Skocz do zawartości
flaber14

VAT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Napisze bez ściemy jeżeli komuś się będzie to nie podobało to niech nie odpisuje a jeżeli ktoś ma coś do powiedzenia to poczytam.

 

Chce przejście na VAT. obecnie moje gospodarstwo to raptem 8ha. nie mogę powiedzieć że mam produkcję pasz bo to co mam to starczy dla moich zwierzaków czasem jak dobrze rok obrodzi to się sprzeda od 1 do 3 ton ziarna innym rolnikom.

Produkcja zwierzęca cóż jeśli jest to jest to raptem 2-3 szt do roku.

Do tego jako rolnik ekologiczny to sprzedaję, dużo powiedziane rozdaje się rodzinie i znajomym czasami ziemniaczki albo jabłuszka z sadu no ale wiecie to liczę w kilogramach a nie tonach;)

 

I nosze się z zamiarem przejścia na VAT - czy dobrze robię? Chcę trosze poinwestować w gospodarstwo zarówno wyremontować maszyny jak i budynki gospodarcze jedni powiedzą że zmiany duże inni wyśmieją ale przy 8ha to szału nie ma.

 

Z tym VAT-em to jest tak że przynajmniej raz w miesiącu muszę mieć sprzedaż żeby odzyskać VAT nadpłacony więc nie owijając w bawełnę wystawienie raz w miesiącu faktury że sprzedałem 4kg ziemniaczków nie będzie problemem ale czy jak będę miał takie małe kwoty na fakturach to skarbówka nie zarzuci mi że wyłudzam VAT? Przecież ze sprzedaży bydła to będę miał tak na prawdę jedną fakturę no może w porywach dwie do roku reszta faktur to na minimalne kwoty.

 

Kieruję się tym że skoro mogę odzyskiwać VAT to czemu mam z tego nie skorzystać? Po za tym ilekroć rozmawiam ze znajomymi którzy przeszli na VAT to sobie to chwalą bo za każdego gwoździa mogą sobie odliczyć a jakiejś produkcji oszałamiającej nie mają. Nie spotkałem negatywnej opinii.

 

I jeszcze jedno jak rozlicza się tu dopłaty bezpośrednie i rolno środowiskowe? czy one wchodzą do dochodu i trzeba je ewidencjonować i zapłacić za to podatek będąc na VAT?

 

I pytanie na koniec czy nie rzucam się z szabelką na czołg bo nie chciałbym wpaść w jakieś szambo? może coś doradzicie?

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...