Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 06:45 Wto 7 Kwi 2020

Kukurydza
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 73, 74, 75 ... 103, 104, 105  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
robern

PostWysłany: 20:40 Sob 3 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z nawożeniem punktowym jest małe "ale". W roku następnym nie wymieszasz dokładnie gleby gdzie była większa ilość nawozów - bo przecież kukurydza wszystkich nie wykorzysta. A rośliny następcze będą miały "nierówne" warunki...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jerzymichalak

PostWysłany: 20:39 Sob 3 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nawóz przy nasionach to powinien być fosfor , ponieważmała kukurydza ma trudności z pobraniem tego pierwiastka jak jest w małych ilościach dlatego sieje się go przy nasionach ale nie razem, prawidłowo ustawione redlice od podsiewacz nawozów to 5 cm obok i 5 cm poniżej nasion.
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 20:24 Sob 3 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

damian9871 napisał:
przy siewie rzędowym nawozu w kukurydzy spokojnie można o 20-30% obniżyć dawkę NPK bez straty w plonie

A pokaż mi na ten temat konkretne badania a nie tylko słowa "specjalistów". Ziemi nie oszukasz i jak nie dasz roślinie tego co potrzebuje to nie wiem jak blisko by nawóz korzenia był to cudów nie będzie. A system korzeniowy to nie mała kępka tylko wielkie kłębowisko mikro korzonków.
Jeśli ktoś widział badania konkretne z porównaniem ilości zastosowanego nawozu i wpływem na plon to niech je przedstawi. Będę pierwszy który wtedy dokupi podsiewacz nawozu.
Minusem podsiewania nawozy jest tempo pracy-dochodzi czas na załadunek nawozów do siewnika a przy większym areale to ma to znaczenie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
damian9871
Moderator

PostWysłany: 20:15 Sob 3 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przy siewie rzędowym nawozu w kukurydzy spokojnie można o 20-30% obniżyć dawkę NPK bez straty w plonie
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 20:05 Sob 3 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdzie nie ma obiektywnych badań na temat wzrostu plonu lub innych korzyści z siewu nawozy przy nasionach. Wszystko co do tej pory to tylko słowa firm a żadnych konkretów. Ja sieję siewnikiem bez podsiewacza a wo takim samym Opitma z podsiewaczem i nie widzę różnicy.
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 19:59 Sob 3 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jest jedyna metoda na obniżenie kosztów tylko precyzyjne nawożenie i ochrona jest przyszłością w produkcji roślinnej
Powrót do góry
Kasztelan

PostWysłany: 19:46 Sob 3 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale skomplikowana uprawa.....
Jaki Macie pogląd na nawożenie wyłącznie dozownikiem (zero nawożenia przedsiewnego) u nas jedni tak robią (duży areał i brak czasu a efekty ku
mojemu zdziwieniu mają dobre) i sobie chwalą.
Powrót do góry
yenon10

PostWysłany: 18:32 Pią 2 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wielkie dzięki Very Happy Wink
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 09:24 Pią 2 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rybka2485 napisał:
yenon10 napisał:
czy moze mi ktoś doradzic jaki nawóz siać przed siewem kukurydzy i w jakich ilościach ?

ja osobiscie robie tak:
wywoze gnojownik (20-30t/ha) i gnojowke na pole i na drugi dzien zruszam to kultywatorem zeby wymieszac z ziemia zeby azot sie nie ulotnil, nastepnie dzien przed siewem rzucam troszke moczniku (100-150kg/ha) i male bronowanie albo odrazu orka na 15-20cm, nastepnie przed siewem rano rzucam grantar (150-200kg/ha) i wyruszam agregatem zeby dobrze wyrownac i ubic pole (ja mam plug rabewerka ktory dobrze kruszy ziemie wiec tylko raz agregatem robie zeby nie bylo bryl).. a pozniej samo sianie Very Happy . dzien po sianiu pryskalem Azoprimem i pozniej 14-21dni po jeszcze raz pryskalem (zalezy od chwastow) i tyle bylo pryskania herbicydem.Po 4tygodniach pryskalem wspomagacza: Insol z domieszka mocznika(1kg/400litrow) i po 2miesiacach gdy jeszcze mozesz wjechac ciagnikiem z opryskiwaczem na pole drugi raz wspomagacz jakis z borem i potasem... i to wszystko. Ja w ubieglym roku mialem 15przyczep/ha (4,5tonowka z przystawkami)

Jezeli masz siewnik z dozownikiem nawozu mozesz rzucic moczniku z 100kg/ha pod orke i 100kg/ha w siewnik... kolega tak robi i nawet dobrze mu schodzi ale ja sie trzymam swojego sposobu. Kazdy ma swoj sposob i swoje przyzwyczajenia, ja zrobilem po swojemu i jakos wychodzi od 3lat.Jezeli chodzi
o nawozy mozesz pod orke rzucic co masz, np sol potasowa saletrzak polifoske jezeli nie dawales gnojownika.Na dzierzawie w ubieglym roku bez gnojownika wrzucilem 150kg mocznika 150kg soli i 100kg saletrzaku pod orke a na wierzch grantar :Smile mam nadzieje ze jakos podpowiedzialem:)

jezeli chodzi o wspomagacze to potrzeba kukurydzy: boru cynku i manganu
Powrót do góry
rybka2485

PostWysłany: 09:05 Pią 2 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yenon10 napisał:
czy moze mi ktoś doradzic jaki nawóz siać przed siewem kukurydzy i w jakich ilościach ?

ja osobiscie robie tak:
wywoze gnojownik (20-30t/ha) i gnojowke na pole i na drugi dzien zruszam to kultywatorem zeby wymieszac z ziemia zeby azot sie nie ulotnil, nastepnie dzien przed siewem rzucam troszke moczniku (100-150kg/ha) i male bronowanie albo odrazu orka na 15-20cm, nastepnie przed siewem rano rzucam grantar (150-200kg/ha) i wyruszam agregatem zeby dobrze wyrownac i ubic pole (ja mam plug rabewerka ktory dobrze kruszy ziemie wiec tylko raz agregatem robie zeby nie bylo bryl).. a pozniej samo sianie Very Happy . dzien po sianiu pryskalem Azoprimem i pozniej 14-21dni po jeszcze raz pryskalem (zalezy od chwastow) i tyle bylo pryskania herbicydem.Po 4tygodniach pryskalem wspomagacza: Insol z domieszka mocznika(1kg/400litrow) i po 2miesiacach gdy jeszcze mozesz wjechac ciagnikiem z opryskiwaczem na pole drugi raz wspomagacz jakis z borem i potasem... i to wszystko. Ja w ubieglym roku mialem 15przyczep/ha (4,5tonowka z przystawkami)

Jezeli masz siewnik z dozownikiem nawozu mozesz rzucic moczniku z 100kg/ha pod orke i 100kg/ha w siewnik... kolega tak robi i nawet dobrze mu schodzi ale ja sie trzymam swojego sposobu. Kazdy ma swoj sposob i swoje przyzwyczajenia, ja zrobilem po swojemu i jakos wychodzi od 3lat.Jezeli chodzi
o nawozy mozesz pod orke rzucic co masz, np sol potasowa saletrzak polifoske jezeli nie dawales gnojownika.Na dzierzawie w ubieglym roku bez gnojownika wrzucilem 150kg mocznika 150kg soli i 100kg saletrzaku pod orke a na wierzch grantar :Smile mam nadzieje ze jakos podpowiedzialem:)
Powrót do góry
yenon10

PostWysłany: 08:04 Pią 2 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
pioter700

PostWysłany: 06:58 Pią 2 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szopen72 napisał:
Tak naprawdę to nie piec tylko nagrzewnica, czyli ogrzewa powietrze. Kupiłem we wrześniu 2006 i zapłaciłem ok 100 tys. brutto, zwrot vatu ok. 20 tys, SPO ok 48 tys czyli tak naprawdę mnie kosztował ok 32 tys. Zwrócił mi się w tym sezonie, bo w poprzednim była nędza a nie kukurydza.

szopen72 a czy mógłbyś zdradzić jakie jest średnie zużycie słomy w tonach na 10t kukurydzy o średniej wilgotności. I jaką masz moc nagrzewnicy na jaka pojemność suszarni.
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 22:02 Czw 1 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

biore 120zł/ha ale zalezy od powieżchni, jak jest więcej to cena do negocjacji
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 20:53 Czw 1 Maj 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ile płacicie za sianie kuku lub ile bierzecie za sianie Question
Powrót do góry
yenon10

PostWysłany: 13:25 Sro 30 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaki nawóz siejecie przed siewem kukurydzy i w jakich ilościach ?
Powrót do góry
ralf

PostWysłany: 20:34 Wto 29 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja juz posiałem ale sieju u nas dawno
Powrót do góry
yenon10

PostWysłany: 08:19 Wto 29 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy w lubelskim juz ktos posiał kukurydze na kiszonke ?
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 20:12 Pon 28 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mesurol odstrasza dziki i ptaki a przede wszystkim chroni przed wczesną ploniarką.
Powrót do góry
Kasztelan

PostWysłany: 21:01 Nie 27 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kris napisał:
czy mesurol skutkuje przeciw dzikom, a może lepij hukinol

Mesurolu nie znam a hukinol u mnie się sprawdza(stosowałem przez dwa lata)
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 20:41 Nie 27 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spokojnie wystarczy na V klasie siałem po 70tys i było ok
Powrót do góry
marcin80wlkp

PostWysłany: 15:43 Nie 27 Kwi 2008    Temat postu: jaka obsada?? Odpowiedz z cytatem

Witajcie
Mam pytanko
Ponieważ pierwszy raz sieję kukurydzę na ziarno chciałem o coś zapytać.W czwartek zasiałem na próbę 5 ha,klasaIIIa, siew limegrain2244. Gościu który mi siał powiedzial że ma ustawione na 85tys/ha. Jak się jednak okazalo na koniec, po zważeniu tego co zoateło i po przeliczeniu wyszło tylko 75tys szt na ha. Dodam, że siewnik którym siał jest bardzo dokladny, a nasiona były zaprawione dodatkowo mesurolem
Czy 75 tys to nie za mala obsada na hektar?
Co o tym myślicie??
Powrót do góry
kris

PostWysłany: 10:34 Nie 27 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy mesurol skutkuje przeciw dzikom, a może lepij hukinol
Powrót do góry
Casper

PostWysłany: 22:14 Czw 24 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie [centrum] objawów stonki jeszcze nie zaobserwowałem, ale rok temu pojawiła się omacnica.... Obawiam się że w tym roku może dać się już niezle we znaki Sad
Powrót do góry
danek

PostWysłany: 16:05 Czw 24 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to na dolnymslasku zaczyna juz stonka kukurydziana "szalec".A jak tam u Was ?
Powrót do góry
telemach

PostWysłany: 13:20 Czw 24 Kwi 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
to trzeba zaorać ,chodzi o to żeby można było siać siewnikiem a przed sianiem czymś uprawić ?,najlepiej poproś o pomoc jakiegoś doświadczonego rolnika sąsiada.Musisz posiać nawozy a potem ich przemieszać z glebą jakąś broną.

ok, dzieki pole zostanie dobrze przeorane, do tej pory bylo mokro i nie mozna bylo wyjechac ale teraz wszystko sie ruszy, sam nie moge byc tam na miejscu obecnie wiec wykonanie powierzylem znajomemu rolnikowi jednak on uprawial zwykle zboza i musze go instruowac przez telefon odnosnie kukurydzy
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 73, 74, 75 ... 103, 104, 105  Następny
Strona 74 z 105

Skocz do: