Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

moje buraczki oddane 18 01 2013 kopane 09 11 2012 plon 85 ton cukier 16.85
dwa lata przed burakami wapnowanie jesienia obornik ok 30 ton siew gorczycy wiosna tarnogran pod okopowe ok500kg ha do tego 150 kg saletra przed siewnie buraczek 6-8 lisci ok 200kg saletra no i jakies dozywki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako nowicjusz powiem wam że sieje buraki od ponad 20 lat w rzędach co 24 cm a odległość między rzędami wynosi 70 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jako nowicjusz powiem wam że sieje buraki od ponad 20 lat w rzędach co 24 cm a odległość między rzędami wynosi 70 cm.

 

 

Mam dodatkowe pytanie, czy ktoś sieje nasiona buraka cukrowego w rozstawie międzyrzędzi 50 cm i w odległości 16cm, czy w trakcie siewu nasion jest dodawany nawóz mineralny, jeśli tak to jaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada buraków około 60 tysięcy a plon taki sam jak przy uprawie na 45 cm a w latach skrajnej suszy dużo wyższy, lepsza zdrowotność i drugi rok bez oprysku na chwaścika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty stosujesz uproszczenia? czym są pokryte międzyrzędzia i jaka jest "klasyczna" obsada buraków przy 45 cm rzędach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 45 cm rozstawy rzędów nas sieją około 90-100 tys. gleba klasy 4. U mnie natomiast 60 tys. Międzyrzędzia praktycznie się schodzą . Większy przewiew i nasłonecznienie przez to cukier (polaryzacja) przeważnie powyżej 18 %. Nikłe porażenie chwościkiem . Mniej nasion do wysiewu . Dużo łatwiejsza pielęgnacja. W razie potrzeby możliwość ruszenia międzyrzędzi. Mam małe areał 2 ha, więc kopię Neptunem. Praktycznie niecałe 1,5 ha a wykopane jest 2 ha. Buraki bardzo dobrze się kopie. A przy średniej wielkości 1 kg, do 1,2 kg daje plon 60-70 ton. Uprawiam bezorkowo ponad 20 lat wszystkie rośliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sieję buraki w rozstawie 18x45cm ze ścieżkami szerokości technologicznymi szerokości około 60-70cm zauważyłem, że plon /na rządek z tych dwóch rządków jest znacznie większy pomimo wielokrotnych przejazdów. Można by zrobić doświadczenie przy różnych rozstawach i gęstości.

 

Sieje buraki w mulcz ze słomy i przemarzniętego poplonu gleba łatwo zapływająca kl.3/4. Zauważyłem o wiele mniejszą presję chwościka. Gdy inni pryskali już dwa razy dopiero zastanawiam się czy wyjechać pierwszy raz, przy płodozmianie burak -pszenica-pszenica-burak.

 

W tym roku wyległa gorczyca została wymieszana w listopadzie broną talerzową w celu przerwania wegetacji. Z powodu wczesnego siewu i dobrych warunków do wzrostu (można było nawet odnaleźć rośliny ze strąkami ) Gorczycę sieje 20kg/ha siewnikiem talerzowym plus na ścierń ponad 70kgN/ha

 

Płytką orkę z przedpłużkiem stosuję pomiędzy pszenicą, a pszenicą i czasem po buraku. Chociaż przy głębokości do 20cm trudno to nazwać orką. Przy płodozmianie np burak-pszenica -coś tam-pszenica-burak na pewno całkowicie zrezygnowany bym orki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obsada buraków około 60 tysięcy a plon taki sam jak przy uprawie na 45 cm a w latach skrajnej suszy dużo wyższy, lepsza zdrowotność i drugi rok bez oprysku na chwaścika.

Co do obsady to bym się zgodził ale co do międzyrzędzie to uważam za szerokie. U mnie w tym roku mogła być taka obsada a buraki ponad 2 kg. Nie mieściły się niektóre w wyorywaczu w kleinie. Musiałem rozszerzyć go i nadomiar złego pojawiłe się zachwaszczenie po lecie co wzmagało miejscami zapychanie się wyorywacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też nie do końca się zgodzę siałem długo na 50x16 niby i fakt plon był ok i polaryzacja była ok ale wszyscy mieliśmy we wsi wtedy polaryzację i polny. A burak dłużej zakrywał rzędy gorzej i badyle rośnie chwila suszy i odsłania międzyrzędzi a to poważny minus. Teraz jakoś gorzej to wygląda. Teraz bym siał 18x20 tylko co ja zrobię z nasionami:P skoro cukrownia każe dać 1,25j/h ? ktoś ma pomysł?

 

przypominam że holmer na 50 nie załapie buraka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cukrownię nie obchodzi ile zasiejesz ile weźmiesz nasion byleś wywiązał się z limitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie masz inną umowę u nas w KSC jest punkt że plantator musi wysiać na 1h przynajmniej 1,25j/h inaczej kiedyś nie dostał premii itp. Teraz chyba premii nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

center, Cukrownia Krasnystaw tylko namawia na 1,25j/ha i jedynie przy niewykonaniu umowy, gdy złożysz wniosek o odstąpienie od kary umownej, a weźmiesz mniej niż 1j/ha taki wniosek może zostać odrzucony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, a nasz inspektor straszy

 

Jakie w tym roku stosujecie program odchwaszczania buraka ? metamitron znów podobno po 130zł;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi nasionami jest wyjście powiedzmy sprawdzone Siejesz 20ha i potrzebujesz wg. cukrowni, inspektora 25j. W rzeczywistości siejesz tak jak sobie umyśliłeś i potrzebujesz jednak nie 25j a 20j. Jak wiadomo w umowie jest, że musisz 25j kupić i koniec!!! No to Ty od któregoś roku nie siejesz "20ha" tylko siejesz "16ha". Uszczęśliwiasz tym sposobem inspektora bo on wtedy ma porządek w papierach 16x 1,25 = 20j a Ty masz upragnione 20j. Bo jak to mówią w papierach musi się wszystko zgadzać. Potem się zgadza jeszcze bardziej jak się okazuje, że z tych "16ha" zebrales np 1700-1800t....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie plony to pobożne życzenie nawet z 20h;)

 

Jakoś tak zakombinuje chyba;)

 

Co zamiast metamitrony ? ktoś ma plan ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tymi nasionami jest wyjście powiedzmy sprawdzone Siejesz 20ha i potrzebujesz wg. cukrowni, inspektora 25j. W rzeczywistości siejesz tak jak sobie umyśliłeś i potrzebujesz jednak nie 25j a 20j. Jak wiadomo w umowie jest, że musisz 25j kupić i koniec!!! No to Ty od któregoś roku nie siejesz "20ha" tylko siejesz "16ha". Uszczęśliwiasz tym sposobem inspektora bo on wtedy ma porządek w papierach 16x 1,25 = 20j a Ty masz upragnione 20j. Bo jak to mówią w papierach musi się wszystko zgadzać. Potem się zgadza jeszcze bardziej jak się okazuje, że z tych "16ha" zebrales np 1700-1800t....

 

Tak tylko inspektor wylicza ci ze z ostatnich 5 lat wychodzi ci średnia 50 ton, a tobie w rzeczywistości wychodzi 70 ton i mowici ze musisz zasiać 20 ha a nie 16 i musisz wziąć nasiona na 20 ha.. i jak wyjść z tej opresji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tymi nasionami jest wyjście powiedzmy sprawdzone Siejesz 20ha i potrzebujesz wg. cukrowni, inspektora 25j. W rzeczywistości siejesz tak jak sobie umyśliłeś i potrzebujesz jednak nie 25j a 20j. Jak wiadomo w umowie jest, że musisz 25j kupić i koniec!!! No to Ty od któregoś roku nie siejesz "20ha" tylko siejesz "16ha". Uszczęśliwiasz tym sposobem inspektora bo on wtedy ma porządek w papierach 16x 1,25 = 20j a Ty masz upragnione 20j. Bo jak to mówią w papierach musi się wszystko zgadzać. Potem się zgadza jeszcze bardziej jak się okazuje, że z tych "16ha" zebrales np 1700-1800t....

 

Tak tylko inspektor wylicza ci ze z ostatnich 5 lat wychodzi ci średnia 50 ton, a tobie w rzeczywistości wychodzi 70 ton i mowici ze musisz zasiać 20 ha a nie 16 i musisz wziąć nasiona na 20 ha.. i jak wyjść z tej opresji?

Przestać siać buraki ....niech te buraki z siebie wyciskaja cukier .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u nas był problem w roku 2012 zeby kupić większą ilosc nasion niz wyliczyli przy kontraktacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś robiłem plan ochrony buraka na nadchodzący sezon, narazie planuje tak (zabiegi powschodowe)

I- Kontakttwin 191 EC 2L + Goltix 700 SC 1L

II- Powertwin 400 SC 1l + Goltix 700 SC 1L + Safari 50 WG 10g

III- Betanal maxxPro 209 OD 1,25l + Goltix 700 SC 1L + Safari 50 WG 15g.

Trzeci zabieg w razie konieczności bo w zeszłym sezonie poszed tylko Lontrell 0,3l. A Wy coś juz planowaliscie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekaw pomysł Powertwin tani i miecie sporo, tylko ten goltix kurcze 3x1kg to 3x130zł=390zł czyli 400zł a niedawno to kosztowało 3x57zł=171zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tymi nasionami jest wyjście powiedzmy sprawdzone Siejesz 20ha i potrzebujesz wg. cukrowni, inspektora 25j. W rzeczywistości siejesz tak jak sobie umyśliłeś i potrzebujesz jednak nie 25j a 20j. Jak wiadomo w umowie jest, że musisz 25j kupić i koniec!!! No to Ty od któregoś roku nie siejesz "20ha" tylko siejesz "16ha". Uszczęśliwiasz tym sposobem inspektora bo on wtedy ma porządek w papierach 16x 1,25 = 20j a Ty masz upragnione 20j. Bo jak to mówią w papierach musi się wszystko zgadzać. Potem się zgadza jeszcze bardziej jak się okazuje, że z tych "16ha" zebrales np 1700-1800t....

 

Tak tylko inspektor wylicza ci ze z ostatnich 5 lat wychodzi ci średnia 50 ton, a tobie w rzeczywistości wychodzi 70 ton i mowici ze musisz zasiać 20 ha a nie 16 i musisz wziąć nasiona na 20 ha.. i jak wyjść z tej opresji?

 

Nic z tych rzeczy. Inspektor niczego nie liczy i jak sie uprzesz to zapewniam, że to przejdzie. Problem jest wtedy, gdybyś rzeczywiście nie wywiązał się z konktraktu. No ale przecież Ty i tak siejesz NIe 16 tylko nadal 20 więc się z założenia powinienes wywiązać.

Obecnie u nas w cukrowni jest zarzadzenie, ze rolnik ma siać tyle ile mu sie podoba jednostek i z tego co wiem nikt juz nie liczy 1,25 (podobno u nas liczycli 1,15), więc jak ktos chce to moze zasiać np 0,7j/wg papierów. Bo np ma jakies nasiona z roku poprzedniego czy cos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...