Skocz do zawartości
cichowian

Nowy rolnik - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych Rolników.

 

Jestem młodym rolnikiem, o ile mogę się tak nazwać. Mam malutkie gospodarstwo i chciałbym się poradzić was doświadczonych. Gospodarstwo jest nastawione na produkcję mleka.

Chciałbym abyście doradzili czym najlepiej karmić moje krówki aby były bardziej wydajne. Do tej pory odkąd rośnie trawa to wypasają się na pastwisku, natomiast zimą karmione są suchym sianem i kiszonką z balotów. Kiszonka to może za dużo powiedziane bo jest to siano zawinięte w baloty. W zeszłym roku udało mi się nabyć za rozsądną cenę ziemniaki, więc dostawały małą porcję ziemniaków do jadłospisu.

Ze względu na ograniczone miejsce wokół gospodarstwa mogę przetrzymywać tylko suszone siano lub słomę oraz baloty. Nie mam miejsca na silosy na kiszonkę a poza tym w mojej okolicy funkcjonują tylko prasy zwijające.

I tu moja prośba o doradzenie, co można by posiać żeby zrobić bardziej wartościową kiszonkę (baloty), bo w końcu Wy macie duże doświadczenie w tej branży.

 

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zastanów się nad posianiem kukurydzy, przy krówkach spisuje się idealnie taka kiszonka. Można wypróbować na małym areale, ściąć sieczkarnią przyczepianą do ciągnika i przy braku miejsca zrobić pryzmę na polu i dowozić gotową kiszonkę. Dodatkowo, można zakupić wysłodki buraczane, mokre lub suche, jako urozmaicenie diety. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może robił kiszonkę z kukurydzy ale w balotach?

U mnie gościu ma prasę zwijającą z możliwością rozdrabniania tego co zwija, no i mam taki plan, żeby w przyszłym roku wypróbować takie coś, tylko nie wiem czy się to sprawdzi.

A co do buraków, czy karmienie krówek burakami przyniesie pozytywny efekt? Czy może żadnej korzyści z karmienia burakami nie będzie?

 

Dziękuję za każdą odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównymi składnikami dawki pokarowej krów mlecznych w dzisiejszych czasach są kiszonki z traw z motylkowymi kiszonka z kukurydzy i pasza pełnoporcjowa. Dokładne zbilansowanie tych pasz może dawać dobre efekty w produkcji mleka , ale trzeba też pamiętać że nie sama pasza daje mleko. 50% to pasza 50% to genetyka, wiec jeżeli nie masz dobrej genetyki i nie masz krów "pod oceną" to ciężko będzie z nich wyciągnąć więcej niż 5000-6000 tysięcy litrów. Reasumując nie napisałeś jaki masz areał i ile krówek, ale wystarczy CI kiszonka z traw i kukurydzy do tego pasza penoporcjowa i dobra genetyka i da się wyciągnąć z krów 8000-10000 tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krowy mam z własnej hodowli z rasy HF, ale to już nie jest "czysta" rasa bo zapładniało się je bykami różnych ras więc zgodnie z prawami biologii musiały się geny wymieszać. Moje krówki dają w tej chwili jakieś 2500 litrów każda. Jakby nie patrzeć to i tak przy dotychczasowym sposobie żywienia to nie jest tragiczny wynik zwłaszcza, że jak już wcześniej pisałem latem jedzą trawę a zimą suche siano + kiszonkę z trawy z balotów. Więc na pewno jeżeli zmienię im dietę na bardziej kaloryczną to i wydajność zwiększy się, jednak nie liczę na to aby przekroczyły 5000 litrów.

Jak wcześniej pytałem: czy można zrobić kiszonkę z kukurydzy ale nie w pryzmie tylko w balotach? Nie mam miejsca na pryzmę. W dodatku mam malutkie gospodarstwo więc baloty są bardziej ekonomiczne bo po rozpakowaniu mogę go szybko skarmić więc nie będzie zagrożenia, że kiszonka będzie się psuć po otwarciu. Co wy na to?

Co do areału to mam koło 6ha przy stanie 5 krów więc to jest malutkie gospodarstwo. Mogę wydzierżawić jeszcze 3-4ha więc z areałem nie ma problemu. Trzeba tylko umiejętnie wykorzystać to co się ma i tutaj właśnie liczę na Waszą pomoc. Bo poco wywarzać otwarte drzwi? Eksperymentować z czymś co już jest sprawdzone przez innych.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak że 1 krowa 1 ha i jest git. Baloty z kukurydzy mogą być o ile są dobrze wykonane, sianokiszonka też jest bardzo dobrą paszą o ile z dobrych odmian traw. Na 10 krów obsiewasz 1,5-2 ha kukurydzy 6-7 ha trawy 1-1,5 ha jakies zboże jak słoma potrzebna jak nie to do płodozmianu. Na końcu nie zapomnijmy o jakiejś paszy pełnoporcjowej i jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoktor dziękuję bardzo za konkretną odpowiedź.

 

Jak ktoś ma inne pomysły lub doświadczenia to też chętnie dowiem się jak profesjonalni rolnicy zajmują się swoim gospodarstwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nigdy nie siałem kukurydzy to chciałbym się od Was dowiedzieć jak się zabrać za uprawę kukurydzy. Jak przygotować glebę? Czy można nawozić pole przeznaczone pod kukurydzę obornikiem w jesieni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania to obornik pod kukurydze tylko jesienią i wiosną tylko siejemy i ja daje lubofoske z siewnika i fosforan pod ziarno sypie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Rolnicy

Noszę się z takim zamiarem posiania zboża i wykorzystania go jako sianokiszonki.

Może wyjaśnię skąd taki pomysł, a więc mam jedną zaniedbaną działkę, którą chciałbym przeorać i dobrze uprawić oraz w przyszłości posiać dobrą trawę. No i tu wpadłem na pomysł posiania zboża.

Moje pytanie do was: jakie zboże najlepiej posiać, które dostarczy krowom najwięcej energii? Z góry powiem, że kukurydza odpada ze względu na słabą ziemię oraz surowy klimat (teren górski).

No i drugie pytanie: jak przygotować ziemię (nawożenie), oraz jak i kiedy nawozić zboże (do dyspozycji mam obornik oraz saletra)?

W moich stronach zboże siało się w następnym roku po ziemniakach. Ziemię pod ziemniaki nawoziło się obornikiem i to wszystko, zboża w ogóle się u mnie nie nawoziło i stąd moje pytania.

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zdecydowane, że będzie owies.

Jesienią mam zamiar zaprzęgnąć glebogryzarkę (pługa nie posiadam), tu mam pytanie czy rozrzucać obornik jesienią przed glebowaniem czy może na wiosnę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to zdecydowane, że będzie owies.

 

Dzisiaj masz tyle odmian traw, na różne użytki więc po co owies?, na Twoim terenie da Ci 2-3 ( w porywach)tony a trawy ( w jednostkach pokarmowych z powierzchni) możesz mieć więcej. Jeżeli masz gdzie posiać kukurydzę to siej, ale nie zbierzesz jej prasą, nawet jak ma noże do rozdrabniania, musi być jakaś sieczkarnia. Jak masz gdzie posiać buraki- bardzo dobrze, na zimę do siana jak znalazł. Mleko pogonisz paszą, dziś możesz ją kupić nie wychodząc z domu, jeżdżą różne firmy swoimi sklepikami objazdowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jestem jeszcze młody to chcę coś poeksperymentować. Pomysł z owsem stąd się wziął, że chcę jakoś uprawić grunt. Nawet jak posieję inną trawę to przydałoby się zglebować to co teraz rośnie. A po owsie zasieję jakąś dobrą trawą.

Co do kukurydzy to mam tu problem, ponieważ klimat jest dość surowy, po drugie ukształtowanie terenu jest dość problematyczne do siewu jak i zbioru, po trzecie w okolicy brak jest siewników oraz sieczkarni, więc jakbym chciał ściągnąć sieczkarnie na moje eksperymentalne poletko to chyba taniej by było kupić kukurydzę na pniu i ją przewieść.

 

Poza tym słoma ma chyba więcej witamin i mikroelementów niż trawa. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jako, że jestem jeszcze młody to chcę coś poeksperymentować. Pomysł z owsem stąd się wziął, że chcę jakoś uprawić grunt. Nawet jak posieję inną trawę to przydałoby się zglebować to co teraz rośnie. A po owsie zasieję jakąś dobrą trawą.

 

Poza tym słoma ma chyba więcej witamin i mikroelementów niż trawa. Tak mi się przynajmniej wydaje.

 

Nie bardzo kumam co to zglebowanie. Na siew trawy po podgórzu to już trochę za późno, pozostaje ten nieszczęsny owies, ale jak by dało radę to z wsiewką traw.

Wartość Słomy a Trawy - no niestety trawa ma wyższą wartość we wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam co miałem na myśli używając określenia "glebowanie". To miało znaczyć uprawę ziemi za pomocą glebogryzarki, którą mam na stanie w gospodarstwie. Na przyszłość postaram się zaglądnąć do słownika czy aby moje określenia na niektóre czynności są poprawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...