Skocz do zawartości
gesiarz

Choroby drobiu

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do producentów gesi:

Czy ktoś z hodowcow gęsi miał w 2008 problemy z chorbą Derzs'ego i zakupił pisklęta z wylęgarni w Bielsku Podlaskim ????

Proszę o kontakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może poradzić ni jak wyleczyć beztlenowca,nie mogę sobie z tym problemem poradzić od kilku rzutów. W piątym tygodniu pojawiają się jak w zegarku i bardzo ciężko się leczy, można powiedzieć że podleczenie to już sukces. jak ktoś z was wie coś więcej w tym trmacie to prosze to proszę o choćby porę słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś może poradzić ni jak wyleczyć beztlenowca,nie mogę sobie z tym problemem poradzić od kilku rzutów. W piątym tygodniu pojawiają się jak w zegarku i bardzo ciężko się leczy, można powiedzieć że podleczenie to już sukces. jak ktoś z was wie coś więcej w tym trmacie to prosze to proszę o choćby porę słów.

 

Kolego napisz więcej danych: wiek, profil produkcji, objawy, ilość upadków oraz skąd wiesz, że to beztlenowiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ross 308 wiek 4.5 tyg. diagnoza lek/wet.Od 10 lat howam kury i nigdy nie miałem takich problemów, a od około roku co wstawienie to podobny problem. Dezynfekcje wykonuje kilkoma środkami i nic to nie daje nie wiem czego się złapać aby wreszcie przestało się to powtarzać.Dawałem linkoci i amoksyme jednak bez większych rezultatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa. Ja poszedłbym w kierunku szerokiego monitoringu i poprosił o poradę jakiegoś uznanego weterynarza. Nie wyobrażam sobie żeby beztlenowiec utrzymywał się w obiekcie i walił regularnie w określonym wieku z rzutu na rzut. Moim zdaniem jest to głębszy problem natury wirusowej. Ponadto beztlen często jest diagnozowany przez papraków, którzy nie widzą pierwotnej przyczyny a jedynie wtórne clostridium perfidne. W taki upał to sekcyjne objawy beztlena zawsze będą bo rozkład następuje bardzo szybko. Zgazowanie jelit nie świadczy o upadkach z tytułu beztlena. Ponadto linko jest niezłe na ten typ schorzenia, amoxy na beztlena działa prawie zawsze i to szybko. Można jeszcze spróbować tylozynę ale moim zdaniem nie jest to to co mówi Ci lekarz. Jeśli pojawi się następnym razem to podaj amoxy na zmianę z enro. Jeden i drugi lek w dobowej dawce ale podstawiony po pół doby. Założę się że upadki staną jak ręką odjął, co potwierdzi tylko nietrafną diagnozę. Na pewno na tym nie stracisz bo koszt enro jest niewielki a pewność że leczenie będzie skuteczne duża. Co do paszy to raczej mało prawdopodobne ale dla rozwiania wątpliwości podpytaj kolegów co biorą z tej samej mieszalni. Jeśli to problem wirusowy pomyśl o zdezynfekowaniu linii paszociągu. Można to zrobić np. przepuszczając w przerwie produkcyjnej owies nasączony dezynfekantem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi i informację, na pewno skorzystam z Waszych wskazówek. O efektach napiszę po następnym rzucie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziękuje za odpowiedzi i informację, na pewno skorzystam z Waszych wskazówek. O efektach napiszę po następnym rzucie

 

Kolego- podaj upadki!!! Oraz w jakim tempie upadki narastają.

Co do tylozyny to chyba inny kolega chce Cię z torbami puścić! Amoxy lub Lincocin lub Phenoxypen (lek wyłącznie na beztlena)- ale warunek - dokładna diagnoza!!! Popatrz jeszcze na kokcydia - jaki kokcydiostatyk obecnie masz dodawany do paszy, kiedy była zmiana kokcydiostatyku, czy zmieniałeś wytwórnię pasz w ciągu ostatnich 2- 3 rzutów. Jako profilaktyka - zakwaszanie wody pitnej 1L/1000L 2 razy w tygodniu (po 24 h).

 

W czasie przerwy w produkcji przyjrzyj się liniom pojenia (od srodka) zalecam najpierw zalanie kwasem na 24 h, później Cid 2000 lub podobny na 24 h, a później jeszcze na poprawkę Timsen 1g/1000L na 24 h lub Virkon również na 24 h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kurczaczku Tylozyna potrafi ładnie zebrać beztlena ale w ciemno bym jej nie podawał. Świetnie działa w stanach podklinicznych i napędza masę ciała. Na dodatek ma krótką karencję i jest tania w stosowaniu, pod warunkiem że ktoś nie narzuci 100% marży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Możesz podać w jakich dawkach podajesz profilaktycznie i zapobiegawczo?

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leczniczo nigdy nie daję tylozyny do wody. Stosuje ją jedynie w oprysku, albo samą albo z kolistyną a do wody idzie wtedy inny antybiotyk. Stosuję to w przypadku ciężkich oddechówek i efekt jest piorunujący. Dla stymulacji masy ciała można dać ok. 200g Tylozyny 75% na 1 typowy kurwnik i najlepiej w połowie wypijanej wody. Tylko nie powinno się podawać dłużej jak 5-6 dni, no i o karencji pamiętać bo potem kupię takiego kuraka i będę niepocieszony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W jednym z kurników mam problem. Kurczaki mają ponad 4 tygodnie. Upadki wahaja sie w okolicach 20-35 na dobe ( na 18000). Padaja sztuki najwieksze ( wyglądaja na zawały. W woreczkach osierdziowych gromadzi sie płyn słomkowy. Tak poza tym to nie widac żeby coś im dolegało, a zaczynaja sie sypać. Juz podawałem atybiotyk Amotax z Enrofloksacyną, trimsulfasol, Doxycuklina i nic. Według antybiogramów na wszystkie te leki jest wrażliwośc. Po konsultacji z lekarzem zacząłem podawać florfenikol. Zobaczymy. Moze ktoś miał taki przypadek. Nadmieniam , iż wentylację mam bardzo dobra. NIe towrzyszy żaden beztlenowiec. Może to jakieś mykotoksyny, wątroby też są trochę powiekszone. W wolach jest woda. Co to moze być ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

 

W jednym z kurników mam problem. Kurczaki mają ponad 4 tygodnie. Upadki wahaja sie w okolicach 20-35 na dobe ( na 18000). Padaja sztuki najwieksze ( wyglądaja na zawały. W woreczkach osierdziowych gromadzi sie płyn słomkowy. Tak poza tym to nie widac żeby coś im dolegało, a zaczynaja sie sypać. Juz podawałem atybiotyk Amotax z Enrofloksacyną, trimsulfasol, Doxycuklina i nic. Według antybiogramów na wszystkie te leki jest wrażliwośc. Po konsultacji z lekarzem zacząłem podawać florfenikol. Zobaczymy. Moze ktoś miał taki przypadek. Nadmieniam , iż wentylację mam bardzo dobra. NIe towrzyszy żaden beztlenowiec. Może to jakieś mykotoksyny, wątroby też są trochę powiekszone. W wolach jest woda. Co to moze być ?

A wentylacja w nocy? Rozumiem, że jak zrobisz ciszę w kurniku w dzień to nie słychać charczenia. Osobiście uważam, że zamiast żenić kolejną chemię odjazd z ptakami i tyle. A oddechówki w tym wieku to norma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po Floronie powinno się poprawić tylko szkoda że wet wyczyścił Ci kieszeń już wcześniej a florfenikol jak wiadomo do tanich nie należy. Jak można bezskutecznie wpierdzielić w stado 4 antybiotyki? A ponadto musi to już sporo trwać więc straty nie do odrobienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak można bezskutecznie wpierdzielić w stado 4 antybiotyki? A ponadto musi to już sporo trwać więc straty nie do odrobienia.

 

Mozna, można . Miałem podobny przypadek . Z antybiogramu na +++ wychodziły 4 antybiotyki . I to nie z głównego posiewu , ale po przesiewie . Jest chyba normalne , że jeżeli coś wychodzi o.k. to po co od razu walić najdroższy czyli floron? Finalnie skończyło się na floronie , ale:" gdyby człowiek wiedział , że się przewróci to by się połozył" .

Antybiotyk jeżeli załapuje to już widać po 24-36 godzinach więc reakcja musi być bardzo szybka . No i nigdy nie jest do końca tak , że zupełnie nic nie zadziała . Coś tram zadziała , ale skuteczność marna.

Oczywiście straty upadkowe spore , ale cóż musimy takie przypadki też wkalkulowywać w naszą pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciał bym się dowiedzieć czy ktoś miał z waz celu-lis w kurczakach pękająca skora na tkankach łącznych . u mnie się pojawiło w 31 dobie upadki po 280 sztuk . jaka przyczyna i jak to leczyć . dostały biotynę moxy kwas i nic się nie zmienia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z charczeniem I kichaniem. Wiek 14 dni. Szczepione w wylęgarni IB Primer, na kurniku na powitanie enro 4 doby, potem z antybiogramu wyszło że na badaniu 1 dniowych mają coli na którą działa methoxasol, więc dalej 3 doby go dostały. Po tygodniu jadę do lekarza I mowie że w nocy jak jest cicho słyszę charczenie I kichanie. Z sekcji nic nie wynikło, na wszelki wypadek dałem im coś od grzyba I opryski mintaminem. Po badaniu grzyb nie wyrósł. Wet stwierdził ze to może powikłanie poszczepienne. Więc w 12 sobie szczupłym IB wariantowym a od 13 doby daję doxy by jak stwierdził wet załagodzić możliwe podrażnienie układu oddechowego. Jednak dzisiaj mija 14 doba a one dalej charczą, nic się nie poprawia. Rano jadę znów do weta. Ma ktoś może jakieś pomysły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam problem z charczeniem I kichaniem. Wiek 14 dni. Szczepione w wylęgarni IB Primer, na kurniku na powitanie enro 4 doby, potem z antybiogramu wyszło że na badaniu 1 dniowych mają coli na którą działa methoxasol, więc dalej 3 doby go dostały. Po tygodniu jadę do lekarza I mowie że w nocy jak jest cicho słyszę charczenie I kichanie. Z sekcji nic nie wynikło, na wszelki wypadek dałem im coś od grzyba I opryski mintaminem. Po badaniu grzyb nie wyrósł. Wet stwierdził ze to może powikłanie poszczepienne. Więc w 12 sobie szczupłym IB wariantowym a od 13 doby daję doxy by jak stwierdził wet załagodzić możliwe podrażnienie układu oddechowego. Jednak dzisiaj mija 14 doba a one dalej charczą, nic się nie poprawia. Rano jadę znów do weta. Ma ktoś może jakieś pomysły

 

pomysl jest jeden zacznij inwestowac w wentylacje a nie w antybiotyki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam problem z charczeniem I kichaniem. Wiek 14 dni. Szczepione w wylęgarni IB Primer, na kurniku na powitanie enro 4 doby, potem z antybiogramu wyszło że na badaniu 1 dniowych mają coli na którą działa methoxasol, więc dalej 3 doby go dostały. Po tygodniu jadę do lekarza I mowie że w nocy jak jest cicho słyszę charczenie I kichanie. Z sekcji nic nie wynikło, na wszelki wypadek dałem im coś od grzyba I opryski mintaminem. Po badaniu grzyb nie wyrósł. Wet stwierdził ze to może powikłanie poszczepienne. Więc w 12 sobie szczupłym IB wariantowym a od 13 doby daję doxy by jak stwierdził wet załagodzić możliwe podrażnienie układu oddechowego. Jednak dzisiaj mija 14 doba a one dalej charczą, nic się nie poprawia. Rano jadę znów do weta. Ma ktoś może jakieś pomysły

 

Kolego IB Primer oraz Cevac Bron nie dają reakcji poszczepiennych--- chyba że jakieś ND do tego poszło!!! Szkoda, że nie poczekałeś z IB wariantowym do 14 doby, bo tak na pewno szczepieniem nasiliłeś charczenie. Moja rada aby wet przyjrzał się jak wygladają worki powietrzne i płuca - z podejrzeniem ORT (może tą doxy zamień na Tylozynę lub potraktuj je zamgławianiem 3 razy dziennie Tylan + Kolistyna - wet będzie wiedział w jakich dawkach jak nie to pisz na priv - pomogę. Swoją drogą słaby pomysł z tą Enro na powitanie - do 3 doby włącznie nie ma sensu podawanie antybiotyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, właśnie wróciłem od weta. Zostawiłem padlaki do zbadania, po południu mam zadzwonić. Na razie mam rozpylać Antifungin 200ml/10 l ciepłej wody. Cholera, nie wiem co dalej robić, poczekam co powie wet po południu. Widzę, że doxy chyba nie działa, bo piją od południa w poniedziałek, a dalej jest kiszka, z wczorajszym 15 padniętych, dzisiaj 33, stado 26000. Odezwę sie po południu i powiem co wymyślił wet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...