Skocz do zawartości
jed1989ster

100 ha na kredyt czy warto.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam możliwość zakupienia około 100 ha gruntów ornych za 15 tys ha klasa bonitacji III i IV, przewaga tej drugiej, rodzice mają gospodarstwo około 30 ha więc doświadczenie jakieś mam. Ziemia jest do kupienia w innym województwie. Moje pytania brzmią:

1) Czy jest sens wchodzić w kredyt na 20 lat na zakup gruntów (mam duże szanse na dostanie kredytu - około 600 tys gotówki mam)

2) Jak to zacząć kupić słabsze maszyny czyli jakiegoś ursusa 1614 czy tam zts`a i maszyny żeby to obrobić czy od razu pchać się w zakup nowych

3) co ze żniwami? na start ciężko wybudować bazę( jakąś hale i silosy na powietrzu), a może wynająć na pierwszy rok jakiś magazyn - nie ma szans od ręki w czasie żniw sprzedać - wtedy jest czas na zbiór..

4) czy ktoś z was był w podobnej sytuacji

5)jak to widzicie i czy w ogóle widzicie (kredyty preferencyjne są bardzo korzystne)

6) na pewno trzeba pamiętać o wsparciu - młody rolnik, na maszyny itp itd

7) Tylko produkcja roślinna(pszenica, jęczmień, jak będzie trzeba to i żyto, i jakiś płodozmian. łubin, gryka albo rzepak) jeżeli ktoś ma około 100 ha niech napisze jak może ile zysku ( czyli na czysto ma z 1 ha)

czy jest sens wchodzić w dopłaty środowiskowe( 5 letnie)

 

Proszę o pomoc albo jakieś sugestie, trudna decyzja, jak ma ktoś coś pomocnego do powiedzenia byłbym wdzięczny

 

Ps. nie pytam jaka jest praca trudna na roli itp itd;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się chłopie będziesz męczył Napisz gdzie to jest , może kupię to za ciebie i będziesz miał problem z głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa masz 600tyś w gotówce i ty chcesz brać kredyty i kupować ziemie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.To jest śmieszne ale jakże realne

I nie wiadomo w co inwestować bo większość zależy od "władców" aktualnie będących u sterów władzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ci wszyscy pieknie odpowiedzieli widzę.

Tak prawdę mówiąc to zależy od tego jaką masz sytuację życiową - czy będziesz mieć czas to wszystko obrobić. Z magazynami bym na początek nie wojował -piszesz że masz już gosp. więc część co ci się zmieści to zmagazynuj u siebie, a resztę sprzedaj prosto z pola.

Jesli chodzi o fundusze UE to akurat zły moment jest. Modernizacji pewnie już nie będzie do 2014, Młody Rolnik - wróżenie z fusów, ale szybciej niż Modernizacja. Kredyt też nie wiem czy obecnie w takiej kwocie otrzymasz, bo generalnie ARiMR wstrzymał dopłaty do oprocentowania narazie - tu musisz byc w stałym kontakcie ze swoim bankiem. Zostaje przemyslany zasiew wiosenny, który da ci parę złoty /np. dogadaj się z centralą nasienną i zrób dla nich łubin/. Jesli chodzi o dopłaty - to rolnośrodowiskowe bym jak najbardziej wprowadził / o ile w marcu nie wycofają pewnych pakietów/ np.Pakiet 1 + 8 = 780zł dodatkowo do ha, tylko przy tej powierzchni /pow.130ha/ wchodzi degresywność czyli zmniejszana jest dopłata. Optymalnie to ty kup 70ha a starzy niech dokupia sobie 30ha i będą 2 gospodarstwa 60 i 70ha - bardziej opłacalne na przyszłość.

Jakbyś chciał jakąś dokumentację RS - daj znać na priv.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na takiej powierzchni to idealnie pasuje RS - szczególnie przy zasiewach wiosennych pakiet 2 i 6 , proso na start i nawet jeśli niewiele zbierzesz to rentowność będzie co najmniej zadowalająca, przy uproszczonej technologii powinno zostać 2tys zł na ha z samych dopłat (jedyną wadą takiego rozwiązania jest ewentualne oczekiwanie na środki do czerwca kolejnego roku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kredyt na zakup ziemi ma praktycznie tylko bgż.

 

Jeśli chciałbyś konkretnie dowiedzieć się czy otrzymasz kredyt polecam opisać całą twoją sytuację na specjalistycznym forum kredytowym.

 

Tam doradcy na bieżąco ocenią twoją zdolność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...