Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jęczmień KWS Lomerit koszony w ubiegłą sobotę a wywieziony i srzedany wczoraj... Plon jak na moje ziemie rewelacja średnio wyszło 7670 kg/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja skosiłem wczoraj jęczmien odmiana Holmes i hybrydowy Zoom z kawałka 3,85ha, zebrałem 14 zbiorników od Fortsmitta E514. Pszenicy wchodzi do niego 2,6 tony, jeczmienia jak by było 2,2 to daje około 30,8t /3,85 =8t/ha !!! dodam żę ziemia klasy V-VI, stanowisko po łubinie. Ciekawy też fakt że nie zauważyłem istotnych różnic między jęczmieniem hybrydowym a normlanym. Podobną odległość kombajn musiał przejechać żeby zbiornik był pełny. W historii poprzednich plonów na tym polu maxymalny plon wyniósł 4 t/ha... wiec jestem z lekka zadowolony Mam jeszcze 10ha na 4 klasie ziemi, ale musi jeszcze poczekac pare dni bo miękkie ziarno wciąż... ciekawe ile tam bedzie w takim razie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym przeważyć bo jęczmień ozimy jest lżejszy od jarego sam kiedyś sie przeliczyłem. Ale może i tak być jak piszesz bo w moich stronach też niektórzy nakosili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak. Mój miał gęstość 0,58 kg/l a plon ważony to 51q/ha.

6 tonowa przyczepa z zakładkami 30cm , dosypana do oporu na wadze pokazala 5800 kg , gdzie bez problemu mieści się 8 ton pszenicy.

jeczmień byl wyjątkowo czysty, gdyż zawsze zakladam zaślepki pod klepisko , ktore pozbawiają go ości.

Wagę objętościaową jęczmienia , ktory ma słabo obite ości można porównać do owsa i na taką przyczepe nie wejdzie więcej jak l4,5 tony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, wiem że warto bylo by przeważyć, ale nie mam za bardzo czasu teraz (żniwa przeciez). Warto bylo by np. zwazyc ile dokladnie wazy jeden zbiornik takiego jęczmienia - wtedy obliczenia byly by znacznei bardziej dokladne. W kazdym bądz razie niezla góra urosła w stodole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pełen zbiornik Bizona 56 ma 2500 L . Napełniając go realnie w granicach 2400 L , łlatwo obliczyć z dokladnością bliską rzeczywistej wartości wagę jego zawartości, mnożąc tą wartość przez gęstość danego zboża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ile azotu przewidzieć dla jęczmienia ozimego w całej dawce? Sieje pierwszy raz odmiana KWS TENOR. Nawożenie przedsiewne jak pod pszenice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotną sprawą , jeśli chodzi o nawożenie N jest przedplon dla tego jęczmienia.

Po wysoko nawożonym rzepaku lub grochu czasem 80kg N wystarczy , a po zbożach ozimych i 120kg N może być mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedplon to pół na pół działki pszenica ozima plon 8t/ha nawożenie w granicach 140kg N/ha i rzepak ozimy plon 4,5t/ha nawożenie 180kg N/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

zasiałam pierwszy raz jęczmień ozimy no i teraz jest bardzo żółty ,dałem na jesieni oprysk owadobójczy i od chwastów poradzcie co teraz na wiosnę zastosować

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy długiej i cieplej jesieni to jest normalny objaw , więc bez obaw.

Teraz to jest zima, ale za ok 3 tyg , możesz go zasilić pierwsza dawką nawozu azotowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

azot posiany i co dalej ,mógłby mi ktoś napisać w skrócie co najważniejsze jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jęczmień jesienią opryskany , wiosną nawieziony N to masz teraz chwilowo wolne do czasu ..... aż trzeba będzie wykonać następny zabieg.

Dobrym pomysłem na teraz jest malowanie jajek, lub trenowanie oka w strzałach z pistoletu na wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd braliście materiał siewny? Kupowaliście od kogoś kwalifikowany czy na zasadzie odstępstwa rolnego? CO jaki czas zmieniacie odmianę jęczmienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A skąd braliście materiał siewny? Kupowaliście od kogoś kwalifikowany czy na zasadzie odstępstwa rolnego? CO jaki czas zmieniacie odmianę jęczmienia?

A Pani Zuzanna pracuje jako "etatowe ucho" w prywacie jaką jest AN z Leszna i Pani zadanie polega pewnie na tym aby inwigilować i tak już poszkodowanych przez te parszywe rządy, rolników. Jeśli przez przypadek udało mi się trafić, na czym Pani praca polega to proszę mi tylko zdradzić tajemnicę, skąd wy jako prywatna firma macie dane rolników ? Bo jakimś dziwnym trafem zachodzi pewna prawidłowość... że ten rolnik który posiada nadany weterynaryjny nr. paszowy to od razu ma do czynienia z waszą złodziejską prywatą. Czyżby przypadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A skąd braliście materiał siewny? Kupowaliście od kogoś kwalifikowany czy na zasadzie odstępstwa rolnego? CO jaki czas zmieniacie odmianę jęczmienia?

A Pani Zuzanna pracuje jako "etatowe ucho" w prywacie jaką jest AN z Leszna i Pani zadanie polega pewnie na tym aby inwigilować i tak już poszkodowanych przez te parszywe rządy, rolników. Jeśli przez przypadek udało mi się trafić, na czym Pani praca polega to proszę mi tylko zdradzić tajemnicę, skąd wy jako prywatna firma macie dane rolników ? Bo jakimś dziwnym trafem zachodzi pewna prawidłowość... że ten rolnik który posiada nadany weterynaryjny nr. paszowy to od razu ma do czynienia z waszą złodziejską prywatą. Czyżby przypadek?

Mamy czasy totalnej inwigilacji i handlu danymi osób,firm itd.Od momentu wejścia do UE i wypłaty pierwszych dopłat ceny maszyn i środków poszły w górę.Ponadto rolnicy są karani za wysiew swoimi nasionami.Może dojdziemy do tego,że na użytkowanie wiekowego ciągnika Ursus będę uiszczał opłatę dla obecnego właściciela marki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś sam sobie wyhoduje odmianę? Mój pradziad siał jęczmień i do tej pory go siejemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak ktoś sam sobie wyhoduje odmianę? Mój pradziad siał jęczmień i do tej pory go siejemy

To życzymy wszystkiego najlepszego a w szczególności obfitych plonów

No i nie pozostaje nam nic innego jak pogratulować pradziadka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g moich doświadczeń , a sięgają 35 lat , postęp w nasiennictwie zboza bądz rzepaku dopy nie urywa.

W poczatkach lat 80 rzepak ozimy Jet Neuf bez problemu plonował na poziomie 4 i więcej ton z ha , nigdy nie widząc stymulatorów wzrostu bądz preparatów grzybobójczych.

Jęczmien ozimy rodem z DDR, odmiana Borwina , plonowała nie gorzej jak dzisiejsze odmiany , rzekłbym nawet wyzej , nie stwarzając problemu nawet w latach gdy zimą było zimno.

Podobnie rzecz ma sie z pszenicami i pozostalymi zbozami poza pszenżytem , którego wtedy nie było i kukurydzą , w której hodowli rzeczywiscie jest postęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszenice może gdyby dopieścił tak jak teraz dawały by podobny plon, ale o podobnej jakości możesz zapomnieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po smaku chleba z mojej młodości , śmiem twierdzić że dzisiejsza jakość to pic na wodę. Bo czemu dzisiaj skoro tak wyśrubowana norma , zajadamy się wyrobami chlebopodobnymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem kazde nawet 50kg z ha sie liczy bo w przeliczeniu na duze areały zrobi się duża ilosć .

Co do kiedyś można też zauważyć lepsze zmianowanie - ziemniak też rządził na wsi były trawy nasienne siane i inne. A teraz pszenica i rzepak na dobrych gruntach tylko i wyłączznie . Zazielenienie troche to zmieni ale w niewielkim stopniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...