Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko fajnie ale nie wziąłeś w tych wyliczeniach warunków pogodowych. Chociaż pewnie tego nie da się wyliczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego ale ja plon teoretyczny też potrafię wyliczyć

 

nie raz widziałem 2 kolby na jednej roślinie

 

juz słyszłem opinie o wysiewie 110 i dawce do 500kg polidapu bo podobno tak w Francji sieją

 

mało tego juz kobieta jest prof zw ale jak byla tylko dr miała marzenia o tytule i podpaczyla ze rolnicy sieja duzo wczesniej kukurydze niż termin fenologiczny niz tem gleby .Starzy prof nawet nie chcieli słyszeć o nowych zaleceniach ale doradzili dobra drogę wykonajcie doświadczenia policzcie i przedstawcie wyniki .

 

Wyszło tak ze plon jest wyższy dla siewów wcześniejszych róznice sa nie wielkie w latach korzystnych do duzych 10% dla suchych wiosen

 

Moj inny znajomy posiał kiedys 1 kwietnia wszystka kukurydze ostani raz w zyciu w tym terminie siał kukurydze tak miał szczescie ze nie wymarzała całkowicie

 

. Ja tez koledzy wiem ze na słabych stanowiskach sie zmiejsza norme wysiewu i jeszcze głębiej sie nasiona umieszcza -ale szczerze czy ktoś z was przestawiał głebokosc siewu kukurydzy na gleby lekkie?

róznica w dniach wschódw to 1 do 2 jak sie zasieje głeboko tz na 6 lub 9 cm

 

nie daleko mnie jedno gospodarstwo wylewa scieki na kukurydze w takich latach ja ten oni juz wiedza ze plon bedzie wysoki bo podlewaja intesywnie transpiracja zapierdzula jak szalona a oni maja niskie koszty bo na mała powierzchnie wszystkie scieki rozleja

 

 

 

 

a tak dla ciekawawosc moge Ci kolego powiedzieć ze 2 kolba jest w okolo 50% napełniona jak pierwsza i kolby moga miec 32 ziarniaki ale to niuans

 

pzdr i zycze wszystkim 26 rzedów ziarniaków po 50 pienter i przy mtz 1000gr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku miałem siewnik na 5 cm. Na mocniejszej ziemi poszła ciut płycej koło 4 cm a na piachu poszła na 7cm miejscami. Wschody nieco późniejsze ale żurawie przynajmniej się mi nie dobrały do qq. Sąsiad dosiewał z tego powodu. Ja dosiewałem przez dziki. Dla nich 7 cm przeryć to nie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak tak sie bawisz z głębokością nie miałeś problemu ze Ci nie równo wschodzi?

 

bo juz kilka razy widzialem po 2 rzedy kukurydza 20cm i 2 kolejne po 5cm

 

panowie w tej fazie kukurydza musi mieć azot w roslinie i fosfor bo jak spadnie poniżej określonych progów juz plonu nikt nie złapie przy najlepszej obsadzie i przy idealnych warunkach

 

Szkoda ze polska to taki dziwny kraj bo u nas kukurydzy mozna by siać tyle co pszenicy ale wtedy to górka bylaby 20 mln ton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy u Was też ploniarka kosi kukurydze? Dzis pryskałem mało ze straszna susza to jeszcze szkodniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dalem cyperkilla do odrzywek mam nadzieje ze zabije robale , najlepiej bylo by proteusa albo cos ale to spore koszta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skuteczność Cyperkilu , przy aktualnie panujących afrykańskich upałach , jest porównywalna do skuteczności kadzidła wobec umarłego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj tam oj tam zaraz do kadzidła porównywać

 

 

działa dobrze a skąd wiesz ze w nocy nie pryskał ten spada poniżej 20 i pryska działa super jak każdy perytoid

kolego na msze chodzisz na tace dajesz i takie rzeczy piszesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Mam pytanie. Po jakim okresie od oprysków na chwasty stosujecie dożywianie dolistne. Moja robi się fioletowa będę musiał prysnąć czymś z fosforem ale nie wiem czy nie za wcześnie bo od chwasta pryskałem tydzień temu. Jak uważacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takiej temp. kuku powinna sama pobierać fosfor.

jak brakuje go w glebie to pryskanie już nic nie pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Malkolm2 przyjacielu sam nie raz mialem z przedobrzenia zbyt wysoka koncentacja fosforu w glebie i kukurydza sie robila fioletowa tylko pryskanie jak jest tragicznie co 2 dzień jak umiarkowanie co 5 do 10dni aż do znikniecia fioletu

 

samo nie zniknie czasem oprysk wstrzymuje a czym pryskaleś ?

 

ja osobiscie polecam mono fosforan potasu ale jak nie ma kolo Ciebie ogrodników to bedziesz miał BIG problem kupić taki nawóz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pryskałem od chwasta: mocarz 0,2 kg/ha + nixon 040 OD 1,5l/ha + atoplan 80 EC 1l/ha. Dolistnie mam zamiar pojechać foliq fosforowy 4l/ha w odstępie 2,3 dni. Zobaczymy czy będą jakieś efekty. Jak przestanie wiać to może już dziś śmigam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

nie zapomnij napisać o reakcji kukurydzy na fosfor

 

poszukaj tego co ja poleciłem a kiedyś postawisz za to dobra wódkę

 

na 1 ha więcej zaoszczędzisz

 

jak troche popada to smiało dodawaj azot i magnez do fosforu

 

a tak nawiasem kuku intensywnie pobiera NPK od 9 a czasem i od 11 tygodnia od posiana fosfor tylko ten rozpuszczalny w wodzie wiec dawanie do dozowników AGROFOSKI to średni pomysł

 

 

a jak masz sachare to raz na tydzień odżywiają bo i tak więcej roślina nie jest wstanie pobrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko fajnie ale nie wziąłeś w tych wyliczeniach warunków pogodowych. Chociaż pewnie tego nie da się wyliczyć.

Pracujemy przecież "pod chmurką", masz rację, że to nie do przeliczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego co mi sieje kukurydze i nie wiem dlaczego ale od zawsze mi sieje 72 do 75 tys nasion a innym sieje po 90 . Mowi ze sobie tez tak sieje bo szkoda pieniędzy na nasiona

Obsada zależy od gleby - czym mocniejsza i zasobniejsza to można zwiększyć normę wysiewu, na słabszych trzeba siać rzadziej.

90 tys - 4% strata siły kiełkowania= 86,4 tys ( bo przecież nie ma nasion o 100% sile kiełkowania.

86,4 tys - 3-4% polowa zdolność wschodów ( bo przecież nie wszystkie są w 100% wykształcone do wzrostu, ale wykiełkują) =83,8 - 82,3 tys. I TO JEST DOBRZE na dobrej glebie

Kolba ma 14-16 rzędów po 25-27 pięter rzędów co daje od 350 do 430 ziaren.

82 tysiące kolb x 350-430 ziaren = 28,7- 35,2 mln ziaren

MTZ kukurydzy (suchych) to około 280-300 g ( ale trafia się i 400 g) czyli plon suchego ziarna to 80-105 dt.

To samo dla 75 tysięcy obsady wynosi

75 -4% = 72,0 - 3-4% =69,8 - 69,1 I TO JEST ŹLE

Ile da obniżenie wysiewu policz sobie sam

 

 

 

Nawet fajnie to opisałeś nie brałeś pod uwaga 2 kolby i 3 ale rozumiem ze przy większej obsadzie to rzadkość

 

Plon teoretyczny to 20 ton przy mtz masa tysiak ziaren to przy 400gr musiało by byc 50mln ziarniaków wiec 50 pieter

juz o niskim mtz nie wspominam ale kiedy mtz jest wyższa dla gestego łanu czy dla żadkiego sam podkreślasz ze roznica 280 a 400 to 43%

 

roznica miedzy obsada 70 a 85 tys to 21%

 

ja kukurydze kilka razy w życiu uprawiałem nigdy to u mnie nie była dominująca uprawa a jakieś kawałki mniejsze lub większe obsiałem bo cos poszło nie po planie a kilka razy zbierałem na kiszonke mimo ze pewnie i ziarno tez by bylo nie najgorsze .

Lubie ta roślinke z innego powodu i nie jest to kukurydza pastewna a cukrowa ale to jeszcze inna bajka inna liczba ziarniaków inna liczba rzedów a plon najbardziej cenny to jakosc .-o tej to moge słuchać cały dzień

ale pzdr wszystkich siejących kukurydze pastewna i cukrowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet fajnie to opisałeś ...

 

Każde wyliczenie będzie tylko teoretyczne gdyż nie mamy wpływu na większość warunków. Niemniej jednak są to potencjalne możliwości i błędem było by nie wykorzystywać tego co daje natura.

Jak będą idealne warunki ( sic...) pogodowe a nie damy jeść, nic nie będzie z potencjału.

Odwrotnie jak damy jeść na maxa a będzie zimno i sucho te też z tego potencjału nici.

I czy to będzie na kiszonkę, na ziarno czy cukrowa- nie ma większego znaczenia. Przyroda rządzi się swoimi prawami a my możemy tylko pomóc Bozi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego moja szefowa zna sie na kukurydzy cukrowej ale nie na uprawie tylko na cechach jakościowych surowca

 

jak patrze na jej szefa to zła sie kreci

 

wymagania cukrowa w npk to 20 do 30% kukurydzy na ziarno

 

oni trochę w lepszym klimacie to uprawiają od 8 tygodz do 14 np w 2013 r było chłodno i licho rozsła wiec kupowali z portugali maroku i usa

 

wartosc produkcji to 45centów 1 kolba x 65 do 75 to ich obrót

 

zycze wszystkim takich pieniedzy pzdr forumowiczów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J go to bed

 

ale o tych przebarwieniach na fioletowo napisze

 

 

brak fosforu jak nic w ciemno dawac fosfor w nawozie dolistnie

 

znajomy poł łaki przesiewał 28 maja super mu wzeszło ale sie sucho zrobilo i juz ma filetowa a fosfor 2 razy w dozowniki dawał

 

roslina jak juz pisałem nie moze pobrac z gleby fosforu i musi dostac kroplówke w liscie to tyle pzdr was chłopy bo wiadomo jak w Polsce jest

 

zajebiscie ale nie wszystkicm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 do 6% maks mocznika możesz rozpuścić i dac do 3 % mgO 7 wodny i dobrze dać nawóz rozpuszczlany w 100 % w wodzie fosforowy i potasowy potem jeszcze 2 razy Cynk i czekasz na kwiaty w kuku

jaqk masz problem z fosforem w kuku a sa opady nawet słabe to co 2 dni ludzie jezdza do ustapienia fioletowych przebarwień i rośnie jak szalona po ustaniu głodu fosforu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i dac do 3 % mgO 7 wodny

 

Chyba MgS ? -czyli po naszemu siarczan magnezu

 

tak kolego myslem o czym innym i dlatego tak napisałem o siarcznie magnezu jako telnku magnezu to drogie jak cholera

 

 

nie bac sie jak macie jakies licha kuku to tylko odzywiac zasilac na listnie i czekac na dupny deszcz i wysoka temprerature

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tu czekam na relacje czy komuś sie kuku poprawiła po dawce fosforu dolistnie i nic az wierzyć mi sie nie chce ze w tym roku fosfor nie pomógł

 

 

ale patrze jakie to czary po dawce dolistnie 1kg fosforu maks w jednej dawce na ha po 3 do 5 zabiegów rośliny wyglądają jak by inne

 

cena na kuku mokra jest 320

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...