Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

czy w związku z tym, że przyszły rok to ostatni starego PROWu, można wchodzić w plany 5 letnie? np. sady ekologiczne czy ochrona ptaków?

czy jeśli można to będę w starym programie przez kolejnych 5 lat na starych zasadach? czy po roku obejmą mnie nowe zasady?

bo z jednej strony bez sensu by w ostatnim roku wpuszczali w programy nowe osoby jeśli wiadomo, że za rok wszystko ulegnie zmianom.

założę sad , wydam dużo kasy a po roku się dowiem, że dopłat do jabłek nie ma...

więc i mi się to nie opłaca i agencji płacić rok kase na coś co po roku będzie zaorane w przypadku oDebra1nia dopłat.

wiadomo jak to będzie z dopłatami w ostatnim roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje jeśli zamierzasz posadzić sad jabłoniowy tylko dla dotacji. Parę lat temu pseudo rolnicy - biznesmeni sadzili sady orzechowe tylko dla dotacji obsada: 50szt./ha zero zbioru . Na dodatek pod tą inwestycję kupowano ziemie setkami ha /piaski i karaski/ za kredyty preferencyjne. W ten sposób prawdziwi rolnicy pozbawiani są możliwości rozwoju i brakuje pieniędzy na inwestycje na wsi. To taka dygresja - bez urazy. Jednak odpowiadając ostatecznie na pytanie zakomunikuję za ARiMR, że w związku z nowym programowaniem /2014-2020/ wszyscy uczestnicy RS otrzymają możliwość wyboru /nie ważne w którym roku trwania programu są/ czy pozostają w programie, ale na nowych warunkach, czy rezygnują z uczestnictwa - bez żadnych sankcji/. Kiedy to będzie? W Polsce nic nie jest pewne poza wiecie czym - może to być rok 2014, ale może być też 2015/zanim zmienią przepisy/. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi, którym 5 letni rolnośrodowiskowy kończy się w marcu 2013 r? Mogę wejść w pakiet na starych zasadach? Czy muszę czekać rok lub dwa na nowe warunki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie odpowiedź taka na 100% będzie możliwa dopiero około 15-20 marca br. Ale ja zasadniczo bym się szykował na możliwość rozpoczęcia nowego zobowiązania 5 letniego na wiosnę 2013 na starych zasadach - bo teoretycznie taka możliwość być powinna. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. O matko, czyli znowu na ostatnią chwilę... I jak w tej niestabilności przepisów wyjść z twarzą? Szperając w poszukiwaniu odpowiedzi gdzieś w necie przeczytałam, że stare zasady w 2013 będą raczej kłopotliwe bo finanse na stare pakiety PROW już się skończą a z nowych Agencja nie ma prawa "zapożyczyć". Chciałabym utrzymać moją ekologię, czy na własny koszt dopóki nowe zasady nie zaczną obowiązywać? Czy pakować się w stary pakiet płacąc za napisanie 5 letniego planu a za rok lub dwa zmieniać pakiet na nowe zasady? Słusznie, pewnie dowiem się w przededniu otwarcia terminu naboru wniosków... Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za napisanie nowego planu zapłacisz grosze bo jest ciągle nabór na dofinansowanie usług doradczych. Ja za plan na 50ha zapłaciłem coś ok 400zł.

Zgłoś się do swojego doradcy i niech weźmie się do roboty, bo mój już dawno mi mówił, że na takie coś się załapię i tak też było. A dobry doradca sam powinien ci o takim czymś mówić bo to korzyść dla ciebie, a nie czekać aż ty się "skapniesz" i sama mu o tym powiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... walczyłam kiedyś z tym dofinansowaniem, napisałam wniosek ale jak dobrze policzyłam nie opłacało się, wychodziło kilka tysięcy, które musiałabym zapłacić za książeczkę z tym, co w zasadzie wiem. Może od tamtej pory coś się zmieniło, wtedy nie było jeszcze jasne czy w zakresie dofinansowania są również wnioski i plany. Dzięki, przydatna informacja, zorientuję się. A z moim doradcą to niestety jest tak, że jak ja się sama nie dowiem to on raczej nie będzie wiedział Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak taki ten twój doradca co zmień go czym prędzej, miałem kiedyś też takiego co niby wszystko wiedział, niby coś słyszał... a potem straciłem przez jego niekompetencje dofinansowanie na ciągnik...Powinienem mieć pretensje też do siebie, że nie sprawdziłem,nie dopilnowałem, ale jak człowiek płaci doradcy to sądzi, że on swoją pracę wykona jak należy...

Teraz mam takiego co jest bardzo dokładny i skrupulatny a ponad to sam wyszukuje dla mnie programy pomocowe bo wie, że jak ja nie zarobię to on także. Prawie wszystkie sprawy załatwia się na tel lub maila więc nie ma znaczenia jak daleko od miejsca zamieszkania wybierzesz sobie doradce.

Zastanów się nad zmianą zanim zapłacisz taką karę jak ja- 150 tys. na ciągnik przeszło koło nosa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie zadzwonili z agencji, że z powodu złożenia wniosku o tzw zwrot za certyfikację będę mieć kontrolę za dwa dni podpowiecie na co zwrócić uwagę? Niby wszystko jest w porządku ale stres też jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem teraz będą robić wszystko, aby zwykłym, mniejszym rolnikom uniemożliwić wzięcie jakichkolwiek pieniędzy. Jak zwykle, dopłaty będą dla największych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...