Skocz do zawartości
ryszardz57

Jaka rasa zainsyminuowac krowe rasy polskiej czerwonej?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Jaka rasa jest najlepiej zainsyminuowac krowe rasy polskiej czerwonej aby uzyskac w miare dobry wynik w miesnosci cielaka? Zeby nie było problemów przy ocieleniu!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zainseminowal limousinem- latwe porody, przyrosty ok i najwazniejsze przy pokryciu krowy o umaszczeniu czerwonym otrzymasz czerwonego cielaka podobnego umaszczeniem do czysego limousina a handlarze za kolorowe cielaki miesne placa drozej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz krowe na uwięzi i będziesz wiedzieć kiedy będzie sie cielić to nawet jak pokryjesz charoleisem to możesz pomódz w porodzie, a rasa już dużego kalibru, no chociaż krowy rasy o której piszesz są małe, musisz dobrze ocenić kondycje krowy, a jeśli miałbyś mieć problemy to kryj limousinem i po problemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie nie chce miec problemów i to jest zrozumiałe, chociaz zdazały mi sie blizniaki i nie było problemów, ale mysle ze wpierw zrobie limousinem i zobacze jak bedzie.

Dziekuje za odpowiedzi !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby te moje 6 czerwonych krówek zmienic na 6 innej rasy,o dobrej miesnosci, to czy taka krówka nie da mi czasem wiecej mleka jak te moje czerwone, jaka rase mi proponujecie i ile taka krowa lub jałówka kosztuje???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sądze, że każdy zaproponował by ci limousine, są jedną z najlepszych ras pasujących do naszego klimatu, czy daja więcej mleka od tych twoich czerwony nie sądze. mam takie, no niestety jeszcze na uwięzi, ale gdzieś po czterech, pięciu miesiącach się zasuszają, oczywiście jak chcesz, bo będą dawac mloeko, ale może koło litra, dwuch dziennie, moja limuzenka odchowała swojego cielaka, a teraz ma pod sobą adoptowane bliźniaki i jest dobrze, może troche mało mleka jak na dwie sztuki ale nadrabiają paszą, natomiast mam też krowe angusa po pierwszym wycieleniu i odchowała już 3 sztuki i jeszcze jedną by odchowała, tylko ze nie mam w tej chwili. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zainsyminuje ta czerwona limousine to ciekawe jak % mi sie poprawi miesnosc na cielaku i przyrost. Odziedziczy w genach choc 40 % po liomusine???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz mieć cielaka i jest już wtedy 50% limousine, ja takie cielaki i już dorosłe bydło, ale po krowah hf i niektóre są takie, że nie powiedział byś ze to nie jest 100% limousine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym przypomnieć że rasa Polska Czerwona należy do ras prymitywnych i ma silny genotyp rasowy . Prawdopodobnie przekaże swoje cechy osobnicze w większym stopniu . Jeśli chodzi o rasę Limousin , to nie jest to super rasa , mocno przereklamowana . Jest rasą wymagającą co do paszy i w chowie ekstensywnym ma słabe osiągi . O wiele lepsze są Simentale .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Simentale są dość dobrą rasą - selekcjonowaną zarówno w kierunku mięsno-mlecznym jak i mleczno-mięsnym. Mają dość łatwe wycielenia.

Jeśli decydujesz się na inseminację weź dobre nasienie, które posiada również ocenę łatwości wycieleń - rodzi się stosunkowo drobny cielak, który sporo nadrabia w pierwszych miesiącach życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem, miałem kilka simentalów i zawsze były dość wybredne, ale rosną bardzo ładne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to juz nie wiem jaka zainsyminuowac, powiem tak, wszystkie cielaki odchowuje i sprzedaje dorosłe na rzez, zalezy mi na miesnosci jak i na mleku poniewaz oddaje do mleczarni.

Wiec jak radzicie tylko zeby mi sie włos na głowie nie jeżył jak mi sie czerwonka bedzie cieliła.!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inseminowałem wczoraj krowe i rozmawiałem z inseminatorem na tema charoleisa, bo kupiełem dwie jałówki tej rasy i nie miały rogów, podobno jest taki buhaj charoleise, po którym cielaki rodzą się bez rogó i nawe można kryć nim jałówki, bo cielaki są małe, napewno jest to troche ryzykowne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktos hak do cielenia, taki co sie zakłada cielakowi koło oka jak mu głowa ucieka podczas cielenia, najlepiej tepy zeby był, nigdzie nie moge kupic, weteryniarze nie chca powiedziec gdzie kupic, zjezdziłem dosc duzo sklepów, weterynarii itd i nigdzie nie maja. Czy ma ktos namiar na takie cos!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz to juz nie wiem jaka zainsyminuowac, powiem tak, wszystkie cielaki odchowuje i sprzedaje dorosłe na rzez, zalezy mi na miesnosci jak i na mleku poniewaz oddaje do mleczarni.

Wiec jak radzicie tylko zeby mi sie włos na głowie nie jeżył jak mi sie czerwonka bedzie cieliła.!!!!!

Właśnie Simentaler łączy w sobie te dwie cechy . Ja nigdy nie miałem problemów z wycieleniami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ma ktos hak do cielenia, taki co sie zakłada cielakowi koło oka jak mu głowa ucieka podczas cielenia, najlepiej tepy zeby był, nigdzie nie moge kupic, weteryniarze nie chca powiedziec gdzie kupic, zjezdziłem dosc duzo sklepów, weterynarii itd i nigdzie nie maja. Czy ma ktos namiar na takie cos!!!

Nie wiem do czego ci się przyda to narzędzie tortur , ale masz

http://www.polnet.info.pl/index.php?cPath=44_175

Cała kolekcja sali tortur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na kilkaset porodów, przy których miałem okazję asystować, tylko raz trzeba było użyć tego narzędzia - jałówka miała za małe rozwarcie i łeb sam odjeżdżał do tyłu. W większości wypadków wystarczyło naprostować głowę i "wsadzić" ją pomiędzy kopyta w czasie miedzy skurczami i przyblokować ją w czasie skurczu. Można to zrobić zwyczajnie łapiąc palcami za nozdrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oturz to U nas niedawno był wypadek , czerech chłopa ciągło cielaka na sznurkach do prasy , sznurek pękł i jeden zatrzymał się na ścianie , efekt pęknięty obojczyk Ja mówię że to kara za znęcanie się nad zwierzętami Krowa wycieliła się sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - za wczesna pomoc bardziej szkodzi cielącej się krowie niż jej pomaga. Organizm sam musi się przygotować do porodu. Jeśli pociągniemy cielaka (zwłaszcza większego niż średnia) przy zbyt małym rozwarciu - możemy wyciągnąc razem narządy rodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...