Skocz do zawartości
kiecha3

bycie rolnikiem a praca (ZUS)

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam takie pytanko.

 

Moi rodzice przekazali mi gospdoarstwo rolne trzy lata temu. Dzięki temu moja matka otrzymuje teraz rente strukturalną. Ja natomiast muszę przez pięć lat trzymać to gospodarstwo i nie zmieniać jego powierzchni (na mniejszą).

 

Do dzisiaj zlikwidowałem praktycznie całą produkcję (miałem krowy mleczne) i zostało mi tylko trochę bydła. Za dwa lata mam zamiar już całkowicie zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa.

 

Ale nie o tym chciałem rozmawiać. Chodzi o ty czy mogę podjąć normalną pracę i nie będą się czepiać renty strukturalnej mojej matki (czy nie będzie to podstawa do jej cofnięcia) i czy muszę automatycznie przejść na ZUS czy może jest od tego jakiś wyjątek?

Działki które były przekazane za rente strukturalną mają pojawiać się we wniosku o dopłaty i mają być utrzymywane w dobrej kulturze rolnej -więcej Armir nie powinno interesować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam takie pytanko.

 

Moi rodzice przekazali mi gospdoarstwo rolne trzy lata temu. Dzięki temu moja matka otrzymuje teraz rente strukturalną. Ja natomiast muszę przez pięć lat trzymać to gospodarstwo i nie zmieniać jego powierzchni (na mniejszą).

 

Do dzisiaj zlikwidowałem praktycznie całą produkcję (miałem krowy mleczne) i zostało mi tylko trochę bydła. Za dwa lata mam zamiar już całkowicie zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa.

 

Ale nie o tym chciałem rozmawiać. Chodzi o ty czy mogę podjąć normalną pracę i nie będą się czepiać renty strukturalnej mojej matki (czy nie będzie to podstawa do jej cofnięcia) i czy muszę automatycznie przejść na ZUS czy może jest od tego jakiś wyjątek?

 

Zgodnie z umową musisz prowadzić działalność rolną. Ale po trzech latach możesz rozpocząć działalność poza rolniczą i pozostać w KRUS. Jeślizaś chcesz pracować gdzieś na etacie to przez pięć lat nie możesz, po tym czasie owszem ale będziesz musiał przejść na ZUS ponieważ ZUS ma Pierwszeństwo przed KRUS. To tak w uproszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gregoff:

Oczywiście, że możesz zacząć normalną pracę i być na ZUS-ie. Zobowiązanie masz tylko do prowadzenia gospodarstwa przez 5 lat. Ale nie ma mowy o byciu na Krusie non stop. Można prowadzić gospodarstwo / być właścicielem/ i pracować gdzieś na etacie. Sprawa ma się inaczej trochę jeśli przy okazji złożyłeś wniosek na Młodego Rolnika. Ale jeśli nie to leć do roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gregoff:

Sprawa ma się inaczej trochę jeśli przy okazji złożyłeś wniosek na Młodego Rolnika.

Dlaczego?

Wziąłem młodego rolnika w 2005, a jesienią chciałbym iść na etat, w umowie o dofinansowanie nie znalazłem żadnych przeszkód.

Rozumiem, że mogą mnie podejżewać o prowadzenie gospodarstwa na papierze, ale jeśli spełnie wszystkie wymogi to chyba ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wyczytałam na forum,rozumiem ,że będąc właścicielem gospodarstwa przekazanego na rentę strukturalną,nie mogę podjąć żadnej pracy. Proszę o dokładne opisanie takiej sytuacji. Czy pewne jest te 5 lat czekania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto, po pierwsze wystarczy zatrudnić się na etacie i automatycznie płacisz ZUS, po drugie otwierasz działalność gospodarczą i też możesz wybrać ZUS. Pytanie jest po co chcesz płacić ZUS, Ja bym chętnie się z niego wypisał ale niestety nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to ze od wrzesnia tamtego roku place krus no ale niestety nie dogadalem sie i niedlugo jade do pracy za granice i pewnie bede mial placony zus tylko nie wiem czy najpierw musze isc do krusu i powiedziec ze nie chce juz placic krusu czy cos takiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bycie ubezpieczonym w ZUS nie koliduje z posiadaniem gospodarstwa rolnego oraz czerpaniem wszystkich z tym związanym dobrodziejstw
Oj chyba koliduje my to znaczy ja i mąż pracujemy zawodowo i płacimy ZUS i niestety nie możemy starać się np. o młodego rolnika

chociaż mamy 5 hektarów ziemi i 5 koni. A tak by się chciało wybudować stajnię dla koników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rodzaj ubezpieczenia społecznego dla tego tego działania nie ma żadnego znaczenia, istotne jest spełnienie pozostałych warunków i podjęcie zobowiązań m.in. do 3 letniego ubezpieczenia w KRUS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bycie ubezpieczonym w ZUS nie koliduje z posiadaniem gospodarstwa rolnego oraz czerpaniem wszystkich z tym związanym dobrodziejstw
Oj chyba koliduje my to znaczy ja i mąż pracujemy zawodowo i płacimy ZUS i niestety nie możemy starać się np. o młodego rolnika

chociaż mamy 5 hektarów ziemi i 5 koni. A tak by się chciało wybudować stajnię dla koników.

To może mi pan/ pani podpowie bardzo proszę bo już na różnych forach pisałam i nikt konkretnie nic nie podpowiada bardzo proszę.Cztery lata z rządu mi już przepada jakaś pomoc z UE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pod pojęciem "młodego rolnika" rozumuje Pani premię dla Młodego Rolnika, to oczywiście nie spełnia Pani warunków, jeśli chodzi o pozostałe dotacje, czyli modernizacja gospodarstw lub kredyt tzw nMR, nIP możecie się Państwo ubiegać. Ograniczeniem jest tutaj wielkość gospodarstwa 5 ha ale przy mądrym podejściu do tematu jest to do przeskoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przepisy polskie się ustosunkowują w tej kwestii? Czy faktycznie jest to tak dobrze rozwinięte, że można sobie dorabiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie czy prowadzenie gospodarstwa i oplacanie skladek KRUS wplywa na dlugosc urlopu wypoczynkowego jak jest sie na etacie w ZUS ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanko.... jestem kierowca miedzynarodowym ale ojciec chce mi przepisac gospodarstwo bardzo chetnie je wezme ale jezdzic tez chce i w razie przepisania bede mogł nadal pracowac w tym zawodzie?? i o dotacje dla młodego rolnika tez bede sie mógł starac ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...