Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 00:02 Wto 9 Lut 2016

Agrolok
Kukurydza
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 83, 84, 85 ... 102, 103, 104  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grześ

PostWysłany: 17:26 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słyszałem że Markiza z Osevy jest dobra. Ale nie słyszałem tego od praktyka więc nic pewnego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dywcio

PostWysłany: 17:21 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej mógłby mi ktoś podpowiedzieźć jakie są najlepsze odmiany kiszonki na kukurydzę ? z góry dzięki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szopen72

PostWysłany: 14:51 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy kemirę można mieszać z mocznikiem? Jak się wysiewa tą mieszankę? Jaki był konkretny wzrost plonu? Nie porównujcie tylko w ten sposób "bo u mojego sąsiada" czy ktoś na jednym polu i tej samej odmianie sprawdził jaka jest różnica plonu i czy to się opłaca. Stosowałem w doświadczeniach nawozy Timaca i wzrost plonu był o 5% a koszty też większe o 5% wtedy to nie ma sensu! Takich konkretnych analiz oczekują wszyscy rolnicy!
Powrót do góry
tripad

PostWysłany: 14:51 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nikt tu sie nie sprzecza oczywiscie Wink ale wazna jest wymiana spostrzezen aby wyciagnac wnioski i ulepszyc wlasna produkcje.
Powrót do góry
JacekXXL

PostWysłany: 14:46 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja też uważam że nawożenie startowe to podstawa i nie mam zamiaru sie sprzeczać czy polidap czy kemira, każdy robi jak chce, ale kemire też można stosować część startowo i reszte przedsiewnie, a i tak o wszystkim decyduje pogoda Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
tripad

PostWysłany: 14:38 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tzn. gleba ktora uprawiam jest zasobna w fosfor i potas jej klasa to srednio 2 klasa a odnosnie plonow to powiem , ze nie tylko u mnie ale u innych rolnikow roznica plonow byla dosc znaczaca po zastosowaniu fosforanu amonu i soli oczywiscie in plus od stosowanej np. kemiry corn czy tez polifoski. Pisze to calkiem obiektywnie.
Powrót do góry
JacekXXL

PostWysłany: 14:36 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

azot w formie mocznika 170kg/ha przedsiewnie (szopen72)
Marcin 82 właśnie pobieranie zależy między innymi od temperatury, i fosfor ma granice na ok 12stopni a azot na 5stopni więc podczas sorpcji azotu z fosforanu amonu roślina pobiera fosfor którego normalnie nie jest wstanie pobrać przy wiosennych chłodach
nie chce wyjść na mądrale ale poprostu chce podzielić sie swoją wiedzą i doświadczeniem Smile
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 14:29 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stosowanie startera jest potrzebne wtedy gdy zawartość fosforu w glebie jest średnia lub niska, jeśli ktoś porządnie uprawia glebę to nie nawozi tylko pod aktualną roślinę tylko bierze pod uwagę cały bilans nawożenia w przedziale kilku lat. Ja sieję kukurydzę bez nawożenia startowego a mój brat obok z takim nawożeniem i nie mamy różnic w plonach(przy tej samej odmianie). Przy zaniedbanej glebie efekt takiego nawożenia będzie największy.
Powrót do góry
JacekXXL

PostWysłany: 14:28 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hihihi szopen 72 masz jakiś dar bo prawie trafiłeś właśnie kończe mgr. na AR i mam dostęp do wyników badań więc w sprawie różnicy w plonach sprawdzę i napiszę, więc nie powtarzam żadnych bzdur po przedstawicielach firm, a o lepszym działaniu wieloskładnikowch może świadczyć plon o którym pisałem niżej
Maciek tak polidap to fosforan amonu, ale właśnie dzięki połączeniu tych składników fosfor łatwiej jest pobierany przez roślinę, bo jest połączony z azotem, który łatwiej wnika do korzeni i przy nawożeniu zlokalizowanym(startowym) roślina ma dostęp do tych składników, a właśnie od wschodów do 6-8 liścia przypada pierwsza faza krytyczna dla niedoboru fosforu(wpływ na sys. korzeniowy co już pisałem) można nasiać więcej tak jak piszesz ale czy to ma sens gdy roślina i tak w tej fazie nie ma zdolności pobierania to i tak nie ma efektu
Powrót do góry
tripad

PostWysłany: 14:20 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

generalnie fosforan amona jest stosowany jako tzw. starter w moich okolicach wieksza czesc rolnikow stosuje go razem z siewem kukurydzy okolo 200kg/ha plus sol potasowa i mocznik i jest srednio przy sprzyjajacych waunkach tzn. odpowiednim rozkladzie opadow i temperatury zawsze okolo 12-13 ton ziarna z ha.
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 14:09 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JacekXXL powiedz jeszcze w jakiej formie i jak wysiewasz Azot bo chyba twż dajesz?
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 13:59 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co sie orientuje to pobieranie fosforu zależne jest od temperatury i odczynu gleby. Wpływ ma również forma fosforu czyli to czy jest to forma rozpuszczalna w wodzie czy w cytrynianie amonu
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 13:50 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie się tylko wydaje że jeżeli mam wydać na nawożenie 710zł jak w przypadku kemiry za które mam 80kg fosforu i 116kg potasu ,wolę dowalić 115kg fosforu i 150kg potasu w postaci mieszanki nawozów (fosforan amonu+sól potasowa),jest jeszcze nawóz Plonovit twz.blending fosforanu i soli po ok.1300zł a w składzie ma 23Pi 32K. i siejesz raz po polu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Maciek

PostWysłany: 13:42 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polidap to nic innego jak fosforan amonu 18N-46P.
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 13:42 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na jakiej podstawie twierdzisz że lepsze są wieloskładnikowe? Robiłeś doświadczenia( jaka był różnica w plonie?), czy tak na oko albo może jakaś firma tak twierdzi?
Powrót do góry
JacekXXL

PostWysłany: 10:39 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na 100% lepsze są nawozy wieloskładnikowe poprostu azot ułatwia pobieranie fosforu przez młodą roślinę podczas niskich wiosennych temperatur, a właśnie wtedy dzięki dostępności fosforu roślina rozwija system korzeniowy, a jeśli "przegapi" ten moment w trakcie suszy odczuje efekty ona i Ty w plonie, możesz zastosować polidap do nawożenia podczas siewu nasion a reszte uzupełnić jako sól i super lub polifoski przed uprawą pod siew, też jest jakieś rozwiązanie
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 10:34 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak już to stosuje się sól +fosforan jeżeli chodzi o nawożenie wiosenne,bo jeżeli chcesz superfosfat to na jesieni trzeba było go zastosować,na wiosnę nie zdąży zadziałać,trzeba zrobić kalkulację ile kosztuje nawożenie
sól 1250
fosforan 1600
kemira corn 1770
zakładając że chce zastosować 80kg fosforu i 120kg potasu czyli ok.400kg kemiry
1770*0,4=708zł/ha
sól 200kg*1250=250zł
fosforan180kg*1600=290zł,czyli suma 540zł /ha, czyli zostaje nam ok.168zł ja proponuje za te różnice zwiększyć dawkę soli i fosforanu i efekt powinien być lepszy.
Powrót do góry
marian892

PostWysłany: 09:54 Wto 22 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie lepsza kemira corn czy sól i supefosfat??
Powrót do góry
tripad

PostWysłany: 20:34 Pon 21 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmmm..to calkiem podobnie jak ja Wink ale dzieki za info
Powrót do góry
JacekXXL

PostWysłany: 20:25 Pon 21 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok już zdradzam mój przepis na kukurydze Very Happy , po pierwsze to odpowiednie warunki pogodowe i to nie żart poprostu w tym roku kukurydza w moim rejonie się udała bo inni rolnicy też sprzątali po 10t. suchej, a ja pytałem o Clarice bo mnie samego zaskoczył jej wynik, a agrotechnika to orka zimowa!!! wiosną włóka, później nawóz 400kg Kemira Corn 6-20-28+ Mocznik 170kg dawki oczywiście na 1ha, siew 3 dekada kwietnia i oprysk przedwschodowo na chwsty i to wszystko Smile pozdrawiam i życzę sobie i innym za rok powtórki Very Happy
Powrót do góry
tripad

PostWysłany: 22:14 Nie 20 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacek XXL podaj swoja technologie uprawy kukurydzy, ciekawia mnie Twoje naglady na tak duzy plon suchej kukurydzy. Z gory dzieki.
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 20:58 Nie 20 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym roku siałem na 5 i 6 klasie Fiorda KWSu i H32 Pioniera plony ok 10-10.5 T/ha Fiord 30% a H32 później koszona 32%. Może ktoś próbował czegoś innego na piachach?
Powrót do góry
benek-38

PostWysłany: 12:06 Nie 20 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jakie odniany polecacie na słabe gleby
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 08:53 Sro 16 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacek napisz jak nawoziłeś jakie nawozy w jakich dawkach i terminach ,dawałeś coś dolistnie ?,opryskiwałeś na omacnicę ? ,bo u mnie takie plony to dały by odmiany gmo.
Powrót do góry
JacekXXL

PostWysłany: 22:23 Wto 15 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla porównania moge podać że San i Bzura sypały po 10,5t suchego ziarna więc clarica pokazała ile zależy od odmiany
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 83, 84, 85 ... 102, 103, 104  Następny
Strona 84 z 104

Skocz do: