Skocz do zawartości
BAUER KUJAWSKI

WAPNO GRANULOWANE KREDOWE

Rekomendowane odpowiedzi

moze i prosty sposób na sprawdzenie i jakąś odpowiedz da na reaktywność wapna

 

Ale jak moze tlenek wapnia działać wolniej od wapna węglanowego

 

to ze wszystkie wapna teraz musza posiadać podaną zawartość w CaO to nie oznacza ze sa takie same

 

Tlenek zawsze działa bardzo szybko jest duzo droższy od wapna węglanowego nie pisze tu o granulatach bo to magia dla mnie

 

na gleby słabe sie nie nadaje bo moze zniszczyć strukturę

 

ale na ciezkich glebach czasem ciężko podnieść ph węglanem

 

ale uwaga bardzo celna do innych nawozów np polidapów 43% rozpuszcza sie w wodzie to sami sobie odpowiedzcie jakie moze byc pobranie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu własnie obalamy najbardziej zacofany mit dotyczący wapnowania:

Wapno tlenkowe odkwasza glebę gorzej i wolniej niż wapno węglanowe w postaci mączki wapiennej lub kreda ( amorficzna) .

 

Powód jest prosty:

- wapno tlenkowe wchodzi w reakcje chemiczną z wodą a nie z kwasami.

- wapno węglanowe(kreda) nie reaguje chemicznie z wodą a pod jej wpływem przemieszcza się skutecznie w głąb humusu tworząc reakcję z kwasami .

 

Robiono eksperymenty w IUNG Puławy i ta teoria została potwierdzona .

 

Kolejnym mitem jest stosowanie wapna węglanowego pod orkę - stosując wapno pod orkę tracimy duży potencjał odkwaszani który daje efekt przenikania węglanu wraz z wodą wgłąb humusu pod wpływem grawitacji ( węglan jest minerałem ciężkim i szybko się wypłukuje ) . Najlepsze efekty uzyskuje się stosując wapno kredowe lub węglanowe ( np. granulat ) na wierzch gleby w dawce min 500kg ( tak aby granulki równomiernie, jedna przy drugiej leżały i się same rozkładały) . Granulka podczas rozkłądu z powierzchni gleby utworzy stożek odkwaszania i stopniowo będzie uwalniać węglany wraz z wodą do gleby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o wapnie (odpadzie) z produkcji papieru . Jest bardzo tanie . 500 zł za łódkę z dostawą ok 60 km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co ono zawiera kto to produje to sa koszty transportu co piszesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest to odpad z prdukcji papieru w kwidzynie . Tlenkowe wapno około 30 % CaO. Bardzo mokre . Tak mi mówiła osoba która sprzedaje to. A 500 zł to jest cena wapna i transportu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do kwidzyna mam 200 wiec transport z 1500 by był

 

jak mokre nie ma problemu sypiesz nie pryzmę i do następnych żniw czekasz jak z defekacyjnym i luks robota

 

lub rozsiewacz z taśma łańcuchowa i tez luks robota rozsiewanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wapno granulowane żeby było skuteczne musi mieć wysoką reaktywność.

To nieprawda że wapno węglanowe działa wolno.

Szybkość działania wapna zależy wyłącznie od jakości surowca i stopnia przemielenia czyli innymi słowy od reaktywności .

Reaktywność to nic innego jak stopień rozpuszczalności wapna w wodzie.

Reaktywność można ocenić samemu w prostym teście : 100gram nawozu wsypujemy do szklanki z wodą mieszamy około 1 minuty i przesiewamy na drobnym sitku do herbaty - ważymy pozostający na sitku osad ( kamienie, piasek itp) Wynik jest niczym innym jak stopniem reaktywności - jeżeli pozostało na sitku 70 gram to znaczy ze reaktywność nawozu jest 30% itp.

Większość producentów ma reaktywność bliską 100% (KZK,POLCALC OMYA)ale są i tacy którzy w tej samej cenie sprzedają nawozy o reaktywności 10% ( Agrolidman, PGN-Polska Grupa Nawozowa Wap-mag) .

 

Pamiętaj !!! skład chemiczny w wapnie węglanowym nie jest metodą porównawczą i wprowadza w błąd gdyż wszystkie nawozy mają wysoki stopień zawartości węglanu wapnia ale nie wszystkie są wykonane z surowca który zareaguje w glebie.

Kupując produkt od oszustów którzy obtaczają kamyczki narażasz się na poważne straty finansowe- Jakość nawozu moze być nawet jak 1do 20 czyli jedna tona porządnego produktu zastąpi 20ton nawozu który został wyprodukowany tylko po to by dobrze się rozsiewał !!! Kamień zawsze będzie się dobrze rozsiewał ale nigdy się nie rozłoży i nie zadziała na poziom pH!!!

 

 

Dzisiaj kupiłem kredę granulowana Jurak z Polskiej Grupy Nawozowej, nawóz z foliowa wkładka szczelnie zamknięty i przede wszystkim suchy nie jak Polcalc, twardosc super Polcalc jak wyschnie wtedy twardnieje a tutaj moje wielkie zdziwienie, granulacja faktycznie od 2 do 6 mm, reaktywność 100 % nie ma tutaj kamieni jak w wapniaku jurajskim agrolimana dystrybutor zaręczal mnie ze ten nawóz ma konkurencje w Polsce tylko z nawozem z Niemiec i moge po sprawdzeniu mu zaufać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co napiszecie o wapniaki jurajskim z firmy leidman,stosował ktos?

 

Oszuści zamiast nawozu dostajesz mokre kamienie , żadnego nawozu i jeszcze mokre zeby była waga, ja zareklamowałem i juz dwa lata zadnej odpowiedzi, nie polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
polecam wam najlepsze wapno granulowane. Naprawdę daje super efekty. podaje producenta: polcalc (link)

proszę o opinie

pozdrawiam

 

polcalc nie nadaje sie do rozsiewaczy , kruszy sie i zapycha rozsiewacz a producent po zareklamowaniu odpowiedział żebym nawóz do rozsiewacza wsypywal na polu wtedy bedzie dobrze, a po drugie ze nawet jeżeli granulka sie rozsypie to nie zmieni swoich właściwości, Żenada ta firma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam serdecznie kazdego z osobna i wszystkich razem

 

 

pare razy sie zabierałem za to doświadczenie ale w koncu jestem w trakcie

 

Mam wapno dolomitowe takie z 20 lat albo wiecej

 

i juz dawno temu czytałem ze oni jego nie domielaja albo sprzedaja jako inna frakcje a ze 1 na 1000 reklamuje to maja to wliczone w koszty ewentualna przegrana sadowa

 

 

.

I Cos na rzeczy jest nabrałem słok 1 l wlałem wode i chciałem rozpuścić w wodzie a potem osuszyć reszte i zobaczyć ile sie rozpuscilo

 

Co ciekawe to nie wiele sie rozpuscilo a woda jest juz mies albo dłuzej

 

fakt ze poziom magnezu to wapno ladnie podnosiło przy dawce 6 ton ha ha

 

ale to dawka 900 do 1200 kg mg

 

ale wynalzaki jak z kreda to dopiero nie zle i dośc ,,tanie''

pzdr forumowiczów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wedlug dawnej literatury takie wapno stosuje sie co 7-9 lat i dziala nawet do 12 lat w dawce nawet wiekszej niz podales, wiec liczenie ze w ciagu miesiaca sie rozpusci jest naiwne, najlepsze wapna kredowe daja efekt najwczesniej po 6 m, przy takich eksperymentach zwroccie uwage na poziom ph wody, u mnie to 7,2[mieszkam na jurze krakowsko-czestochowskiej] a przy takim poziomie to chyba nikt wapna nie stosuje ??

kreda nie ma magnezu i to powoduje ze nie nadaje sie jako samodzielny nawoz do odkwaszania i bez zastosowania dodatkowego mg niewiele daje. chyba ze ktos ma gleby bardzo zasobne w magnez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

kolego dzis niedziela wieć Salazary a juz na pewno slazaczki to swieto świętują

 

jutro dodam magicznego srodka zrobie ph 9

 

i zaczekam dłużej z tym wapnem bo miałem juz to je.....bnać

 

wapno samo w sobie nie jest złe ale brak dotacji boli bo kiedyś połowę tego płaciłem za nie ale mi osobiscie PH nie podniosło chyba ze nie zauwazylemmg kilka razy zrobił sie bardzo wysoki po tym zabiegu

 

do odkwaszania tylko wapno tlenkowe na ciężkie ziemie weglanowym predzej sie człowiek zestarze niz odkwasi lub dawki jak mawia moj znajomy biznesme 30 ton na ha i ma odkwaszone na 10 lat

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po tym wapnie dolomitowym to poziom mg szybko i mocno sie podnosi i opada tak mniej wiecej w ciagu 4 do 6 lat wiec działanie 10 letnie to tylko moj znjomy zaobserwował . Ale jego cenie bo kilka fajnych rad mi zdradził z wapnem tez ale nie tym i nie to dostrzegł co ja ale ludzie sie różnią

 

Nawet najgłupsza rada jest coś warta

 

ale to nie ja to odkryłem a mądrzejsi przedmna

 

co tam 9ph

 

nie ma co sie pie...lić raz a porządnie 159 gr telnku wapnia to wapno budowalne i na 1 l wody daje lekko 13ph

 

podzieliłem doświadczenie na 3 próby

jedna wapno dolomitowe z woda juz 3 mies sie rozpuszcza

druga próba ph 10 dodałem inną substancje tez biała

i nadal sie rozpuszcza

i wapno tlenowe i to dolomitowe i tez sie rozpuszcza

 

z czysta dusza moge powiedzieć ze jest to najtańszy sposób uzupełnienie mg w glebie odkwaszenie raczej tylko magnezu nastepuje jest ono 4 ktornie słbsze niz z CaO wiec nic dziwnego ze efekt lichutki ale ja sam nie raz mieszłem z tlenkowym tylko ze sie grzeje i najlepiej mniec rcw z łańcuchem bo taśma nie raz odmawia posłuszeństwa

 

pzdr ROL mag i Pol Magi swietne to wapno i w przystepnej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wapno granulowane żeby było skuteczne musi mieć wysoką reaktywność.

To nieprawda że wapno węglanowe działa wolno.

Szybkość działania wapna zależy wyłącznie od jakości surowca i stopnia przemielenia czyli innymi słowy od reaktywności .

Reaktywność to nic innego jak stopień rozpuszczalności wapna w wodzie.

Reaktywność można ocenić samemu w prostym teście : 100gram nawozu wsypujemy do szklanki z wodą mieszamy około 1 minuty i przesiewamy na drobnym sitku do herbaty - ważymy pozostający na sitku osad ( kamienie, piasek itp) Wynik jest niczym innym jak stopniem reaktywności - jeżeli pozostało na sitku 70 gram to znaczy ze reaktywność nawozu jest 30% itp.

Większość producentów ma reaktywność bliską 100% (KZK,POLCALC OMYA)ale są i tacy którzy w tej samej cenie sprzedają nawozy o reaktywności 10% ( Agrolidman, PGN-Polska Grupa Nawozowa Wap-mag) .

 

Pamiętaj !!! skład chemiczny w wapnie węglanowym nie jest metodą porównawczą i wprowadza w błąd gdyż wszystkie nawozy mają wysoki stopień zawartości węglanu wapnia ale nie wszystkie są wykonane z surowca który zareaguje w glebie.

Kupując produkt od oszustów którzy obtaczają kamyczki narażasz się na poważne straty finansowe- Jakość nawozu moze być nawet jak 1do 20 czyli jedna tona porządnego produktu zastąpi 20ton nawozu który został wyprodukowany tylko po to by dobrze się rozsiewał !!! Kamień zawsze będzie się dobrze rozsiewał ale nigdy się nie rozłoży i nie zadziała na poziom pH!!!

 

 

Dzisiaj kupiłem kredę granulowana Jurak z Polskiej Grupy Nawozowej, nawóz z foliowa wkładka szczelnie zamknięty i przede wszystkim suchy nie jak Polcalc, twardosc super Polcalc jak wyschnie wtedy twardnieje a tutaj moje wielkie zdziwienie, granulacja faktycznie od 2 do 6 mm, reaktywność 100 % nie ma tutaj kamieni jak w wapniaku jurajskim agrolimana dystrybutor zaręczal mnie ze ten nawóz ma konkurencje w Polsce tylko z nawozem z Niemiec i moge po sprawdzeniu mu zaufać

 

 

Jurak to dziadostwo - leży na polu latami i się nie rozpuszcza - w szklance jak wrzucisz to same kamienie i piasek dodatkowo dodawane jest wapno budowlane żeby granula się mocno trzymała przy wysiewie co cementuje całość na lata . Widać że masz w tym interes żeby ludzi oszukiwać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne wapno granulowane które jest uczciwe i godne polecenia to wapno granulowane polcalc . Całkowicie się rozpuszcza i działa w 100% . Parametry chemiczne ma lepsze od wapna niemieckiego o 20 % przy tej samej cenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak rozumiem wapno tlenkowe które sie rozpuszcza w 90% i jest 5 razy tańsze to strata pieniedzy i czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli granulat to tylko tlenkowy, żadna granulowana kreda nie ma sensu, gdyż jest droga i nie działa szybko, już lepiej zaaplikować jej bardzo dobrze rozdrobnioną wersję siewnikiem pneumatycznym (fastcal albo kujawit premium),

 

wskażcie mi proszę jakąś dobrą wersję (dobrze rozdrobnionego) dolomitu i kredy, na razie pod względem stosunku ceny do jakości wygrywa morawica 04, a dobrego dolomity nie mogę znaleźć, nordkalk jest bardzo drogi 150zł/t netto, czy jakieś wapno magnezowe przechodzi przez 3miejski port?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

kolego u mnie sie stosuje 3 wapna

tlenkowe z Górażdży dolomitowe z dąbrowy górniczej i wapno z cukrowni

 

wapno telenkowe 1 klasa teorii o nie równo miernym siewie słyszem setki

 

ja RCW3 sieje

 

dolomitowe nie przypuszczałem ze sa takie szopki kiedys znajomemu 10 łudek przywiezli 1 zważył brakowało 4 tony

 

ja kiedys widzialem jak inny sie sadował ze jest nie domielone -co oni za cuda podawali to gruszki wyborcze to małe są

 

moim zdaniem na efekt podniesienie ph nie ma co liczyć po tym wapnie moze drgnąć np o 0,5 ph

 

ale poziom mg ładnie rośnie

 

Wapno defekacyjne to pomysł znajomego 1000 ha kolo legnicy

 

ale on 30 ton na ha i twiedzi ze przez 10 lat nie wapnuje

 

ja tam 10 daje ale poza sladowymi ilosciami npk i to po zastosowaniu nie widze efektów ale moze slepy jestem

 

Wapono WAPMAG sąsiad stosuje 500kg na rok jak twiedzi rewelacja

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tlenkowe jest super, tylko trzeba jeszcze mieć odpowiednie gleby, na moje nadaje się w zasadzie wyłącznie kreda i obecnie moim zdaniem najlepszy będzie mix morawicy 04 i wapna magnezowego kujawit premium, co prawda muszę to targać 400km, ale poza importem nic korzystniejszego nie wymyślę

 

ile Cię kosztuje rozsiew wapna RCW? u mnie najęcie rozrzutnika z talerzami + załadunek wychodzi około 15zł/t, więc raczej nie opłaca mi się wyjeżdżać rcw z garażu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

wiesz kolego cena usł jest zależna od rynku

 

u mnie nikt nie sieje usługowo wapna wiec ceny nie ma na taka usługę

 

 

ale powiem Ci inaczej kilka razy sie zastanawiałem na siewnikiem do kuku

 

mimo ze szał lat 2000 gdzie w mojej okolicy kuku stanowiła 30% minoł chyba bez powrotnie

 

to temat jest tak czy inaczej intersujacy ale Turas i jego przetargi na usługi rolnicze sprzed do 3 lat spowodowało ze siew kuku z 140 zł do 78 zjechał

i byc moze cena bedzie jeszcze niższa

 

a co masz tak słabe ziemie czy tak suche jak mozna wiedzieć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno i drugie, średnie i mozaikowate

 

odnośnie do usług to te świadczone wydajnym sprzętem powinny być bardzo tanie, a nie ulega wątpliwości, iż sprzęt powinien być wykorzystany efektywnie,

 

odnośnie do wapmagu to dolomit też pozwala na utrzymanie pH, ale musi być stosowany w odpowiedniej dawce i corocznie, co może być nawet lepsze od wysiewu innych rodzajów wapna z mniejszą częstotliwością, no i mamy tani magnez

 

ja chcę mieszać dolomit z kredą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ide na pole ale odpisze

 

 

 

wapno tlenkowe z dolomitem sie miesza bez problemu ale lubi sia zagrzac na rozsiewaczu wiec RCWz gumowa tasma odpadaja

 

 

nie wiem jak to obliczyles ze Ci 15 zł na ha wyszło to albo dawka 10 ton albo ktos czasu swojego nie liczy a koszt załadunku to maszyna 3 m w góre

 

Wszystko jest fajnie jak jest oplacalnosc

 

przy cenie 46 euro za buraki ludzie co mieli po 1 ha kopali holmerem

 

pzdr i zyczę Wam i sobie oplacalnosc bo pieniadze to nie wszystko ale bez pieniedzy to wszystko (słowo zostało usunięte)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda przyjacielu ze nie odpisałes ale popytalem znajomych i powiem ze to tak wyglada

 

ładowarka teleskopowa 100na godz fakt dała by rady i na 3 rozsiewacze po 20 ton kazdzy załadować na godzenie ale przypuszczam ze nie masz 300 ha do wapnowania

 

rozsiewacz 200zł godz nawet jak by przyjać 15m szer robocza i 15km na godz ze jedzie po oraninie predej kupe zrobi niz tyle pojedzie

 

 

ale do rzeczy bylem na polu i patrze na kawałek który dawno temu miałem ochote kupic ale gosc ,,duzo;; chciał jakies 15 lat temu na 3000 za ha cenił jak po 2000 kupowałem wtedy to zrobilem z jego działki próbe na zasobnosc jeszcze cos cukrownia doplacała do tego i

 

wynik wszystkiego bardzo mało a ph 5,1

 

od tego czasu tam juz 4 sieje i wydawało sie ze 4 skapował o co chodzi dała z 5 ton dolomitu na ha albo i wiecej zasiał owies i nie bylo mniejsca gdzie zawsze wszystko gineło zasiał pszenice srednia byla ale tez nie bylo mniesca gdzie zawsze nic nie bylo tz wschodzi i ginie

 

zasiał rzepak i jest jak zawsze 30% zgineło

 

wiec dolomitem odkwaszenie jest wskazane dla ph 6,5 jak ktos na 6,6 chce wskoczyć bo prawdopodobnie wapno Węglanowe albo wogóle nie podniesie ph a w najlepszym przypadku nie obnizy co jest bardziej czestę .Mg odkawasza glebe ale 4 razy słabiej niz tlenek wapnia a jeszcze dawka jego jest 15 20% to przy dawce 16 ton ofekt bedzie podobny jak po 1 tonie wapna tlenkowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15zł/t !!!

 

Mg ma lepsze właściwości odkwaszające niż Ca, problemem dolomitu jest reaktywność daleka od tlenkowej, jeśli wapno tlenkowe tak gwałtownie reaguje z dolomitem to strach się bać jakie reakcje zachodzą w glebie i jakie są ich konsekwencje (poza wzrostem odczynu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu w trącę się do rozmowy:

wapno dolomitowe z (JKSM) (54złote tona wapna z transportem) stosuję od 10 lat, sypiąc op 3-4T na ha, pH z 5,5 mam już 6,3 - 6,5 , po analizie w stacji chemicznej , magnezu zawartość Duża do Bardzo Dużej.

Ale w tym roku po raz ostatni siałem to wapno, skończył się wózek i był problem z tanią ładowarką ,co tylko podniosło mi koszty i dało do myślenia "ile krwi i potu wylałem z wapnem na pole"

Przechodzę na granulowane z Polcalc w bigbagu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...