Skocz do zawartości
Ekspert BASF

Expert BASF dostępny na PPR!

Rekomendowane odpowiedzi

a jak dokładnie poznajesz moment infekcji??

 

bo mi tłumaczyły mądre głowy że nie jest się w stanie określić momentu infekcji

 

to co widać to juz jest dawno po infekcji i to 92 godz to mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szu polecam jakas dobrą książkę do fitopatologi, bo mylisz strasznie pojęcia...

Twoje wypowiedzi gdzies tam krążą koło prawdy troche

Lepiej napisz co to za szkolenie i gdzie było a nie testujesz eksperta licząc na jakes potknięcie.

ja dodam tylko, że piszesz o wyniszczaiu (dzialaniu wyniszczającym) patogena a wczesniej o czasie zaraz po infekcji. Jak po infekcji to działasz interwencyjnie jak widzisz objawy to wówczas wyniszczajaco itd, ale mniejsza z tym.

Poza tym marbar już Ci odpowiedział cześciowo. O infekcji poki co mozesz wiedziec jedynie w przypadku parcha zgnilizny twardzikowej i jeszcze paru chorób bo dla nich sa opracowane systemy wczesnego ostrzegania. Pozostałe choroby to wróżenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Infekcja i rozwój grzybów patogenicznych bardzo mocno uzależniony jest od warunków atmosferycznych głównie wilgotności powietrza, temperatury. Im wyższa jest wilgotność powietrza i wyższe panują temperatury dobowe tym szybszy jest rozwój patogenów. W przypadku mączniaka prawdziwego, septoriozy liści już w ciągu 24 godzin od infekcji może dojść do silnego rozwoju tych chorób. Natomiast zastosowanie jakiegokolwiek fungicydu bedzie bardziej skuteczne kiedy użyjemy go we wczesnych stadiach rozwoju grzybów. Ponadto działanie substancji aktywnych bedzie szybsze kiedy warunki atmosferyczne bedą bardziej optymalne niż ekstremalne (przymrozki etc) . Biorąc pod uwagę powyższe kwestie nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy jakikolwiek fungicyd bedzie wystarczająco skuteczny aż po 92 godzinach od infekcji. W przypadku fungicydu Capalo 337,5 SE, który stosujemy w zbożach do zwalczania chorób liści(maczniak prawdziwy, setotioza liści, rdzy brunatnej i HTR) oraz chorób podstawy źdźbła, trzy substacje aktywne zawarte w tym produkcie wzajemnie się uzupełniają i uniemożliwiają rozwój patogenów w różnych warunkach atmosferycznych (fenpropimorf działa w niższych temperaturach). Synergizm działania tych 3 substacji daje dużą gwarancję wysokiej skuteczność na choroby grzybowe, lecz zawsze lepiej zastosować go po zaobserwowaniu pierwszych symptomów choroby niż kiedy infekcja jest już bardzo silna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak dokładnie poznajesz moment infekcji??

 

bo mi tłumaczyły mądre głowy że nie jest się w stanie określić momentu infekcji

 

to co widać to juz jest dawno po infekcji i to 92 godz to mało

i to prawda to juz słyszalem 15 lat temu od fitopatologa z du ponta w przypdaku mączniaka w zbozach to podobno juz okolo 14 dni

 

szu polecam jakas dobrą książkę do fitopatologi, bo mylisz strasznie pojęcia...

przyjacielu poleć coś bo widocznie nie tych czytam co Ty

Twoje wypowiedzi gdzies tam krążą koło prawdy troche Cool

Za To Twoje sa bardzo celne prawie jak zywiec

Lepiej napisz co to za szkolenie i gdzie było a nie testujesz eksperta licząc na jakes potknięcie.

i co sie dowiesz jak dr na szkoleniu nie wiedział po co sie dodaje mangan do ochrony przeciw grzybom w zbożu

juz nawet nie pytałem o inne mikro elementy a 2 szkolenie sie skonczylo bedzie jeszcze rachunkowość w rolnictwie

jednym plusem szkolenia jest to ze jest bezpłatne ale moze dlatego mało człowiek sie może dowieć

a najwiecej co sie dowiesz to sam swoja praca jak pytasz innych uczestników bo prowadzący za wiele nie sa zainteresowani powiedzieć

Taki jeden moment z tego szkolenia co pamietam zadałem pytanie czy temperatura rosliny zboza w słoncu 1 po południu plus 30 to jaka ma roslina dowiedziałem sie ze mniejsza od 30

wiec daje do przemyślenia wartość szkolenia

 

jak chcesz sie czegoś dowiedzieć konkretnie to polecam szkolenia organizowane przez Top Agra troche sie płaci ale

zapewniam Ciebie ze jak zastaosujesz jedna ochrone według ich zalecen zaoszczędzisz wiecej niz wydasz na zaproszenie

a w koszcie szkolenia masz objad jaka kawe i ciasto wiec połowa kosztu zaproszenia to posilek dla Ciebie

ja dodam tylko, że piszesz o wyniszczaiu (dzialaniu wyniszczającym) patogena a wczesniej o czasie zaraz po infekcji. Jak po infekcji to działasz interwencyjnie jak widzisz objawy to wówczas wyniszczajaco itd, ale mniejsza z tym.

Poza tym marbar już Ci odpowiedział cześciowo. O infekcji poki co mozesz wiedziec jedynie w przypadku parcha zgnilizny twardzikowej i jeszcze paru chorób bo dla nich sa opracowane systemy wczesnego ostrzegania. Pozostałe choroby to wróżenie

to co piszę ten przyjaciel tez po czesci prawda

bo idać za cytatem prof sp sa 3 rodzaje prawdy

ale madry kolego podaj przykład np maczniak i jest w załozeniu 1 godz po infekcji a 2 przypadek to 92 godz juz po infekcji

napisz czy zastosujesz tu srodki o działaniu kontaktowym układowym

Wiesz ja Ci tez moge wkleić pomoce naukowe

jak bym miał wiedze to bym nie pytał i nie czekam na czyjes podkniecia bo ludzi zwykle bledy popełniaja a ekspetrow BASF bardzo cenie jeszcze dawno temu dowiedziałem sie bardzo ciekawej rzeczy od jednego z nich wiec kogo jak kogo ale lubie Firme i ludzi w niej pracujących

Wśród fungicydów systemicznych najliczniejszą grupę stanowią związki triazolowe, które wykazują działanie poinfekcyjnie nawet 120 godzin po infekcji.

 

Ze względu na sposób działania fungicydów na patogeny można je podzielić na dwie grupy: preparaty o działaniu zapobiegawczym (które stanowią większość) oraz interwencyjnym. Zabieg wykonuje się w warunkach termiczno-wilgotnościowych, korzystnych dla infekcji roślin przez określonego patogena, jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby. Warunkiem skuteczności zabiegu profilaktycznego jest dokładne pokrycie roślin warstwą fungicydu, co zapewniają opryskiwania drobnokropliste z dodatkiem substancji zwilżających. Wymagane jest powtarzanie zabiegów na skutek zmywania warstwy ochronnej przez deszcz oraz intensywnego wzrostu roślin, który prowadzi do wytwarzania nowych powierzchni, niepokrytych preparatem. Działanie interwencyjne polega na tym, że fungicyd jest w stanie zahamować rozwój patogena i zniszczyć go nawet wtedy, gdy zostanie użyty w okresie infekcji lub tuż po jej zakończeniu. Najlepszym działaniem interwencyjnym i wyniszczającym charakteryzują się fungicydy jodynowe, benzimidazole i triazole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale byly tez dobre monnety na szkoleniu i wydawało sie ze pójdzie w dobrym kierunku np analiza pozostałosci w roslinach po SOR oczywiscie ta ponad norme

1 badanie na 1000 probek 7% posiadoało pozostalosci sor nie zarejestrowanych w PL

oczywiście właczylem sie do akcji a gdzie te substancje sa zarejestrowane co byly pozostałości i dostałem piach w tryby ze nie ujawnia jakie to substancje znalezli A roslin tez nie udostepnia bo juz dawno zjedzone

 

inny monent tez dobry specjalista od dojarek i to górna półka w polsce

mowil cos o biogazowniach na szczescie jeden z uczestnikow jest elektronikiem co serwisuje biogazownie tyle ze za Odra .Po tym wykladzie jakos sie ozywil

 

zaczeło kurs 20 paru uczestnikow skonczylo 10

to chyba daje do myslenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się do @szu - kolego miło byłoby, gdybyś pisał po polsku i wyrażał jasno swoje tezy oddzielając je od cytatów. Jest już opcja edycji swojego posta, więc racz się wysilić i to uczynić. Poza tym mniej a treściwiej.

 

Pytanie do @EkspertBASF kiedy firma rusza z cyklem szkoleń nt. integrowanej produkcji roślinnej? Czy może już takowe się odbyły?

Jakieś wieści są jak mamy uzasadniać użycie Capalo i spółki gdy większość z nich to preparaty zapobiegawcze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[

Drogi przyjacielu ja tez nie potrafię określić momentu infekcji

Widziałem tego doradcze niemieckiego miał jakieś testy

nasz polski Prof Marek Kordas wiedział ze w Polsce jest bieda

i Polacy takich testerów nie maja to zaproponował inkubacje rośliny w ciepłym miejscu tz pow 22 chyba mowił o 28

i gazę dac na talerz zwizyc woda i położyć rolsnie bez korzenia i przykryć folia

i obserwować co wylazło

 

ja pisałem zima albo w tamtym roku ze ja osobiście chronię rośliny w ciemno

daje mała dawkę znacznie poniżej zalecanej ale na lekko 2 tygodnie przed spodziewana choroba (tz jak juz wszyscy widza ja na zewnącz ) czyli to powinno byc moment infekcji lub bardzo jej bliska chwila

ja prowadzę zeszyt obserwacji moich poł od 20 lat wiec zaznaczam kiedy mam 1 objawy mączniaka , rdzy septorioz .itd

Wiadomo ze każdy rok jest inny a te 2 tygodnie to tez jest termin względny

ale mimo takich małych dawek i mimo ze nie wiedziałem o nowej ustawie która daja taka możliwość ja nigdy nie stosowałem następnego zabiegu przed okresem karencji poprzedniego ale to chyba jakos samo wynikało z kondycji roślin teraz mysle właśnie nad dodawaniem innych nawozów poza manganem moze tez będzie jakas dodatnia interakcja j.Ale ja tak nie mam jak zmierzyć i wykazać dodatniego działania w łączeniu z ochrona wiec wam wiele nie napisze jak to dziala

ale zadałeś dobre pytanie do eksperta ja tylko dodam do tego pytania jak usadawiać stosowanie środków do glebowych jak wykazać progi szkodliwości

np chwastów

zycze wszystkim wesołych świąt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

quote=marbar]a jak dokładnie poznajesz moment infekcji??

 

bo mi tłumaczyły mądre głowy że nie jest się w stanie określić momentu infekcji

 

to co widać to juz jest dawno po infekcji i to 92 godz to mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szu podsumowując Twoją wypowiedź z 17/18 grudnia pozostaje mi tylko dołączyć się do prośby Kolegi marbar i tyle w temacie. Bo nie bardzo można ogarnąć Twoją wypowiedź...

 

Co do Marka Korbasa to raczej sądzę, że nie byłby zadowolony, że ktoś z niego zrobił Kordasa choć i takiego polska nauka zna lecz nie Marka i nie zajmującego się fitopatologią, ale to tak na marginesie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szu podsumowując Twoją wypowiedź z 17/18 grudnia pozostaje mi tylko dołączyć się do prośby Kolegi marbar i tyle w temacie. Bo nie bardzo można ogarnąć Twoją wypowiedź...

 

Co do Marka Korbasa to raczej sądzę, że nie byłby zadowolony, że ktoś z niego zrobił Kordasa choć i takiego polska nauka zna lecz nie Marka i nie zajmującego się fitopatologią, ale to tak na marginesie

 

przyjacielu pisz czego nie rozumiesz a w nazwisku bład ja zrobilem zaraz poprawie ale masz dane do naszego prof prof. dr hab. Marek Korbas

 

Kierownik Zakładu

 

Tel. +48 61 864 9101

 

e-mail: M.Korbas@iorpib.poznan.pl

 

Specjalista z zakresu fitopatologii i mikologii oraz ochrony roślin rolniczych (zboża, rzepak, kukurydza, burak, ziemniak i inne), a także ogrodniczych i warzywnych. ale jak znasz innych to podaj innych specjalistów pzdr

otym prof przyjacielu myślałeś pisząc swój esej ?

Ja osobiście nie polecam tych szkoleń ale może ktoś kto lubi 3 dni pierdzielenia o cudach to może sie komuś przyda

http://www.up.wroc.pl/wspolpraca/17442/bezplatne_szkolenia_dla_rolnikow_i_domownikow.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałęm ze ktoś chce wiedzieć co było to macie z you toba jeden wykład ale był 2 godz a tu jest 25 min i tyle było

https://www.youtube.com/watch?v=NBlpBZe__Bk

 

ja starałem sie jak najbardziej staranie przekazac co było ale jestem człowiekiem nie doskonałym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jest w zupełności bezpieczne? Dobrze, że jest takie miejsce, gdzie można spytać i uzyskać odpowiedź, tylko na ile jest to prawda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda ze tu ktoś posta jak was zapraszałem na szkolenie wkasował ale trudno taki klimat

 

Dobra wiadomosc dowiedziałem sie ze nie można stosować śor nie zgodnie z etykietą

 

Prowadząca pani dr byla na szkoleniu 2 tygodnie temu w IOR w poznaniu wiec wiadomości bierzace

 

Tak poza tym to ze jak sie wleje gnojowice do bio gazowni np 1000l to otrzymamy dużo mniej bo w kablami pojedzie z prądem nadmiar

Wien zasada zachowania masy w bio gazowaniach nie obowiązuje

 

i ostania rzecz co była obserwują nasze pola na mapach satelitarnych i wiedzą co robimy to powiedział dr inz Roman Wacławowicz

ale skoro tak technike ma ten pan rozwinietą to moze by prześledził co Iwona Wieczorek robila po 4 rano na mapach satelitarnych

 

a jak ktoś chce zobaczyć jak jest z dawkami obnizonymi to zapraszam na stronne

http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Produkcja-roslinna/Ochrona-roslin/Integrowana-ochrona-roslin/Stosowanie-srodkow-ochrony-roslin-laczne-i-w-dawkach-obnizonych

mam nadzieje ze jeszcze dożyje jakiegoś szkolenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, BASF ma kilka różnych środków ze strobilurynami do zabiegu na T2 OperaMAX, Swing TOP, Optan, proszę powiedzieć czy przy programie 3 zabiegowym przy przedplonie burak cukrowy który z tych preparatów naj lepiej zastosować ( i naj ekonomiczniej) i w jakich dawkach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W systemie 3 zabiegowym na T2 zalecamy naszą nowość Adexar Plus w dawce 1,25L/ha (faza 31-51). Środek ten w swoim składzie zawiera nową substancje Xemium (fluksopyroksad)- 41,6 g/l, epoksykonazol- 41,6 g/l oraz piraklostrobinę- 66,6 g/l. Więcej informacji na temat tego produktu na naszej stronie: http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/pl/adexar_plus/adexar_plus.html . Spośród wymienionych przez Pana preparatów, zaleciłbym Operę Max w dawce 1,2 lub Operę Max w połaczeniu z produktami Track lub Ventur, które do tego roku występowały pod nazwą Bell. Dawka takiej mieszaniny to Opera Max 0,6l/ha + Track lub Ventur w dawce 0,6 l/ha.. Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne, to jak podaje Top Agrar (luty) cena systemu 3 zabiegowego zalecanego przez nas (T1 Capalo 1,2L, T2 Bell 0,6L + OperaMax 0,6L, T3 Osiris 1,5L) to ok. 366zł. Proszę pamiętać, że cena może być uzależniona od dystrybutora. Sam koszt zabiegu Bell + Opera to ok 133zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W systemie 3 zabiegowym na T2 zalecamy naszą nowość Adexar Plus w dawce 1,25L/ha (faza 31-51). Środek ten w swoim składzie zawiera nową substancje Xemium (fluksopyroksad)- 41,6 g/l, epoksykonazol- 41,6 g/l oraz piraklostrobinę- 66,6 g/l. Więcej informacji na temat tego produktu na naszej stronie: http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/pl/adexar_plus/adexar_plus.html . Spośród wymienionych przez Pana preparatów, zaleciłbym Operę Max w dawce 1,2 lub Operę Max w połaczeniu z produktami Track lub Ventur, które do tego roku występowały pod nazwą Bell. Dawka takiej mieszaniny to Opera Max 0,6l/ha + Track lub Ventur w dawce 0,6 l/ha.. Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne, to jak podaje Top Agrar (luty) cena systemu 3 zabiegowego zalecanego przez nas (T1 Capalo 1,2L, T2 Bell 0,6L + OperaMax 0,6L, T3 Osiris 1,5L) to ok. 366zł. Proszę pamiętać, że cena może być uzależniona od dystrybutora. Sam koszt zabiegu Bell + Opera to ok 133zł.

 

Na początku zaleca Pan adexar a pod koniec wypowiedzi bell z operą.

 

Sam mam podobny problem opera z bell czy adexar i obawiam się, że przez taki brak informacji (tzn w jakiej sytuacji lepiej adexar a w jakiej opere z bell a mozę samą opere?) zastoosuje to co przez ostatnie 2 lata czyli fandango...

W moim przypadku na t1 bedzie to capalo 1,4l w bbch 31-32 przedplon rzepak. Planuje zakończyć ochrone na 2 zabiegu i szukam czegoś co by chroniło długo i skutecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Adexar Plus vs Bell + Opera Max to Adexar Plus jest już gotowym sformułowanym produktem, Xemium jest nowszej generacji karboksyamidem, działa szybciej i dłużej. Na pewno lepiej sobie poradzi Adexar Plus z bardziej rozwiniętą septoriozą paskowaną liści, która bardzo często długo się rozwija w utajeniu, a gdy się już pojawi to jest problem aby ją zwalczyć. Jeśli chodzi o porównanie Adexara Plus do Fandango to na pewno przewaga jest taka, że jest to produkt 3 substancjowy, zawiera substację z nowej grupy subatncji czyli Xemium, dzięki czemu dłużej zabezpieczy łan przed chorobami. Również pyraklostrobina czyli F500 w Adexarze Plus to najmocniejsza strobiluryna jeśli chodzi o skuteczności oraz efekt fizjologiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na pszenicy, w fazie 1 kolanka można zastosować mieszaninę CCC 720 SL+OSD Mineral (odżywka) + Wirtuoz 520 EC? Połączenie tych środków przyniesie jakieś niechciane skutki uboczne?

Takie samo pytanie odnośnie mieszaniny CCC 720 SL + OSD Mineral + Duett Ultra 497 SC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy na pszenicy, w fazie 1 kolanka można zastosować mieszaninę CCC 720 SL+OSD Mineral (odżywka) + Wirtuoz 520 EC? Połączenie tych środków przyniesie jakieś niechciane skutki uboczne?

Takie samo pytanie odnośnie mieszaniny CCC 720 SL + OSD Mineral + Duett Ultra 497 SC.

 

Połączenie CCC z fungicydem czyli np. z Duettem Ultra nie powinno przynieść żadnych niechcianych efektów. Trudno mi sie wypowiedzieć odnośnie nawozu OSD Mineral, ponieważ go nie znam i nie mam wiedzy o jego działaniu. Z reguły nawóz ma wzmacniające działanie, jednak nie zawsze, może dać efekt adiuwantu, ale może też takie połącznie spowodować fitotoksyczność. Producent a następnie sprzedawca nawozu powinien wiedzieć jakie testy zrobił z czym i w jakich fazach można go bezpieczenie stosować. Jest jedna zasada stosowanie regulatorów, jeżeli jesteśmy niepewni, lepiej zrezygnować z łącznego stosowania regulatora wzrostu z nawozem lub innym preparatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boskalid zwalcza przede wszystkim septoriozy, rynchosporiozy, plamistość siatkową, DTR, rdze, choroby podstawy źdźbła( za wyjątkiem zgorzeli podstawy źdźbła). Poniżej link do artykułu gdzie zamieszczona jest skuteczność działania fungicydów w chorobach pszenicy według HGCA. http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/skutecznosc-dzialania-fungicydow-w-chorobach-pszenicy-wedlug-hgca,43791.htm

Jeżeli chodzi o SDHI, grupę do której należy boskalid to firma BASF wprowadziła na rynek w tym roku nowy Fungicyd do ochrony zbóż Adexar Plus, zawierający substancję czynną Xemium, czyli III generacji SDHI. Substancja ta w pszenicy zwalcza bardzo dobrze septoriozę paskowana liści, rdze brunatną, rdzę żółtą, mączniaka prawdziwego zbóż oraz choroby podstawy źdzbła. W jęczmieniu zaś świetnie sobie radzi z plamistością siatkową, rynchosporiozą, rdzą brunatną czy ramulariozą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiłem zabieg Capalo w dawce 1.5l 8 kwietnia.Obecnie pszenica jest w fazie wychodzacego liscia flagowego.Planuje adexar w dawce 1.5l.Robic juz zabieg czy jeszcze poczekac?.Na t3 osiris bedzie dany.Obecnie pszenica jest zdrowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T2 należy wykonać w takim przypadku 4 tygodnie po pierwszym zabiegu. W sytuacji gdy na T1 został wykonany zabieg Capalo w dawce 1,5 l/ha proponuję zastosować w najbliższym czasie Adexar Plus w dawce 1,25 l/ha. To wystarczająca dawka w przypadku, gdy planowany jest jeszcze 3 zabieg Osirisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast stosowałem capalo 1,5l 17 kwietnia, planuje adexar podać w fazię początku kłoszenia pszenicy. Nie planuję z założenia 3 zabiegu. Jaką dawkę powinien w tej fazie zastosować, aby miał spokój do żniw 1,5 a może 1,75? zwłaszcza, że na etykiecie zaznaczone jest, że średnim stopniu zwalcza septorioze plew i fuzarioze kłosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...