Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam U mnie da rade tak zrobic... Tylko ze wschodow nie bedzie... Bez wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem prognozy pogody na przyszły tydzień....zero deszczu, zero zasiewów rzepaczku, wogóle to juz po zniwach a w polu pustka mało kogo widać nikt nie przewraca wszechobecna susza😳rozdaje karty....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jaka odmiana będzie lepsza na ziemię 4a Scherlock, Monolit czy Chagall ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Potwierdzam U mnie da rade tak zrobic... Tylko ze wschodow nie bedzie... Bez wody

 

kolego rzepak do wschów potrzebuje 50% masy swojej nasion wody

 

wiec nawet jak ktos 10 kg sieje na ha to chyba 3 litry wody tez jest wstanie dostarczyć

 

z jednej rosy wiecej bedzie

 

tragedii nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

To prawda Rolnicy maja wiedzie i to duża

 

kazdy doglebowy środek w rolnictwie zrównoważonym nie ma szans na rejstracje

 

ale jak ktoś w Polsce zrezygnuje z tej substancji co jest w commandzie to mozemy rezygnować z uprawy rzepaku albo z góry zakładamy ze bedziemy mieli rzepak z przytulią

 

a co do systemu bez orkowego nie rozpedzajcie sie jak ktos potrafi to podpatrzeć jak to sasiad robi

 

u mnie u najlepszego dzierazwcy w okolicy

 

Kiedyś dzon dir zrobił uprawe pokazowała na działce przy drodze taka z 10ha w otoczenu moze działki 500

 

Ja na pokazie uprawy nie bylem ale widziałem ze mieli jakies talerzówki ale inne niż takie co rolnicy urzywaja bo oni duzo wiecej słomy na wierzchu zostalili

siewnik punktowy do siewi rzepaku

 

wiadomo wschodzy mniej równo mierne i pełno scierni

 

ale najgorsze dopiero miało nastapic rok przekropny od wiosny jesień sucha

 

jesienia nasilenie myszy a wiosna bagno

 

Ten kawałek po tej uprawie bez okowej kilka lat doprowadzał do stanu poprzedniego bo pole jakos sie// zabiło ''

 

Ale u ,,Turasa'' nawet fajnie wychodziło temu agronowi upraw bez orkowa ale Turas go zwolnił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Potwierdzam U mnie da rade tak zrobic... Tylko ze wschodow nie bedzie... Bez wody

 

kolego rzepak do wschów potrzebuje 50% masy swojej nasion wody

 

wiec nawet jak ktos 10 kg sieje na ha to chyba 3 litry wody tez jest wstanie dostarczyć

 

z jednej rosy wiecej bedzie

 

tragedii nie ma

Tyle ze poza 10 kg rzepaku ,na tą wodę jest chętne co najmniej 4000 ton przesuszonej gleby .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś robił takie doświadczenie z rzepakiem sianym na każdą lejkę i na co drugą? jak lepiej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniejszy rozstaw rzędow , przyu tej samej wielkości wysiewu , tym lepsza rownomiernośc rozlożenioa nasion na polu i mniejsza wzajemna konkurencyjność roślin.

Siałem kiedyś co drugi lej , ostatnio sieję wszystkimi. Jak z plonem trudno powiedzieć , ale ewidentną zaletą jest brak ""dziur" na polu w przypadku ew zapczhania lejka .

Przy zasiewie co drugi zatkany lejek powoduje półmerowy rozstaw rzędow , natomiast zatkanie jednego lejka przy wysiewie wszystkimi , jest praktycznie niezauwżalne.

Kiedyś zalecano szeroki wysiew , by łan był chroniony przed chorobami grzybowymi poprzez "wentylację" przez powietrze pomiędzy rżędami , lecz dzisiaj przy ochronie grzybowej , takie uzasadnienie wydaje się małowiarygodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko że z wszystkimi lejkami trudniej jest precyzyjnie ustawić siewnik.

po próbach ze 2 lata temu wróciłem do siewu co drugi lejek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ? Nie sądzę by przy najniższych przełozeniach skrzyni przekladniowej , ilość wysiewu przy wykorzystaniu każdego lejka byla większa niż zalecane normy wysiewu.

Chyba że jest to bardzo wiekowa konstrukcja , bo dla zwykłego Poznaniaka 6 , ze skrzynią bezstopniową wysiew 2 kg/ha nie stanowi najmniejszego problemu , oczywiscie przy kazdym lejku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie od kilku lat sieje do drugą lejkę i sądze że tak jest lepiej, ale niech każdy sam zrobi u siebie doświaczenie i się przekona na czym lepiej wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siałem nowym famarolem.

różnica między próba kręconą a faktem to 50%. musiałem dosiewać .

czym mniej lejków tym łatwiej ustawić.

ale próbuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i posiane... Część normalnie po orce i nawet już opryskane, część tylko po talerzówce i wygląda teraz tak że z papierosem lepiej tam nie chodzic bo grozi pożarem, sama słoma i kurz. Siew starym Poznaniakiem, co 2 leja, ok 9 kg/ha i bronowanie. Pług dokopał się nawet do resztek wilgotnej ziemi, talerzówka nie była w stanie sięgnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością wysiew rzepaku w ilości 9kg/ha , jest nadmierny , jeśli zalozyć wschody na poziomie 90%.

Tyle że nie ma takiej opcji , bt dzisiaj warunki polowe na tak wysoki procrnt wschodów pozwoliły, oraz ,czy to co skielkuje się utrzyma.

W swoich warunkach polowych ,nie odwazyl bym się dzisiaj zasiać 2 kg/ha i opryskać takiej plantacji przedwschodowo, gdyż katastrofa takiego zasiewu jest praktycznie pewna .

Jest jeszcze opcja balastowania nasion rzepaku ,nasionami pozbawionymi siły kielkowania , tak by niedoskonałości wynikające z konstrukcji siewnika umożliwiły niską obsadę roślin , przy duzej ilości wysiewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
siałem nowym famarolem.

różnica między próba kręconą a faktem to 50%. musiałem dosiewać .

czym mniej lejków tym łatwiej ustawić.

ale próbuj

 

Bo famarol to g....o . Mam od nowosci czyli 2005 i jest tak jak piszesz. Proba krecona nigdy nie zgadza sie z wysiewem a krece na 10 ar czasem. Wysiew na wszystkie lejki probowalem raz i wyszlo jak Tobie.

Generalnie lipa a kupilismy tylko temu ze byl... polski.

Oczywiscie jak na targach im powiesz to powiedza ze jestes pierwszym takim przypadkiem... I nigdy o takich problemach nie slyszeli. Kolega co mial famarola mial podobne problemy co my (mial bo po 6latach pozbyl sie badziewia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ilość nasion w repaku akurat nie ma istotnego wpływu na plon czy będzie to 1kg/ha czy 5kg/ha plon będzie zbliżony, w obecnych warunkach najsensowniejszym zabiegiem agrotechnicznym jest sam siew (obojętnie czy siewnikiem czy ręką) rzepak da sobie radę ze wschodami - podstawa to zapobieganie przed wysuszeniem roślin po wschodach czyli ograniczenie przesuszenia gleby, orka i brony to chyba za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że w obecnych warunkach , rzepak nie da sobie rady .

Mimo iż prawdą jest że rzepak by skiełkować potrzebuje bardzo malo wody , to qważne jest by otaczająca go gleba posiadała rownierż odpowiednią wilgotnośc.

Nie ma opcji by moczone 24h w wodzie nasiono rzepaku , wykielkowało w suchym piasku. A jesli nawet to ukazujący się kiełek zaschnie z uwagi na wyciągniecie z niego calej wilgoci przez otoczenie .

Wschody samosiewów osypanych podczas zbioru są , w stosunku do innych lat minimalne , co wcale nie świadczy o doskonałości kombajnow w tym sxezonie , a te rośliny ktorym udalo się skiełkować -nędzne.

Lubin ktory zasialem na poplon , z końcem lipca , na ktory spadł deszcz skiełkował , lecz na dzien dzisiejszy 10 cm siewki zamierają.

Nie widzę szzans dla rzepaku , skoro lubin kleka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termin siewu rzepaku powoli ucieka,a opadów brak.W okolicy sieją po gruberze lub talerzówce w ziemię jak popiół.Ja jednak poczekam na deszczyk.I kto ma w takiej sytuacji rację-czas(czyli pogoda)pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co panowie znowu smucicie

 

 

ja w tamtym roku miałem problem z koniem

 

i ostani rzepak bo deszczu kupę bylo siałem 6 września

 

plon tego z 6 był rekordowy jak u mnie

 

 

Co do siewników mi tez AMAZONE SIE PODOBA

 

ale pamiętam jeszcze siew poznaniakiem znajomego co tez twierdził ze Poznaniak poniżej 5 kg nie zejdzie

 

ja bylem gówniarzem a on farmer pełną gęba

 

ustawiamy na wszystkie lejki jego siewnik na 2,2kg

fakt sialiśmy 3,8 teoretycznie w polu bylo 4,2

 

ale zakłady poprzeczki i stąd mamy 10% róznicy

 

 

ale my dokładnie sprawdzamy aparaty wysiewające w kazdym siewnku jest rolka i jest dno

 

jak ustawicie na jednakowa odległość rolkę do dna to jak możecie mieć rożne wielkości wysiewu ?

 

próba krecona w rzepaku to chyba podstawa

 

na 2 ary sie robi najlepiej 3 razy powtórzyć jak wyniki sa zbliozne to jest git

 

nie to należy patrzeć na siewnik bo coś jest do dupy

 

na Gruber to średni pomysł ale talerzówka szczególnie ciężka to nawet nawet

 

 

ale w tym roku nie powinno byc problemu z chwastami wiec i moze gruber starczy

 

moim zdaniem większym problem jest brak wody do środków na chwasty bo one na wilgotnej glebie lepiej działają

 

 

Słoma na wierzchu mimo ze zle wygląda to bardzo dobra okrywa przed strata wilgoci i tez sie szybko rozłoży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...