Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 05:48 Sob 5 Gru 2020

Rzepak
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 367, 368, 369 ... 381, 382, 383  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiek_10

PostWysłany: 12:53 Czw 19 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozsiewacz mam dobry. Staram sie siać żeby się nie nakładło się nasiebie. Na innych polach tego niema. Tylko na tym pojawiło to drugi raz z rzędu. Te pasy są szerokości ok. 6/7 m.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grześ

PostWysłany: 12:26 Czw 19 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A i nie uważam się za experta tylko sieję dopiero 4 raz rzepak i trochę już go poznałem. Więc są pewne rzeczy których nie można zaniedbać jak chce się mieć kasę z tego a przecież o to chodzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grześ

PostWysłany: 12:22 Czw 19 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co pogrubione to się zgadzam to co kolorem zielonym to moje zdanie na ten temat, a to pozostałe to własny wybór rolnika niekiedy powiedziałbym nabijanie sobie kosztów.

A może pokusimy się o opisanie całej technologii produkcji rzepaku (pszenicy i innych zboż w oddzielnym temacie) - prośbę kieruje m.in. do Grzesia jako fachowca w tej dziedzinie oraz innych PPR-owiczów. Zacznę od siebie.
Przedplon pszenica ozima, jęczmień jary
Rzepak odmiana Californium, Cabriolet - kwalifikowany
Ja zasiałem Dantego i dość mi sie jak narazie podoba zobaczymy po zbiorach.
Siew 22-25.08
W sprzyjających warunkacj jak w tym roku to do 7.09 wtedy nie trzeba hamować go w październiku
Nawozenie przedsiewne sól 250kg, fosforan 200 kg pod agregat
Po siewie max 2 dni herbicydy - Alatrif 5 l + Brasiherb 0,25l w przyszłym roku zamieniam na coś innego (może Kalif)
Ja na przyszły rok jadę Treflan+Alanex(lub zamienniki) tam gdzie nie mam chabra, na pozostałe sam Treflan a wiosną Galera. Skuteczna więc po co jesienią przedrażać. Zobaczę jeszcze jak bedzie z rzepakiem gdzie dałem Galerę jesienią może to jest opcja.
faza 4-5 liści orius 0,5l + bor (Foliarel 1,5kg)+ herbicyd na jednoliścienne (Agil)w przypadku siewu po jęczmieniu 0,6 l +na słabszych zasiewach Wuxal Mikro 1 l + 1% mocznika
Ja na jesień tylko Tubekonazol + samosiewy zbóż żadnych mikroelementów.
WIOSNA
ruszenie wegetacji 300 kg saletry + 100 siarczanu amonu
200 kg saletry na zamarznięta ziemię pod koniec lutego. Nastepna dawka 200kg saletry jak buja w łodygi.
tydzień później tam gdzie nie było ochrony jesiennej herbicydowej Galera 0,4l + Perenal 0,5 l + Nurelle 0,6 l (lub Mospilan) + siarczan magnezu lub Lontel albo Faworyt + jednoliścienne Pantera
Tam gdzie nie jechałm jesienią to Galera + ewentualnie samosiewy zbóż + Nurelle+Karben+ MgSO4+ B+ mocznik.
tydzień poźniej 10% mocznik + Wuxal 36TOP 5 l +siarczan magnezu
tydzień poźniej 200 kg saletry
przed kwitnieniem

tydzień pożniej w fazie zwartego pąka Nurelle 0,5 l + MgSO4 +B ( wrazie potrzeby)+ coś na grzyba(w razie potrzeby) Foliarel 2,5 kg + cos od grzyba (jeszcze nie wiem co) + Wuxal 36 5 l
Po kwitnieniu Nurelle 0,5l na pryszczarka lub po połowie kwitnienia Mospilan + MgSO4+mocznik+B
zbiór bez desykacji
Po tegorocznych doświadczeniach jak rzepak kwitnie na raty i dłużej niż 2 tygodnie niestety trzeba go desykować + sklejacz
plon od 3,3 t/ha
Co można dodać a z czego zrezygnować. czekam na wypowiedzi innych. Pozdrawiam.
Jak zauważyliście koncentruję się na B i na MgSO4 + N bo to jest to co (misie) rzepak lubi najbardziej. Przy stosowaniu "witaminek" należy zmniejszyć dawki pierwiatków po co przedawkowywać.
Taka kombinacja daje plon i zyski. Znajomy wali bez umiaru Basfoliar a plonu nie ma nic wiekszego więc po co. A i co najważniejsze terminowość zabiegów. Jak trzeba to nie ma że boli. No i 3x na robaki.
Powrót do góry
tom

PostWysłany: 08:49 Czw 19 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może pokusimy się o opisanie całej technologii produkcji rzepaku (pszenicy i innych zboż w oddzielnym temacie) - prośbę kieruje m.in. do Grzesia jako fachowca w tej dziedzinie oraz innych PPR-owiczów. Zacznę od siebie.
Przedplon pszenica ozima, jęczmień jary
Rzepak odmiana Californium, Cabriolet - kwalifikowany
Siew 22-25.08
Nawozenie przedsiewne sól 250kg, fosforan 200 kg pod agregat
Po siewie max 2 dni herbicydy - Alatrif 5 l + Brasiherb 0,25l w przyszłym roku zamieniam na coś innego (może Kalif)
faza 4-5 liści orius 0,5l + bor (Foliarel 1,5kg)+ herbicyd na jednoliścienne (Agil)w przypadku siewu po jęczmieniu 0,6 l +na słabszych zasiewach Wuxal Mikro 1 l + 1% mocznika
WIOSNA
ruszenie wegetacji 300 kg saletry + 100 siarczanu amonu
tydzień później tam gdzie nie było ochrony jesiennej herbicydowej Galera 0,4l + Perenal 0,5 l + Nurelle 0,6 l (lub Mospilan) + siarczan magnezu lub Lontel albo Faworyt + jednoliścienne Pantera
tydzień poźniej 10% mocznik + Wuxal 36TOP 5 l +siarczan magnezu
tydzień poźniej 200 kg saletry
tydzień pożniej w fazie zwartego pąka Nurelle 0,5 l +bor Foliarel 2,5 kg + cos od grzyba (jeszcze nie wiem co) + Wuxal 36 5 l
zbiór bez desykacji
plon od 3,3 t/ha
Co można dodać a z czego zrezygnować. czekam na wypowiedzi innych. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 22:03 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albo nakładał ci się nawóz. Widziałem coś podobnego na pszenicy nakładał się z 1 m na polu 50 ha wyglądało imponująco. Very Happy
Powrót do góry
Piotras

PostWysłany: 20:35 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stasiek_10 napisał:
Mam problem. Na moim polu pojawiły pasy zapalenisk czyli od drogi rzepak jest ładny póżniej słaby znów ładny i znów słaby. Coś takiego pojawiło się po raz pierwszy w tym roku na pszenicy na wiosne. Wszystkie pasy są wmiare równej szerokości. Wcześniej czegoś takiego nie widziałem u mnie na polu. Co to może być Question Question

Wygląda na to , że ci szwankuje rozsiewacz. Czy czasami na ścieżkach przejazdowych jest ciemniej a między nimi jaśniej?

Jeśli tak to twój rozsiewacz nie dorzuca na pełną szerokość roboczą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Stasiek_10

PostWysłany: 19:48 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam problem. Na moim polu pojawiły pasy zapalenisk czyli od drogi rzepak jest ładny póżniej słaby znów ładny i znów słaby. Coś takiego pojawiło się po raz pierwszy w tym roku na pszenicy na wiosne. Wszystkie pasy są wmiare równej szerokości. Wcześniej czegoś takiego nie widziałem u mnie na polu. Co to może być Question Question
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 18:56 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no jasne ze juz popryskany jakies 2 tyg. temu a w czym jest problem Question Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
PIOTR FARMER

PostWysłany: 18:25 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy ktos pryskal juz rzepak oriusem lub podobnym ja prysnolem w zeszlym tygodniu
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 18:12 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj i kasa też zostaje. Ja daję 3x po 200 kg saletry amonowej na ha(204 kgN). Do tego przy każdym zabiegu chemicznym po 2,5 kg N czyli razem wychodzi ponad 210 kgN/ha.
Powrót do góry
tom

PostWysłany: 13:40 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Saletra 300 kg/ha + 100 kg siarczanu amonu. Dwa tyg. później 200 kg saletry co daje w przeliczeniu na N 191 kg + to co jesienią 200 kg fosoranu czyli 36N. Dolistnie 30 kg mocznika + 20 kg siarczanu magnezu + 15 l WUXALU 36N. To powinno wystarczyć. Przedsiewnie oczywiście 150 K oraz 92 P. Po zsumowaniu tego interesu na czysto pozostaje tylko SATYSFAKCJA!!!!!
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 11:44 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja daję saletrę amonową. Nie polecam mocznika za późno podziała.
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 11:12 Sro 18 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chłopaki jaki nawóz najlepszy jest na wiosne Question
tzn podajcie konkretne nazwy i dawki az do momentu w którym zaczyna kwitnąć nawozy dolistne tez Wink
Powrót do góry
pielowiej

PostWysłany: 18:50 Czw 12 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mam dorobiony wal podobny jak ma vaderstad lub horsh just on ciagniety za siewnikem. Zrobiony jest z kol od wiazalki a za nimi ciagna sie pazurmi orginalne od poznaniaka. Efekt taki ze ziemia ugniecona jest na 3 cm a pazurki zcinaja tylko reby pozostawione przez opony. Wschody sa 100% i rownomierne.Probe mialem wiosna na jeczmieniu i lubonie a teraz na rzepaku. Wal 3m wazy ok 320 kg
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 11:20 Czw 12 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wykawzałem dziś rowy i byłem kuknać tam gdzie pojechałem Galerą i rumiany już pokręciło a chaber stoi jeszcze Very Happy zobaczymy co sie będzie działo za kilka dni.
Powrót do góry
Brukwiaczek

PostWysłany: 19:46 Sro 11 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się zastanawiam nawet nad takim wałem, który mógłby być ciągnięty przez C-330. Wtedy zaraz po orce bym sobie tym polatał i bez większej szkody, zagęścił dolną warstwę gleby. Rozmawiałem z kolegą, który już od lat wałuje pod rzepak. Po orce robi wałem Campbella, a po zasianiu jeździ jeszcze niewielkim wałem typu Cambridge. Co do wałowania po zasianiu to mam wątpliwości, czy nie za bardzo czasami można ,,wcisnąć'' rzepak w zależności od panujących warunków pogodowych? Napewno dobre jest to na suchą glebę, bo rozgniata się bryły, z pod których rzepaczek nie może się wydostać. Ja testowałem wał Campbella od pługów obrotowych, ale za ciężko było ciągnikowi i dałem po 2 hektarach spokój, a teraz żałuje.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 18:32 Sro 11 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja widziałem poorane z wałem Cambel - Croskil to śmiało można było w to siać. Super przygotowane pole. Też zastanawiam się nad zakupem Kvernenlanda 3 m za 8 000 zł.
Powrót do góry
Brukwiaczek

PostWysłany: 22:10 Wto 10 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć chłopaki. Sąsiedzie Tom u mnie na wszystkich polach jest teraz problem z chabrem, poniewarz zastosowałem na jednej części sam Treflan, a na drugiej Butisan Star. Nie wnikałem bardzo w chabra i teraz jest go sporo, bo te środki nie biorą go wogóle. Na wiosnę poprawimy go i powinien zniknąć. Niestety Tom nie miałem doświadczenia z Brasiherbem i Alatrifem. Ale nie żałuje że na jesieni zwalczyłem większość. Tylko patrzeć na wiosnę, jaką panikę będą siali w sklepach, ci co przyjdą z całym atlasem chwastów. Wink Dzisiaj prysnąłem Tebu 0,6l/ha + Foliarel 1,5 to pole, na którym były samosiewy. Nareszcie rzepak ujrzał niebo nad sobą Laughing A wiecie jaki błąd nieunikniony popełniłem? Miałem zbyt mało czasu od zbioru jęczmienia, do siania rzepaku i niepozwoliłem mu wzejść. Głupie to zborze nie było i zaczęło wzchodzić, a potem ścigać się z moim rzepakiem. Jeszcze jedno czym chciałbym się z wami podzielić. Wałujcie pola po orce. U mnie to wygląda jak niebo a ziemia, tam gdzie wałowałem, a tam gdzie nie. Gdzie orałem z wałem, to równiutko powschodził i teraz dopiero widze zalety tej uprawki. Pozdrowionka
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 20:35 Wto 10 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie był przeterminowany ten środek bo jak nie to dziwne że się rozwarstwia. Właśnie dziś poleciałem kawałek rzepaku Galerą. Dałem dawke koło 200 ml na ha. Jestem ciekaw czy zadziała czy nic z tego nie będzie. Wszystko zależy jaka będzie noc.
Co do mieszania środków to generalnie można wymieszać większość środków ze sobą. Najlepiej opierać się na instrukcji stosowania środka i własnych doświadczeniach. Ja w tym roku mieszałem na wiosnę Galerę, Targę, Nurelkę i MgSO4. I wszystko podziałało.
Jak pomieszałoby się Horizona z innym tubekonazolem nie powinno być problemu conajwyżej nosniki mogą zaiskrzyć. Ale do końca nigdy nie wiadomo należy popróbować samemu.
Co do rzepaku to u sąsiada ślimaki zaczoły na nim rzerowć.
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 17:50 Wto 10 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ja tez miałem taki sam problem z tym srodkiem dokładnie identyczny sporządziłem dawke na pierwszy opryskiwacz i niby było ok dopóki nie chciałem wlac reszty z opakowania na drugi kawałek pola zauwazłem ze srodek jest wogóle nie razpuszczony i nie wymieszany cogorsza nie chciał sie rozpuscic ale niec nie pomyslałem i wlałem! co sie okazało ze dawka była pioronująca rzepak nie schodził bardzo długo potem niz ten pryskany poprzednim opryskiwaczem! a jak zeszedł to po kilku dniach zaczoł strasznie zółknąc i niknąć (słabsze rośliny)! strasznie sie wkurzyłem i poszedłem reklamować ten srodek ale niestety niec nie wskurałem bo jak rzekł sprzedawca ..." środki należy rozpuszczać w ciepłej wodzie..." Twisted Evil
ale to nauczka na przyszłosc ---tanie mięso jedzą psy ostatnie raz Brasiherb tylko Lasso + Command
Powrót do góry
tom

PostWysłany: 07:15 Wto 10 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Brukwiczek - czy może robiłeś dwuliścienne Alatrifem i Brasiherbem i czy masz chabra (nasze pola są typowo chabrowe). Ja miałem taki przypadek z Brasiherbem - wymieszałem w opakowaniu, wlałem pół butli na jeden opryskiwacz, jest ok, druga dawka zotała gęsta maź, nie miałem wyjścia też zastosowałem. Na drugim polu nie muszę juz skracać rzepaku ma 5-6 liści i wysokość 5 cm, ale udało mi się go uratować Tytanitem + Wuxalem mikro. Moja rada - uważajcie na rozwarstwiający się Brasiherb!!!!!!!!!!!
Powrót do góry
Brukwiaczek

PostWysłany: 20:54 Pon 9 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grześku zauwarzyłem że jesteś perfekcjonistą w uprawie rzepaku. Very Happy Może odpuściłbyś mu już w tym roku, a na wiosnę porawił Galerą, która bierze chabra, a dodatkowo ,,doczyściłaby" pole z wiosennych wschodów??? Możesz się zapytać w sklepach czy coś taniego by mieli, ale zastanów się nad kosztem. Pozdrawiam Wink Co do kolegi Mariona, to też widze ewidentne objawy suchej zgnilizny kapustnych. Może to być wina zaprawy, jeśli nie siałeś kwalifikowanych nasion, albo infekcja z resztek pożniwnych. Tak jak Grzesiek mówi: Jakiś ,,odgrzybiacz" jest niezbędny w tym przypadku. Pozdrawiam A ja jestem zadowolony, bo nareszcie samosiewy zaczynają żółknąć. Agil działa! Laughing Tylko bałem się dodać do niego odgrzybiacza i teraz musze pojechać jeszcze raz po nim. Z tego co wiem, to Tebu już wykupili, więc walnę Horizonem i wtedy porównam ich działanie. A gdzieś słyszałem że można pryskać do około 15 października, by spowalniacz wzrostu zrobił swoje. Tak z ciekawości zapytam was przyjaciele... Czy mogłem zmieszać ze sobą te dwa środki o których wyżej wspomniałem? Oprócz tego że nie wiedziałem czy to się miesza, to na chłopski rozum stwierdziłem że samosiewy za bardzo zasłaniają rzepak i wtedy tebukonazol, mógłby się tylko zmarnować. Prosiłbym o wyjaśnienie tej zagadki. Pozdrawiam wszystkich plantatorów!
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 20:36 Pon 9 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś pojechałm rzepak ORIUSEM 250EW w dawce 0,75 l/h bedzie coś z tego? warunki pogodowe w normie 20 C Wink
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 19:03 Pon 9 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie jechałem Alatrifem 6l + Trefalan 0,5l i został mi chaber. Można czymś to załatwić.
Powrót do góry
Marion

PostWysłany: 17:01 Nie 8 Paź 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też tak mi sie wydaje, ale te plamki sa bardzo male i nie jestem do konca pewny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 367, 368, 369 ... 381, 382, 383  Następny
Strona 368 z 383

Skocz do: