśli jest ktoś zainteresowany uprawą to zapraszam do współpracy. Mamy doskonałe wyniki w wydajności z ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzba energetyczna to przyszłość dla naszego rolnictwa. Jest to roślina którą sadzi się raz na 25 lat. Ma niskie wymagania glebowe, daje doskonałe plony. Skupem biomasy bo tak nazywa się zebrana wierzba zajmują się elektrownie, ciepłownie, firmy peleciarskie itp. Obecnie cena jednej t to kwota 150 zł. Na rynku niemieckim płaci się za wierzbę około 400zł/t. Dopłata do ha uprawy to około 500 zł. Średnia wydajność z ha/rok to 30 t przy założoniu że zbiór odbywa się co 4 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt zasadzenia 1 hektara tą wierzbą, jakie trzeba spełnić wymogi żeby dostać dopłatę i czy do jej uprawy trzeba mieć jakiś specjalny sprzęt????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt założenia plantacji średnio wynosi około 6000zł. Liczymy tu zakup sadzonek oraz przygotowanie ziemi w roku poprzedzającym sadzenie. Jeśli chodzi o maszymy to wszystkie jakie wykorzystujemy w gospodarstwie + sieczkarnia do zbioru na dużych plantacjach, a na małych zwykła kosa spalinowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Będę zbierał kolejne. W razie posiadania nowych przekażę na forum jak najszybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o więcej pytań w sprawie uprawy.

Jak juz wspomniałem w poprzednim pytaniu zależy mi na rozwiązanu kwestii zbioru 3, 4 letniej wierzby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...