Skocz do zawartości
Gajesia

Wyniki badania gleby-jaki nawóz?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy moglibyście mi doradzić jaki zastosować nawóz. Wydzierżawiam hektar łąki, dość zaniedbanej i nie nawożonej od dwóch lat. Wykonałam badanie gleby na zawartość makroelementów dla dwóch próbek - pierwszej pobranej na górce i drugiej pobranej na dołku. Otrzymałam takie wyniki :

1. dla górki - gleba lekka, odczyn pH 4,21 (bardzo kwaśny, konieczne wapnowanie) zawartość fosforu 19,3 -wysoka, potasu - 2,3 - bardzo niska, magnezu - 0,7 - bardzo niska

2. dla dołka - gleba lekka, odczyn pH 6,06 (lekko kwaśny, wapnowanie zbędne) zawartość fosforu 2,9 -bardzo niska, potasu - 1,2 - bardzo niska, magnezu - 2,8 - niska.

Bardzo proszę o jakieś konkretne nazwy gotowych nawozów, które są ogólnie dostępne. Może z ceną?

Na wapnowanie to chyba trochę za póżno, z tego co czytałam, to takie zabiegi wykonuje się na jesień? Ale może są jakieś specjalne nawozy, które stosuje się na wiosnę dla tak kwaśnej gleby? Łąka ma być wykorzystana na siano (jedno koszenie), a póżnej na pastwisko dla koni. Cudów się nie spodziewam, ale chciałabym, żeby troszkę tego siana było z tego kawałka i żeby łąka nabrała wyglądu.

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecałbym jakiś nawóz wieloskładnikowy. Może któraś polifoska? One mają różne proporcje składników, więc pewnie znalazłbyś coś odpowiedniego dla twojej łaki. A co do kwaśnego odczczynu to ja może ewentualnie saletrzak, bo on oprócz azotu zawiera kilka procent wapnia. Ale wtedy musiałbyś wziąć polifoske ze zmniejszoną zawartością azotu.

Ewenualnie możesz pokusić się na wykonanie planu nawożenia, ale to już kosztuje Moim zdaniem skóra nie warta wyprawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, dzięki, ale i tak nie wiem jaki nawóz kupić. Co prawda na stronie internetowej Polic są opisy nawozów, ale wynika z nich tylko tyle, że każda polifoska nadaje się na użytki zielone. Nie wiem jaka wybrać zawartosć azotu, nie zależy mi na jak największym plonie. I jaki powinien być udział pozostałych pierwiastków, nie chciałabym przedobrzyć. Czy saletrzak można mieszać z polifoską i wysiewać jednocześnie?

Nie będę ukrywać , że nie znam się na tym, a w internecie jakoś nie mogę znależć odpowiedzi na moje pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz siać polifoskę z saletrzakiem to radzę kupić jakąś z najmniejszą zawartością azotu, bo z własnego doświadczenia wiem,że zbyt duża dawka azotu w stosunku do innych składników prowadzi jedynie do zwiększenia ilości zielonki, natomiast trawa na danej łące będzie gorsza jakościowo (m.in. mniej motylkowych). W sprawie zakupu nawozu radzę skontaktować się ze sprzedawcą i on powinien pomóc w wyborze.

A co do zakwaszenia gleby to sam saletrzak nie wyeliminuje zakwaszenia a jedynie zmniejszy jego skutki. Przy tak dużym zakwaszeniu bez wapnowania jesienią się nie obędzie.

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to pisz a ja postaram się odpowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje polifoske 6 i wapmag. Troche jest póżno na te nawozy ale czasu się nie cofnie. Potem troche saletry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja proponuje polifoske 6 i wapmag. Troche jest póżno na te nawozy ale czasu się nie cofnie. Potem troche saletry.

 

Wolałabym jednak uporać się z nawożeniem za jednym razem, bo sama nie dysponuję sprzętem do siania nawozu. Nie mogę znależć żadnych informacji na temat nawozu wapmag, więc pewnie również nie wszędzie można go kupić. Może wiesz kto jest producentem? Z tego co się orientuję to w mojej okolicy dopiero zaczynają nawozić, mam nadzieję, że nie jest jeszcze tak późno...

 

Szczerze mówiąc bardziej mi się podoba pomysł saletrzak plus polifoska.

Jaką ilość nawozu powinnam kupić na 1 ha powiedzmy w przypadku saletrzaka i polifoski 4 i wjakich proporcjach zmieszać? Czy wogóle użyć saletrzaka i nawozu polifoska bez azotu np. Polifoska PK 15 lub PK 20?

Wiem, że pewnie można to jakoś przeliczyć, ale jeżeli mogłabym prosić o gotowy przepis to będę bardzo wdzięczna:-)

Wolałabym nie polegać jedynie na wskazówkach sprzedawcy i orientować się trochę w temacie, bo nie zawsze udaje się trafić na fachowca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, znalazłam wap mag.

Andrzej2110 a mógłbyś mi podać ile miałabym kupić polifoski6 i wap mag na 1 ha łąki (tak żebym nie musiała pózniej stosować już saletry)? Orientacyjnie, chciałabym wiedzieć jakiego rzędu to jest wydatek (ceny juz znalazłam).

Zastanawiam się jeszcze nad amofosmag, bo z tego co widzę to zawiera wszystkie potrzebne składniki w jednym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkiego po 150-200 kg/ha

 

Ja wap mag sieje jesienio

polifoske na wiosne (jak tylko da się wejść w pole)

a saletre jak ryszy wegetacja (jeszcze nie siałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do amofosmag-u to ciekawy nawóz i może być to niezły pomysł (i tańszy) ale i tak saletre trzeba posiać bo on ma mało azotu. W Twojm wypadku proponuje amofosmag 3-14-20-22-2-9 (masz braki potasu na polu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki serdeczne

Ale gdybym mogła troszkę pokombinować, to czy nie mogabym zmieszać amofosmag 3-14-20-22-2-9 z polifoską o większej zawartości azotu i wysiać za jednym razem...? Będę siać dopiero w przyszłym tygodniu.

Wogóle to trochę boję się tego azotu, bo to ma być na siano dla koni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Gajesia. Moja propozycja: 100kg saletry+200kg mocznika.

Taka mieszanka ruszy szbko trawy i działa cały sezon. Mikroelementami i kwasowością gleby nie zawracaj sobie głowy, koniom i tak pewnie dajesz witaminy z mikroelementami, więc po kłopocie. Saletra i mocznik to nawozy azotowe, więc podpędzą trawy, które zagłuszą motylkowe. Dla koni motylkowe nie są konieczne, wręcz ich nadmiar może powodować przebiałczenie. Konie możesz wypuścić na pastwisko 10-14 dni po siewie nawozu. Gratuluję zapału i powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gees, dzięki

Mój zapał niestety pomału maleje, bo im więcej zgłębiam ten temat tym mniej wiem. Chociaż wszelkie wskazówki, tak myślę trochę mi rozjaśniaja w głowie. Nie wiem może gdyby był jeden rodzaj nawozu do wszystkiego to byłoby prościej coś wybrać, a tak jest wiele podobnych i to różnych firm i na każdym napisane, że ten jest idealny dla użytków zielonych. Ale odbiegam trochę od tematu. Może należałoby stworzyć nowy dział - "dla początkujących rolników"?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyno daj sobie spokój z sianem. Przeznacz łąkę na pastwisko, a siano kup gotowe. To jest więcej pracy niż sobie wyobrażasz, płacąc za usługi maszynowe i za robociznę wyjdzie Ci drożej niż kupno sprzątniętego siana. Poza tym kupić możesz zawsze bardzo dobrej jakości, bo masz wybór, swoje będziesz miała takie jaki uda Ci się sprzątnąć, a wystarczą deszcze po podeschnięciu i masz problem. Oczywiście twoja decyzja, ale wierz mi zabawa w rolnika może okazać się drogim hobby i z niewielkimi szansami na satysfakcję.

Raz jeszcze powodzenia.

Gees

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gees, doskonale zdaję sobie z rego sprawę, ale to nie jest moja łąka i umowę na użytkowanie jej mam taką, że musi być nawożona i koszona. Musiałam zapłacić za użytkowanie (bo trudno to nazwać dzierżawą) za dwa lata z góry i jeżeli łąka nie będzie zadbana, to w przyszłym roku nie będę mogła jej użytkowac. Strasznie chory układ, ale ma jeden niepodważalny plus, łąka przylega bezpośrednio do mojej działki. Dlatego chcąc nie cjcąc muszę się bawić w badanie gleby, nawożenie itp, chociaż nie znam się na tym, mam wątpliwości, czy okoliczni samozwańczy doradcy się na tym znają , bo każdy mówi coś innego.

A poza tym to zawsze jakieś nowe doświadczenie...

Dziękuję wszystkim za rady Spróbuję kupić amofosmag 3-14-20-22-2-9 i do tego dodatkowo jakiś nawóz z azotem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...