Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

( duże usłonecznienie ) myślę że nie jest korzystne bo powoduje większe skoki temperatury ,to widać na grudach ziemi które stają się maziste .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jatam niewidze żeby się ziemia mazista robiła w nocy -13 wdzień -9 LEGNICA rzepaki pod znakiem zapytania słabo je widze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja dziś się przeszedłem. Wszystkie mieszańce zamarznięte prawdopodobnie woda porozsadzała ściany komórkowe jak próbowałem wyrwać to pękało wszystko. Za to odmiany populacyjne kalifornia castil całkiem inna sprawa. Rośliny jeszcze giętkie nie mają w sobie wody. Zapewne przez większą obsadę nie przewiał i domroziło im. A rzadkie mieszańce już pąki gdzieniegdzie na wierzchu. Jęczmień ostatni listek w łodydze jeszcze zielony ale pozostałe też pełno w nich kryształków lodu. Prawdopodobnie ja takie mrozy się utrzymają to i on padnie. Późne pszenice też słabo wyglądają i podobnie jak jęczmień. Te wczesne są ok. Coś mie się zdaje że będą przesiewy. Pewnie jęczmienia jarego zabraknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośliny bronią się przed mrozem, kruszenie nie oznacza ze roślina przemarzła i porozsadzało komórki ,sam mróz dobrze rozwiniętym i zadbanym plantacja nie powinien narobić szkody największym zagrożeniem jest wiatr i ostre słonce i duże różnice temperatur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie do wiosny jeszcze daleko nie stresowac sie !!!

 

rzepak sie swietnie regeneruje rok temu byl duzy mroz i bylo ok ale jak przed sama wiosna powial silny wiatr tak w dwa dni zrobilo sie brazowo na polu i myslalem ze nic z rzepaku.

 

przyszla wiosna i rzepak zaczal sie odradzac wiec w tym roku moze byc podobnie troche optymizmu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie do tej pory zaglądałem jedynie na te strony, jednak teraz włączam się do rozmyślań i wyglądam wpisów czy według Was w okolicach Strzegomia przy

2 centymetrach śniegu jest szansa na niewymarzniecie rzepaku? dziś rano było -17, w ciągu dnia ok. -13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę Cię pocieszyć bo u mnie w tej chwili jest -20 a śniegu że 2 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U MNIE - 24 NA WYSOKOŚCI 3M PRZY GRUNCIE NA PEWNO OK -27 A RANO TO CHYBA -30 TO SPOKOJNIE JA NIE PANIKUJE OK 10CM ŚNIEGU JEST MOŻE TO GO URATUJE? (LUBELSKIE OKOLICE CHEŁMA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wole zeby wymarzl teraz zima ,niz ma mi go w maju polamac snieg lub potraktowac mroz jak to mialo miejsce w tamtym roku. Temp. -20 pokrywy snieznej brak.Na pogode wplywu sie nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie do tej pory zaglądałem jedynie na te strony, jednak teraz włączam się do rozmyślań i wyglądam wpisów czy według Was w okolicach Strzegomia przy

2 centymetrach śniegu jest szansa na niewymarzniecie rzepaku? dziś rano było -17, w ciągu dnia ok. -13

Twój rzepak ma duże szanse na przetrwanie ,każdy cm śniegu to ochrona ,ja dzisiaj miałem --26 stopni i 6 cm śniegu i jestem dobrej myśli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano w okolicach Strzegomiabyło -21, jednak dobrze pisze Rafał, iż jeśli ma wypaść to lepiej teraz niż w maju. Z drugiej strony rzepaki przed zimą były w dobrej kondycji, stąd jestem jeszcze dobrej myśli.

W jednym z wcześniejszych postów było o problemach z dieslem w zimie. Rozwiązaniem jest kilkuprocentowa dolewka benzyny, jednakże najskuteczniejszym było kiedyś dolewanie oleju opałowego- rozrzedza olej napędowy i nie wytrąca parafiny. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nocy tankowałem diesla na stacji ORLENU i pracownik rozbroił mnie szczerością.

Powiedział ."Wie pan co niech pan doleje czegoś do zbiornika bo to nasze paliwo ,mimo kwitów, coś nie takie jest żeby pan gdzieś nie stał na poboczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do paliwa , przed nowym rokiem zrobiłem trochę zapasu, co nie zmieściło się w duże zbiorniki zostało w kanistrze 30 litrowym, przedwczoraj nalewałem do samochodu i wyglądało jak olej silnikowy takie gęste, a na dnie pełno parafiny, paliwo z orlenu kupowane w grudniu pewnie

a moim sposobem na mrozy jest trzymanie powiedzmy 20 litrów paliwa z ciepłym garażu a przed odpalaniem sprzętu rozgrzewam to do około 50 stopni i wlewam do zbiornika, i kilka godzin nie muszę się martwić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie z paliwem niema problemu, tez kupowałem z orlenu pod koniec grudnia, problrm miałem w ubiegły piątek, pierwszy dzien z wiekszym mrozem a ja wszystkie ciągniki miałem zalane letnim paliwem kupowanym w kwietniu, trzeba było wszystko spuszczac i wlewać zimowe ;/

Dzis rano -22 i śniegu brak, dobrze ze nie wieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przem mogłeś kupić dodatek zimowy na stacji paliw lub sklepie motoryzacyjnym do ON i nie musiałbyś się bawić z spuszczaniem paliwa z ciągników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak malkolm ma śnieg i -24C

 

Witam.

 

Bardzo mnie rozbawiło z tym kłuciem w polu, myślałem ze tylko ja jestem tak narwany. W tamtym roku też mnie poniosło z przecinakiem i młotkiem w pole, żeby wyciągnąć parę roślinek . Tak czy siak w kujawsko pomorskim dzisiaj minus 19,5 i ani grama śniegu!!! Ale pieprzę to z kilofem nie będę już biegał. Gdzieś wyczytałem, że rzepak krótkotrwałe mrozy może wytrzymać do -20, nie wiem co autor miał na myśli pisząc krótkotrwałe!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, na pocieszenie dla tych co nie mają śniegu, kiedyś miałem piękny rzepak na, który popadał śnieg. Niestety na nie zamarzniętą glebę, potem nadeszły potężne mrozy. Bardzo się cieszyłem z tego śniegu i faktycznie mróz nie zaszkodził rośliną ale dopadła je pleśń i brak tlenu Więc jeszcze wszystko możliwe. Ja jednak zamówię już rzepak jary bo pewnie nie dla wszystkich starczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna nocka a dokładniej ramek kiedy temp. spadnie do takiej powiedzny na godzinę. Ale to jest podawane dla roślin po ruszeniu wegetacji. Nie jest przypisane do określonej fazy rozwojowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umnie było -21 c śniegu niema niewiem co bedzie z rzepakiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beczycie jak stare baby .W tamtym roku w maju moje rzepaki zasypał śniegi złapał i przymrozek,a plon był na poziomie dobrych 3,5t/ha,mało tego te przymrozki dotknęły całą Polskę i co nie zabrakło ziarna. To co wyrabia pogoda trzeba przyjąć na klatę i czekać na poprawę pogody "BO co bedzie to bedzie" jak mówił Pawlak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pocieszenia innych u mnie śniegu ze 2 cm a gdzieniegdzie śniegu brak temperatura spada przy budynkach na wysokości 1,5 metra do -25 , co ma być to będzie i tyle co można w tej chwili zrobić ? nic !!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku mój rzepak po stycznowych mrozach -15 jeszcze żył a miał 4-8 liści, bez śniegu, Jeszcze wtedy dawałem mu szanse. Ale w lutym przyszły mrozy -20 i wtedy już nic nie zostało. Ale nie panikowałem. W tym roku rzepaki są lepiej przygotowane do mrozów wiec może bedzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...