Skocz do zawartości
Technik rolnik

Stodoły na obory!!!

Rekomendowane odpowiedzi

A nie mogą zostać? Nie możesz zmienić rozkładu kojców. Możesz puścić belkę po środku tak że co 2 słup będziesz mógł usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Poczytaj o konstrukcjach dachu http://www.google.pl/#hl=pl&cp=5&gs_id=2b&xhr=t&q=dach+j%C4%99tkowy&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=dach+j%C4%99tkowy&aq=0&aqi=g4&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=c8b9f39413027b69&biw=1205&bih=583 I przy takiej szerokości dach może być bez podpory.Najlepiej jak by to wyliczył fachowiec bo żeby nie było tak że ściany się "rozjadą",a dach się zapadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wywalił te słupy ( zresztą jak to zrobić) to jak pózniej obnizyc strop robiac np. poddasze uzytkowe, zeby bylo cieplej w oborze bo planuje uwieziowke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należało by dać belki stropowe i dach oprzeć na stropie ewentualnie jeżeli konstrukcja dachu jest mocna i nadaje się do stania to bez podpór.Aby przybliżyć(ułatwić zrozumienie) problem podałem link w poprzednim poście.Ale żeby być w zgodzie z przepisami to należy wykonać projekt przebudowy.Dobrze by było jakbyś skonsultował to najpierw z jakimś budowlańcem co się zna na rzeczy.Nie umiejętne zabranie się za przebudowę może spowodować więcej strat niż pożytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 7-iu metrach to 2,2m na stanowisko +2m na ganek paszowy+1,8 m na ganek gnojowy i pozostaje ci 1 m . Lepiej zrób na luz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... wszystko zalezy czym chcesz wypychac obornik, a dokladniej chodzi o szerokosc maszyny. moze masz mała ładowareczke przegubowa ? jak zrobi na luz to podwojne stanowiska na srodku- 4.5m min zostaje 2,5 do podziału na dwa ganki gnojowe, czyli o wiele za malo bo krowa nie wejdzie na stanowisko. zostaje tylko głeboka sciółka. ale to bardzo duzo slomy potrzeba, i porzadna maszyna do usuwania obornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem zrobić wąskie korytarze paszowe przy ścianie po ok.80 cm szerokości każdy, 2 rzędy stanowisk po 1,75 m i co zostanie po środku na kanały i korytarz gnojowy. Nie jest to moze technologia 21 wieku ale na tyle moge sobie pozwolić. Stodola ma 8,4 szerokosci z zewnatrz wiec moze byc troche szerzej zniz 7m w srodku.

Gdybym przerobił na wolnostanowiskowa to musialbym dobudowac wzdłuz sciany korytarz paszowy i pomyslec o jakies hali udojowej a to znaczaco podraza koszty. Budowanie wszelkich imitacji hal udojowych wlasnym sposobem uwazam, ze dodaje tylko pracy poniewaz wiecej jest zabawy z przeganianiem i wyganianiem, porodami itp. przy stadach ponizej 30 sztuk niz w uwieziowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób wąskich korytarzy paszowych.

Sam mam takie i wiem jaka to udręka.

Poprzerabiałem to trochę tak że co 4 metry są drzwi ale i tak trzeba się strasznie namachać.

Widziałęm w internecie takie przechylane żłoby i zewnętrzny chodnik do przejazdu ciągnikiem. Wtedy krowy stawiasz przy ścianie, a środkiem masz szeroki korytarz gnojowy w który też wjeżdżasz ciągnikiem.

Tu masz jak to wygląda: http://www.pellon.pl/In_Polish/Byd__322_o/__379_ywienie/Obory_uwieziowe/Uchylny_%C5%BC%C5%82%C3%B3b

Nie trzeba chyba kupować wystarczy zobaczyć jak to zrobić.

Sam myślę nad czymś podobnym tylko wpychanym jakoś bo te wąskie chodniki już są. Oszczędzaj swoją pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Przy tej szerokość to osobiście bym nie "upychał" na siłę w dwóch rzędach stanowisk,bo stworzysz sobie istny "obóz pracy".Przy dużym zagęszczeniu obsady na powierzchnię podejrzewam że również mikroklimat w oborze będzie nie ciekawy.Ciekawe rozwiązanie z tym wyprowadzeniem korytarza paszowego na zewnątrz.Tym bardziej że jak stodoła to pewnie i bramy które trzeba będzie w jakimś stopniu zamurować . Tylko że nie raz może to być ograniczone lokalizacją budynku(np.sąsiad).Inna sprawa czy nie będą występować nadmierne przeciągi i pewna niedogodność w okresie intensywnych opadów czy też mrozów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile może łącznie kosztować taka przybudówka (blacha, krokwie, cegły, beton itd.) o długości 22 metrów i szerokości 6m?

Wtedy mógłbym zrobić wolnostanowiskową a krowy doić w starej uwięziówce tylko, że chciałbym uniknąć tych kosztów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zrobić w szeż stodoły stanowiska. Nie wiem ile potrzebuje krowa ale na 7 m z 6 wciśniesz?

Albo zrobić jeden rząd z szerszym korytarzem paszowym.

2m ganek gnojowy

2m stanowisko

3m ganek paszowy z czego ponad 1 m na ustawienie balotów z sianokiszonką słomą czy sianem i swobodne poruszanie się.

Sprawdź ilel będą musiały mieć stanowiska po 2013 żebyś 2x nie przerabiał.

I naprawdę posłuchaj tych co wczesniej pisali żadnych ganków 90 cm nawet taczkę będziesz musiał mieć specjalną. Zrób mniejsze ale na ciągnik. A strop będziesz robił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu właśnie myśle o stropie i podradzono mi styrodur http://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads/PL/Styrodur_Ocieplanie_stropow.pdf.

Myślałem o podbiciu go pod jętki, ale i tak będzie bardzo wysoko. Nie wiem jak zrobić aby docieplić obore i zeby zrobic to samemu i jak najmniejszym kosztem. Gdybym podbił pod te jetki styrodur to ponizej po bokach moglbych zamiast eternitu wtsawic platy przezroczystej eurofali tylko nie wiem czy nie bedzie zbyt zimno bo to wysoka stodola.

Gdybym robil wolnostanowiskowa to zrobil bym ja w drugiej stodole wymiary jakies 21 na 9. Po srodku jednak tez sa dwa slupy, ktore jakos nalezaloby wywalić. Nie wiem tez jak rozwiazac problem z gnojowka gdybym z kanalu gnojowego wywozil obornik turem na plyte oddalona o jakies 100 metrow od stodoly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopie na co Ci ten strop. ja mam w stodole jałówki i wysokocielne krowy. stodoła jest wysoka na dwie belki. te krowy sie tam cielą. i nic sie nie dzieje . jedyny problem to to ze przy -10 zamarza mi woda w poidłach. do -15 tajam poidła butla z gazem. a pozniej to juz nie da sie odtopic lodu i poje w wannie. Ty tylko o do zadbaj zeby nie zamarzły poidła.zadnego stropu bym nie robil. lepiej te pieniadze wydaj na dobudowanie dachu wzdłuz budynku i zrob wolnostanowiskowa. wiem ze chodzi o to zeby zrobic tanio. ale powiem tak.." z g..wna bata nie ukręcisz". zapytaj w banku o kredyd preferencyjny, albo zwykły inwestycyjny. nie bierz za duzo i zrob to w miare pozadnie, zobaczysz pozniej w uzytkowaniu Ci sie odpłaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze mieszkam na podlasiu a u mnie temperatury spadają do -30C a jak ty masz takie problemy już przy -10C to juz wiesz po co mi strop. Duzo sie mowi o oborach z kurtynami ale szczerze mowiac nie widzialem jeszcze w swojej okolicy takich a wszystkie nowo powstajace sa docieplane plytami wielowarstwoymi.

Strop jak strop ale docieplenie jakiekolwiek musi byc, bo jak woda zamamarza przy temepraturach zalewdwie -10C to przy -20C zamarznie obornik a przy -30C...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamarzaja przy -10 bo rury ida na wierzchu i nie sa niczym izolowane.a obore z krowami dojnymi mam wolnostanowiskowa bez zadnych ocieplen. nie mam tam poidla izolowanego tzn tego z kulkami, tylko zwyke dwukomorowe i nawet jak były u mnie mrozy pod -25 w nocy to nigdy mi woda nie zamarzła. dodam tylko ze to obora na gleboką sciółke wiec troche obornik grzeje. masz racje za przy -20 zamarznie obornik ale tylko ten rzadki. hmm jesli tak zalezy Ci na tym stropie to moze podwies zwykły styropian 10 frezowany na linkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kreciu a jak go podwiesić? A może taniej wyjdzie wełna mineralna?

Wpadłem na taki pomysł, ze zamiast budowy ganku paszowego zrobic w srodku kosztem połowy stanowisk w drugim rzedzie korytarz paszowy o szerokosci jakies 2 - 3 metry a na zewnatrz dobudowka z hala udojowa na 3 konwiową dojarkę.

Nie była by to przejazdowka ale np. bez problemu mozna byloby roztoczyc bele czy nawet wjechac mniejszym ciagnikiem.

Jak dlugi musi byc korytarz paszowy z przegroda drabinową dla 25 krów w oborze wolnostanowiskowej? Wystarczyło by 10 metrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przymocowujesz linki do belek na samej górze i spuszczasz je na dół do wusokosci stropu. na taki strop płyty styropianu sa wieksze. i w 4-5 miejsach przebijasz pręt przez płyte, dajesz blaszke zeby sie trzsymało i mocujesz do linek. postaram Ci sie zrobic zdjecie u mnie- mam taki strop w swiniarni. wełna jest drozsza od styropianu. hm a stół paszowy na 25 szt to 16,25 m bo na 1 szt musi bys 65 cm złobu. nie musisz robic przegrody drabinowej, choc to dobry pomysł. wystarczy zwykła rura, zeby tylko nie wyszły. http://www.google.pl/imgres?q=obora&hl=pl&sa=X&biw=1366&bih=598&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=WoWAfCMSe0SDrM:&imgrefurl=http://www.farmer.pl/srodki-produkcji/budynki-inwestycje/nowoczesna-obora,8412.html&docid=V4hvIKcVPEOi_M&imgurl=http://www.farmer.pl/Resources/252/obora.jpg&w=480&h=359&ei=W9AaT-D8BIissAaimJBH&zoom=1&iact=rc&dur=261&sig=100170855282508711371&page=1&tbnh=112&tbnw=147&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:5,s:0&tx=50&ty=22 luknij to zdjecie. o takiej rurze mówie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno. jak wpuscisz tam krowy luzem czyli bez legowisk, to na 1 szt musi byc okolo 5-6 m2 powierzchni legowiskowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... wcisniesz troche wiecej. ale taki jest wymóg unijny u mnie wychodzi okolo 60 cm przy pełnej obsadzie obory, i jak wyjda wszystkie z dojenia to maja ciasno. stoja wszystkie w rzedzie od konca do konca, i jak wpusze swiezo wycielona kroe do nich to boi sie wejsc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krecio a moze faktycznie nie robic stropu tak jak mowisz, nie ocieplac scian ani eternitu od dolu, boje sie jednak tylko wciaz tych mrozow...

Było by taniej, niektore eternity wymienil bym na eurofale aby nie wstawiac okien i miec jasno. korytarz paszowy w srodku, legowiska na matach to moze nie bylo by tak zimno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz wyskokośc do kalenicy i do konstrukcji?

Znajomy postawił dla 100 byków na luzie budynek wysokości ok 4m z jednostronnym spadem 4m/3 m. To jak opowiadał zimą woda mu pozamarzała a wcale nie miały tak ciepło. Walnij strop i będziesz miał do słomy miejce czy do siana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

tak doradzamy, a nie wiemy nic specjalnego o samej stodole.

Z czego są ściany, jaka jest wysokość ścian, jaka jest wysokość w szczycie, jaka jest odległość pomiędzy tymi słupami i czy2 słupy są w środku w całej stodole, czy na jednej belce. Technik wrzuć może jakiś obrazek z rzutami poprzecznymi stodoły to będziemy wiedzieli o czym mówimy.

Jak w tej chwili to mam dziwne wrażenie, że tylko Ty wiesz co chcesz przerobić.

Wszyscy zaś doradzamy w ciemno.

Jak mówimy o o stropie, styropian na linkach, to nie da się na niego kłaść słomy.

Swoja drogą wywołałeś w wielu ludziach chęć pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...