Skocz do zawartości
Mamusia89

Choroba krowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jest to mój pierwszy post wiec proszę o wyrozumiałość.

pierwiastka po ocieleniu miała problemy ze wstawaniem, gdy uporaliśmy się z tym problemem, nadszedł drug.i Od 2 tygodni (niecodziennie) zwraca zielona kulkę,wielkości piłki do ręcznej.

Czy to objaw poważnej choroby? Jeśli tak to jakiej?

Liczę na normalne odpowiedzi, nie typu "Nie wiem"...

 

Pozdrawiam Mama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się postem Wojtala, czasami tak bywa a nie znaczy, że zawsze tak jest. Podałaś trochę mało szczegółów. Jak je, jak się wypróżnia, jak mleko.

 

Na moje tomMoże mieć kłopoty z trawieniem.

Ja bym podał neopropiowet 2 razy dzinnie przez 2-3 dni po 100-120 g w 2-3 litrach wody. Można podać drożdże, pół kilograma rozpuść w letniej wodzie z dodatkiem cukru (a potem dolej wody do pełnego wiadra) i można podać jako drencz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też ma taki sam problem z krówką pierwiastka ocieliła się 5 miesięcy temu ale kulki wypluwa od niedawna tzn.może parę dni,apetyt ma ale po wzięciu siana lub sianokiszonki do pyska pomamla trochę i wypluwa ze śrutą idzie jej trochę lepiej,rano jest mnóstwo kulek dookoła może zęby gubi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko podejrzewam ketozę ( występuje ona najczęściej jak masz początkowo w stadzie kwasicę lub jak masz zatuczone krowy w zasuszeniu). Spróbuj jej podać "mixturę"

5-6 kostek drożdży, szklanka cukru- wymieszać w 3-4 litrach letniej wody i poczekać aż drożdże "ruszą" potem wlej jej to do pyska. Podawaj też z pół litra glikolu lub ćwiartkę gleceryny przez 3-4 dni 2x dziennie. Powinno pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświeżam temat.

U pierwiastek problem z wypluwaniem zmielonej kulki najczęściej dotyczy zębów pierwiastki w tym wieku zmieniają zęby z mlecznych na stałe i często jest to dla nich bolesne.

Czasem się zdarza, że krowa "wymiotuje" rzadką śmierdzącą kwaśną treścią w małej ilości i często przez to już nie chce spożywać paszy w tej okolicy. W takim przypadku najczęściej jest to związane z kliniczną lub podkliniczną kwasicą żwacza.

W obu przypadkach radziłbym konsultację z lekarzem weterynarii o ile w pierwszym bez wielkiego pośpiechu ponieważ problem może samosistnie ustąpić o ile w drugim warto przeprowadzić pełne badanie kliniczne postawić diagnozę i wprowadzić leczenie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...