Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

a moze mi ktos powiedziec ile wnosi słoma po kukurydzy skladnikow do ziemi?

Czasopismo "Farmer" podaje: 12kg azotu, około 5kg fosforu i magnezu, ponad 5,5 kg wapnia, 22,5 kg potasu i 2 kg siarki

 

to sie odnosi do 1 tony słomy tak? a ile ton słomy ten przelicznik 1;1.,5 jes dobry?

 

dzieki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też w tym sezonie pobiłem rekord 1,3ha kawałek blisko 20 t mokrej kukurydzy przy 30% odmiana susann co ciekawe tylko 220kg polifoski 8 miało być 300, w podsiewacz

300kg saletrosanu pod agregat i 200kg saletrzaku pogłównie.Żadnych odżywek dolistnych stanowisko po rzepaku ziemia 2 kl.Siew 30.04

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rzepaku na II kasie! Ja sieję na V, VI czasem na IV. żal mi lepszej ziemi na kukurydzę. Chciałbym mieć takie ziemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po rzepaku na II kasie! Ja sieję na V, VI czasem na IV. żal mi lepszej ziemi na kukurydzę. Chciałbym mieć takie ziemie.
szopen ja też tak robie a na 3i4 to buraki jeczmień rzepak pszenica a kuku tylko na 5i6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na 5 i 6 to żyto po 950 zł/t a nie qq.
ale na życie ciągle nie wyrobisz a na kuku w 5 letniej monokulturze dasz rade . u mnie jak cena słaba to w kopce i mam na 2 lata co krową dawać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na 5 i 6 to żyto po 950 zł/t a nie qq.
tia, u nas w tym roku nie słyszałem by u kogoś opadanie było choć koło 80, a przeważnie to porost widoczny jest z daleka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem pytać na młynie co i jak z pszenicą to szukali żyta byle nie porośnięte. Jak im powiedziałem że mam pszenżyto chlebowe to konsternacja. I wymiękli mam przywież próbki to zobaczą. Ale nie zobaczą przeleciało przez śrutownik.

Zgodzę się że qq na 5 i 6 ale jak będzie suchy rok to i nawet w kopiec cudów nie nazbiera się. Już to przerabiałem chyba z 5 lat temu. Od tego czasu odpukać jakoś się udaje ale jak długo.

Ja w tym roku zasiałem po jęczmieniu ozimym qq 4 lipca do 10 pażdziernika urosła jak normalna zabrakło 2 tygodni do dojrzałości wczesno woskowej miała mleczną. Musiałem kosić bo wchodziła rdza na liście. Masy było ale ziarna brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja byłem pytać na młynie co i jak z pszenicą to szukali żyta byle nie porośnięte. Jak im powiedziałem że mam pszenżyto chlebowe to konsternacja. I wymiękli mam przywież próbki to zobaczą. Ale nie zobaczą przeleciało przez śrutownik.

Zgodzę się że qq na 5 i 6 ale jak będzie suchy rok to i nawet w kopiec cudów nie nazbiera się. Już to przerabiałem chyba z 5 lat temu. Od tego czasu odpukać jakoś się udaje ale jak długo.

Ja w tym roku zasiałem po jęczmieniu ozimym qq 4 lipca do 10 pażdziernika urosła jak normalna zabrakło 2 tygodni do dojrzałości wczesno woskowej miała mleczną. Musiałem kosić bo wchodziła rdza na liście. Masy było ale ziarna brak.

a ostatnich 9 latach raz miała 1,3 i raz 1,6 gdzieś a tak to dobrze jak na te warunki w tym roku 8,2suchej gdzie żyta by 3 były

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najniższy plon jaki miałem to 4T suchej na VI klasie. Nawet przy suchych latach wyjdzie lepiej niż żyto. poza tym ja tanio ją suszę a to zmienia bardzo kalkulację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na słabych ziemiach sama wysycha na pniu chyba że leje jak z cebra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykle po rzepaku sieję pszenicę ale tak wyszło na tym jednym małym kawałku z innych powodów ,w tym suchym roku u mnie pszenica słabo ok.6t/ha ale za to na samej saletrze, kuku 2 x tyle tylko nawozu za 2 razy tyle kasy i cena 2/5 ceny pszenicy tylko znowu ochrona fungicydowa za 380zł/ha.

Szopen uwzględniasz bilans fosforu i potasu w tym "tanim" suszeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siejąc dużo kukurydzy mam i tak sporo materiału do rozkładu. do suszenia używam tylko słomy z pszenicy ozimej. W bilansie uwzględniam cenę słomy ale też mniejsze koszty koszenia bez szarpacza. Poza tym jak na wysuszenie 40 T kukureydzy zużyłbym ok 1000 l oleju opałowego po ok 4 zł/l a zużywam 4T słomy. Przy cenie nawet 500 zł i tak wyjdzie dużo taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę sprostować kuku sprzedałem po 350zł/t przy 30 na dramińskim myślę że ok.32 miała w rzeczywistości.Elewatory potrącały 2,75% za każdy procent.Z ceny 580 netto .

Pszenica 6tx900zł =5400 średni plon relatywnie słaby było między 5-7.

Kukurydza 15,15tx=5200 pewnie gdyby było więcej kawałków tak by nie wyszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siejąc dużo kukurydzy mam i tak sporo materiału do rozkładu. do suszenia używam tylko słomy z pszenicy ozimej. W bilansie uwzględniam cenę słomy ale też mniejsze koszty koszenia bez szarpacza. Poza tym jak na wysuszenie 40 T kukureydzy zużyłbym ok 1000 l oleju opałowego po ok 4 zł/l a zużywam 4T słomy. Przy cenie nawet 500 zł i tak wyjdzie dużo taniej

 

 

 

Kolego co za bajki tutaj piszesz 40 ton kukurydzy wysuszyłeś spalając 4 tony słomy ...hehe dobre te bajki są dobre 1 kwietnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajki? Chcesz to przyjedz i zobaczysz niedowiarku.

suszarnia Drzewicz i nagrzewnica Graso 500 kW. przy wilgotności 30% bez problemu wysuszę 40T a przy niższej więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bajki? Chcesz to przyjedz i zobaczysz niedowiarku.

suszarnia Drzewicz i nagrzewnica Graso 500 kW. przy wilgotności 30% bez problemu wysuszę 40T a przy niższej więcej.

Kolego @rafaello3 mi idzie na wysuszenie tony kuku 1 do 1.5 balota słomy zalezy jaka wilgotnosc wiec to co pisze SZopen 72 jest realne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bajki? Chcesz to przyjedz i zobaczysz niedowiarku.

suszarnia Drzewicz i nagrzewnica Graso 500 kW. przy wilgotności 30% bez problemu wysuszę 40T a przy niższej więcej.

Kolego @rafaello3 mi idzie na wysuszenie tony kuku 1 do 1.5 balota słomy zalezy jaka wilgotnosc wiec to co pisze SZopen 72 jest realne

 

kolego matii z tego ,co piszesz to tymi 4 tonami słomy wysuszysz 20 ton kuku .Jeden balot waży ok 200kg x5= tona słomy i 5 ton ..ziarna wysuszonego x 4porcje =20 ton kuku wysuszonego .Tyle to jeszcze potrafię liczyć .Ja się pytam ,czy te kolejne 20 ton to mrówki wysuszyły chuchając

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balot fi 120 x120 waży troszkę ponad sto kilo około 120 (prasa Sipma łańcuchowa.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać że używam balotów o średnicy 155 cm, każdy waży min. 300 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj rafo3 ja nie bede z toba polemizował jak Ci sie nie podoba to co pisze to tylko i wyłacznie twoja sprawa. Ja swoich balotow nie wazyłem i nie zamierzam tego robić ani z zegarkiem w reku i wilgotnosciomierzem nie siedze,jak komus sie to przyda to ok jak nie to ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słuchaj rafo3 ja nie bede z toba polemizował jak Ci sie nie podoba to co pisze to tylko i wyłacznie twoja sprawa. Ja swoich balotow nie wazyłem i nie zamierzam tego robić ani z zegarkiem w reku i wilgotnosciomierzem nie siedze,jak komus sie to przyda to ok jak nie to ...

 

Ok ale ekonomia jest podstawą w biznesie ,a to jest biznes suszyć taniej i sprzedawać za tą samą kasę Pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych Świąt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę dokładnie jak można obliczyć wydajność suszarni żeby już nie było wątpliwości. Zwykła suszarnia na podgrzanie przeciętnej kukurydzy potrzebuje ok 1.5 l oleju opałowego na spadek o 1% wilgotności. I takie dane można znaleźć w instrukcjach, niektóre podają tylko 1 l, ale to jest nierealne. Zatem susząc kukurydzę o wilgotności 30% np. Ravello muszę zmniejszyć jej wilgotność tylko o 14% ponieważ w suszarni Drzewicz z suszarki na chłodnicę przesypuje się gorącą kukurydze o wilgotności do 16%. Do 13% sama straci chłodząc się 4,5 godzin na chłodnicy. Zatem na takie podgrzanie 1 tony potrzebuję 21 l oleju opałowego. 1 kg oleju ma taka wartość jak 4 kg słomy, niektórzy podają 3.5 kg ale ja podaję wartości realne. Czyli na wysuszenie 1 tonu potrzebuję 84 kg słomy, a to daje teoretycznie 3360 kg słomy na wysuszenie 40 ton kukurydzy. W praktyce wyjdzie troszkę więcej bo są jeszcze straty temperatury po drodze z nagrzewnicy do suszarni.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości to albo nie potrafi liczyć albo czytać.

Wszystkiego dobrego na święta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem h32 na słabe ziemie porównywalna z celuxem ale nieco droższa. Kolega miał też i dodatkowo wycofany w67 mówił że jednak pioniery ładniej startują ale póżniej wsi jedno. Ja miałem h32 ceklad i t13 na ziarno na 3klasie to najlepszy ceklad ładne ziarno pozostałe niezłe ale ziarno drobniejsze. Ma ktoś cennik pioniera na ten rok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...