Skocz do zawartości
Ekspert BASF

Expert BASF dostępny na PPR!

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zależy od rejonu w jakim uprawiana jest pszenica oraz od warunków pogodowych jakie będą panowały w najbliższym miesiącu. Ten rok jest dość specyficzny i większość rolników planuje trzy zabiegową ochronę. Zaleciłbym zastosowanie Adexaru Plus w dawce 1,5 l/ha. W przypadku mniejszej presji ze strony chorób i warunków, które nie sprzyjają rozwojowi patogenów można zakończyć ochronę tym zabiegiem. Gdyby zaś warunki pogodowe sprzyjały rozwojowi chorób, wówczas należy zastanowić się nad trzecim zabiegiem, który ma na celu ochronić kłos przede wszystkim przed czernią kłosów. W takim przypadku proponuję zastosować Osiris w dawce 1,5 l/ha.

Wg mnie najkorzystniej w tym roku było by wykonać 3 zabiegowa ochronę i tak na T2 zastosować 1,25 l/ha Adexaru Plus zaś na T3 1,5 l/ha Osirisa. Takie rozwiązanie było by najkorzystniejsze i najdłużej chroniło by plantację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mozna w zabiegu na kłos do Osirisa dodać bi58?Pytam dlatego ponieważ kiedys bi58 dane z Fandango przypaliło końcówki liści.Być może temperatura podczas zabiegu była za wysoka pomimo zabiegu robionego wieczorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o łączne stosowanie tych dwóch preparatów to nie ma żadnych przeciwwskazań . Pamiętajmy o tym, że temperatura podczas wykonywania tego typu zabiegów nie powinna przekraczać 20 °C w łanie. Należy mieć świadomość, że temperatura podawana przez stacje meteorologiczne mierzona jest w cieniu, zaś temp. w łanie jest znacznie wyższa. Najbezpieczniej jest wykonać ten zabieg późnym wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chce zastosowac osiris na t 3 pszenica kwitnie jaka zatosowac dawke 1,5do 2,5t1 capalo t2 allegro i czy mozna stosowac na kwitnaca pszernice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasie kwitnienia pszenicy można jak najbardziej stosować Osiris. W tym roku dawkę lepiej zwiększyć do 2 litrów ze względu na opady deszczu naprzemiennie z wysokimi temperaturami, czyli idealne warunki do rozwoju chorób górnych liści i kłosa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można zastozować basagran w fasoli szparagowej Sonnesta niezaleznie od odmiany fazy rozwojowej fasoli? Czy nie bedzie reakcji u fasoli i czy lepiej dzielic dawki czy zastosować pełna dawke jesli dzielic to w jaki sposób, z góry dziekuje za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Basagran nie ma ograniczeń jeśli chodzi o stosowanie w poszczególnych odmianach, jednak, zgodnie z etykietą rejestracyjną preparat może powodować przemijające uszkodzenia fasoli.

 

Preparatu nie należy stosować:

1. w temperaturze powyżej 22 i poniżej 10 stopni Celsjusza (stosować rano lub wieczorem)

2. bezpośrednio przed i po deszczu

3. na rośliny uszkodzone i zwiędnięte.

 

Stosowanie w dawkach dzielonych jest zwykle bezpieczniejsze dla rośliny uprawnej. Basagran można zastosować w dawkach dzielonych, optymalnie według następującego schematu: pierwszy zabieg w stadium pierwszego liścia trójdzielnego 1,25 litra/ha, drugi zabieg po 7-10 dniach, maksymalnie do fazy trzech liści właściwych, w dawce 1,25 l/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Ekspercie pytanie prozaiczne w jakim ph wody środki produkowane przez BASF najlepiej działają bo na etykiecie nie ma informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szu a mogę poprosić o doprecyzowanie pytania, o jaki dokładnie środek chodzi albo chociaż o jaką grupę: fungicydy, herbicydy , zboża, rzepak itp. Nie można tak na prawdę przyporządkować jednego ph dla wszystkich środków. Np nasza firma do produktu Regalis 10WG dodaje kwas cytrynowy aby obniżyć ph cieczy roboczej, gdyż wtedy środek daje lepsze efekty i to zostało przebadane. Więc tylko jak będę wiedział o jaki środek chodzi to poszukam takich informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szu a mogę poprosić o doprecyzowanie pytania, o jaki dokładnie środek chodzi albo chociaż o jaką grupę: fungicydy, herbicydy , zboża, rzepak itp. Nie można tak na prawdę przyporządkować jednego ph dla wszystkich środków. Np nasza firma do produktu Regalis 10WG dodaje kwas cytrynowy aby obniżyć ph cieczy roboczej, gdyż wtedy środek daje lepsze efekty i to zostało przebadane. Więc tylko jak będę wiedział o jaki środek chodzi to poszukam takich informacji.

 

Szamowny panie własnie o to chodzi by ludzie wiedzieli jak najwięcej o własciwosciach środków . To pytanie nie jest przypadkowe Ja od dawna zastanawiałem sie co zrobic by zwiekrzyć skuteczność srodków ,Byś moze przez obniżenie ph mozna zwiekrszyć skuteczność . Zawsze przy nizszym ph wody zmiejsza sie napiecie powierzchniowe co ma dodatni wpływ na działanie srodków. Jak by pan znalał coś o złym wpływie niskiego ph to tez niech sie pan podzieli wiedza To napiecie powierzchniowe wysokie powoduje gorsze pokrycie roślin woda a co za tym idzie substancja czynna ale moze sa substancje bardzo zle znoszace niskie ph . a jak mozna wiedziec to ten Regalis jakie ma ph z tym cytrynianem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami. Niestety nie jesteśmy Instytutem badawczym, i nie możemy odpowiedzieć ogólnie na tak zadane pytanie które to należy skierować do np IOR Poznań, lub Uniwersytetów rolniczych, tak jak wspomniałem wcześniej nie można generalizować że niższe pH ma tylko i wyłącznie dobroczynny wpływ na skutecznośc działania środków. Jest to dyskusja akademicka ponieważ wartość pH może mieć istotne znaczenie na np rozpuszczalność substancji aktywnych w wodzie, szybkość pobierania tychże substancji przez roślinę uprawną czy też przemieszczania się wewnątrz rośliny. Tak jak wspomniałem wczesniej, każdy produkt należy analizować oddzielnie, ponieważ bada się różne formulacje produktów pod kątem konkretnej rośliny czy grup roślin. Starałem się dotrzeć do jakiś konkretnych informacji ale nie udało mi się zdobyć takich konkretów. Wiadomo że pH w pewien sposób na pewno wpływa na działanie środka ale nie możemy tez przeceniać za bardzo jego możliwości. Z tego co się dowiedziałem to temperatura wody może mieć większe znaczenie niż pH. To jest bardzo trudny temat i wymaga szczegółowych badań prowadzonych na każdym środku oddzielnie ze względu na formulację i skład pestycydu. Takich wyników nie posiadam. Ale gdy tylko uda mi się uzyskać jakieś konkrety to na pewno się nimi podzielę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

licze na to ze pan coś sie dowie

 

Ale tak z ciekawosci Wasza firma do rejestracji w jakim ph i w jakiej temperaturze wody robi badania do rejestracji ?

 

Z ph jest właśnie ten problem gdzie było by optymalne zejsc z ph wody to tani sposób np do 3,5 z 7 1 tys wody to koszt okolo 1 zł

 

Wasi klienci dzięki informacji o optymalnej temperaturze wody tez mogli by uniknąć wielu niespodzianek

 

Proszę mnie zle nie zrozumieć ja to znałałem u ludzi zajmujących sie ferdygacja i jak sie okazuje jest to w literaturze potwiedzone . Co ciekawe jest mało praca nad jakoscia wody do oprysków ale tez wskazuja ze ma byc ten wspołczynik EC niski a to ze ph tez spada być moze ze to tylko pochodna tego

 

Kazda wiadomosc w rolnictwie jest przydatna dziekuje za szybko odpowiedz w swoim imienieniu jak i forumowiczów i forumowiczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...