Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

no i po deszczu nadawali ciągły opad kilku godzinny a skończyło się 5minutowym deszczykiem w dalszym ciągu brak perspektyw na sianie, trochę lipa a może spokojnie czekać i na początku września ewentualnie próbować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekaj z pługiem, kup f1 jak przeorzesz zaraz siej. Raz siałem 8 września i też był, wszystko zależy od jesieni. Ja po 16 orze i zaraz sieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wjechałem spróbować robić agregatem podorywkowym,ale obcięło mi śruby zabezpieczające na trzech łapach,założyłem utwardzane 10.9 i dalej.Agregat się zanurzył tylko ,że przy wyłączonym napędzie zatrzymało ciągnik. To nie susza,to jest beton.Siać we wrześniu nie zamierzam bo plon 3 ton nie jest zadowalający. Coś się zanosi na pszenicę po pszenicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z pszenicy schodzę w tym roku, rzepak ma jeszcze chociaż jakiś potencjał do wzrostu cen, warto podrapać ściernisko aby tylko zestymulować ziarno do wschodów, najlepsze na suchą glebę są ciężkie brony talerzowe, później ciężki pług sobie z tym poradzi, jeśli nie masz sprzętu to poszukaj kogoś z siewnikiem punktowym zagregowanym z głęboszem - taki zestaw jest idealny na silnie zagęszczone stanowisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzepak sieję punktowo od trzech lat kleine unicornem połączony z agregatem aktywnym i opryskiwaczem na przednim tuzie który pryska z tyłu po siewie. Talerzówki nawet nie zapinam,szkoda sprzętu i paliwa. Zaczynam myśleć o kuku w płodozmianie na przyszłość.Jeśli rzepak wycofają z biopaliw-do czego skłania się unia to potencjał zmaleje do 700zł za tonę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki areał robisz w ten sposób i dlaczego nie spulchniasz nic głębiej?

 

rzepak po 700zł oznacza olej po około 1,5zł/l kto wtedy zostanie na ON? ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spulchniam głębiej bo robiłem odkrywki i nie zauważyłem problemów z przerostem korzeni.Rzepaku sieję 50-70ha.Nie patrzyłem ostatnio na ceny oleju w sklepie,ale sądzę,że proporcjonalnie do ceny rzepaku nie zmalały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ceny oleju tak szybko nie spadną, jeszcze muszą sobie odrobić kontrakty (sieci handlowe również nakupowały drogiego oleju, więc wystąpi spore opóźnienie),

 

a robiłeś kontrolę z uprawą płużną i głęboszem? jakie osiągasz plony przy tej technologii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt, jeśli unia przeforsuje pomysły odnośnie biopaliw to rynek zbytu na rzepak drastycznie się zmieni na minus, dziś zaorałem 3 ha lżejszej ziemi na rzepaczek nawet nie tak sucho jak by się zdawało a to dlatego że 01.08 ścierniskowym latałem na innym kawałku oranym ale nie agregatowanym to beton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem porównania głęboszowanego z oranym. Nie upieram się przy swojej technologii,że jest najlepsza.Plony średnio ok. 4,5 bo czasem 4,2 a 5 też bywało.A Ty kissmy robiłeś taką kontrolę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrakty po 1800-1600 zł odrobili sobie na tych ,którym w dniu skupu obcięli 300zł od matifu czyli 1200zł.Rechu zdradź jakie odmiany tak rewelacyjnie ci zaplonowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jak oni zakontraktowali po 1800 to z zakładami tłuszczowymi pewnie mieli po 2tyś kontrakty podpisane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie robię kontroli, gdyż na moich mozaikach jest to bez sensu, ale obserwuję poczynania sąsiadów i obecnie już otacza mnie chyba każda technologia, ale najdłużsi stażem bezorkowcy wrócili do pługa (w najgorszym momencie, gdyż w suchym ubiegłym roku po żniwach - słabe wschody rzepaku), ale z tego co wywnioskowałem to bez względu na rodzaj uprawy koszty produkcji oraz wyniki i tak są zbliżone, uproszczenia co najwyżej poprawiają przezimowanie o ile na wierzchu pozostaje dużo resztek i rośliny rosną w zagłębieniu, lecz w kraju estetów mało kto zrobi coś takiego na polu

 

odnośnie do pośredników to duży pośrednik robi około 10-20zł/t marży, a i tak jest w stanie zaoferować lepszą cenę niż ZT i odpadają nam problemy z transportem, obawiam się, iż ZT jeszcze nie miały cen matif - 300zł, -50euro to jest w tym sezonie baza, ale w ubiegłym było to +10 także średnio wychodzi około -20 euro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem w tym roku uprawę na 40 cm i po wierzchu agregatem Pinicchio Maschio za kilka dni pójdzie po wierzchu agregat lekki i siew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym koledzy praktycy pryszczecie w tym sezonie? Nie uprawiam rzepaku rokrocznie, 2 lata temu pryskałem Galerą na jesieni i było w miarę ok ale wolałbym czymś po siewie lub powschodowo dwuliścienne załatwić. A póżniej na rozetę prysnąć na jednoliścienne. Co polecacie na dwuliścienne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze hektary dziś posiałem odmiana ,galileo ponoć lepiej plonował jak chagall popularny w mojej okolicy, na wieczór chlomazon poszedł 0.19-0.2a na 4 liście pójdzie navigator 0.3l + metaz 1l co myślicie o takiej kombinacji, dodam że mam w ostatnich latach problemy z przytulią więc taka kombinacja powinna być chyba ok???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w tamtym roku pryskałem 0,3 nawigatora + 1 litr metazanexu i było czyściutko,

ja sieję w tym roku odmiany z monsanto , exquizy i exstrom, czy jakoś tak, zapewne jakąś literówkę zrobiłem.

w tym roku w okolicy najlepiej plonowały, a poza tym jest promocja na nasiona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie to samo lokalnie ostatnio gdzieniegdzie popadało nieliczni sieją ale 90% czeka na pomyślne prognozy pogody, ale z długoterminowych nie widać diametralnej zmiany pogody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja w tamtym roku pryskałem 0,3 nawigatora + 1 litr metazanexu i było czyściutko,

ja sieję w tym roku odmiany z monsanto , exquizy i exstrom, czy jakoś tak, zapewne jakąś literówkę zrobiłem.

w tym roku w okolicy najlepiej plonowały, a poza tym jest promocja na nasiona

Wspierasz tych dziadów. Ja ich bojkotuję a ten ich exquzite nie jest taki cudowny kiedyś go miałem. Cudów nie było tak jak zapowiadali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie rzepaki u mnie plonowały bardzo wysoko, ale mimo to equisite był najgorszy pomimo, że wyglądał najlepiej.... obok na tym samym polu był Kolumb Visby i Artoga wszystkie lepiej niż on zwłaszcza Artoga i Kolumb.

 

 

Co do mieszanki metaz + navigator jak dla mnie lipa. Jeszcze ta mieszanka w miare, ale sam navigator porażka jakich mało dałem nawet 0,35l i tak zielska pełno u mnie to zwłaszcza gwiazdnice i przetaczniki wiosną próbowały zagłuszyć rzepak, a po zbiorze w dolnej parti łanu kożuchy straszne....

 

Kombinacja z metazachlorem znacznie lepiej ja dawałem 1 + 0,2 dziś jeśli bym coś kombinował dałbym 1,5l metazachloru, ale przedraża sprawe. Dla mnie najlepiej w zeszłym roku sprawdziła się mieszanina 1,7 metazu + 0,1 chlomazonu. W tym roku mam pole przytuliowe wiec na nim dam 0,15l chlomazonu a na reszcie 0,1l.

 

W zeszłym roku po 0,1l chlomazonu na 1 klasie gleby nie było nawet najmniejszych przebarwień rzepaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te odmiany wyszły bardzo ładnie

 

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/wyniki-plonowania-rzepaku-w-pelnej-technologii,45700.html

 

chociaż z drugiej strony ten sezon nie ułatwi selekcji i elimnacji odmian wrażliwych na warunki stresowe, tym samym decyzja o wyborze odmiany jest bardzo trudna, ja stawiam na odmiany dobrze zimujące visby (lepsze stanowiska) + rohan (słabsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak mogło wyjść inaczej na polach sponsorowanych. U mnie caryx zapodany w fazie 5 łyżek stołowych nie zdziałał cudów. Podobnie zadziałał tebu 50%+ccc 0,2l w fazie liść wielkości pół dłoni na polu z opóźnionym zabiegiem. Co do ochrony mi najbardziej podchodzi chromzaon 0,15l po siewie i później galera na 3-4 liściu jednaj trudno ją dostać i zostaje navigator. Kiedyś nawet dawałem galerę z tebu na 5 -6 liściu ale wtedy rzepak mocno zasłania i były niedoróbki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...