Skocz do zawartości
kamillo

ile za dzierżawę??

Rekomendowane odpowiedzi

witam forumowiczów:) mam pytanie i szczerze powiedziawszy licze na Waszą pomoc...niespodziewanie dostalem w spadku ziemię rolną ok 20 ha jest to 3,4 klasa ale z racji ze mam inne plany zyciowe niz jej uprawa zdecydowalem sie oddac ja w dzierżawe. tylko mam pytanie ile moge za to chciec?? tak żebym i ja nie był pokrzywdzony i 2 strona też nie:) i co wtedy z doplatami i z podatkiem rolnym do gminy?? z góry dzieki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czynsz zależy od kultury rolnej samego użytku, położenia i możliwości zainteresowanych dzierżawą rolników, ale myślę iż powinien oscylować wokół sumy płatności bezpośrednich JPO+UPO, dopłaty teoretycznie przysługują użytkującemu grunt ale jest to kwestia umowna (dostaje ten kto wystąpi z wnioskiem o ile jest posiadaczem gruntu na 30 maja danego roku i nie wystąpi o dopłatę na tę działkę ktoś jeszcze), podatek rolny zawsze będzie naliczany na wydzierżawiającego (czyli Ciebie) a kto go uiści to już pełna swoboda, jeśli to faktycznie 20 ha gruntu rolnego to jeśli możliwa jest rezygnacja z podlegania ubezpieczeniu w ZUS to proponuję zastanowić się nad pozyskaniem premii dla młodego rolnika (osoby do 40 roku życia) 50 kzł to nie są złe pieniądze, szczególnie przy tak niskich wymaganiach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co raz skasuje 50 dych a później co? ciągnika i maszyn nie kupi za to a z 20 ha nie wyżyje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt mu nie każde uprawiać motyką tych 20 ha, może to zlecić jakiemuś okolicznemu rolnikowi płacąc mu całym plonem inkasując tylko dopłaty, a 50 tys można wydać w rzeczywistości na co się chce, z takiego rozwiązania wszyscy powinni być zadowoleni, jedynym problemem jest ZUS o ile nie będzie możliwości ubezpieczenia się w KRUS wstecz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odp i rady...co do młodego rolnika to raczej nie jestem zaintersesowany...jestem w ZUS ubezpieczony, praca dobra, na zarobki nie narzekam i naprawde nie planuję uprawiać tej ziemii:) ale napewno nie chciałbym żeby odłogiem leżała bo to przykra sprawa by troche była więc dlatego w dzierzawe chcę dać. myslicie ze układ taki ze ja dostaje rownowartosc dopłat JPO+UPO i płacę podatek a ktoś sobie uprawia i zbiera itd jest w miarę uczciwy?? pole cały czas było uprawiane tzn nawet teraz mam na nim zasiewy które musze zebrać po żniwach. moze napiszecie ile placicie za dzierżawę ziemii w Waszej okolicy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie to bywa różnie 1 dzierżawa- ja biore dopłaty i plon i płace podatek 2 dzierżawa- biore plon a podatek i dopłaty własciciela 3 dzierżawa- biore plon i płace podatek wszystko zalezy jak od tego w jakim regionie ta ziemia bo w różnych regionach kraju czynsze dzierżawne moga sie bardzo różnic nawe nie koniczne musi byc to regoin nawet w obrebie gminy może sie różnic klasa jeszcze możliwa podział twoje dopłaty i podatek a rolnika plon jest uczciwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w mojej okolicy płaci sie 200-300 zł za ha a dopłaty i podatek lezy w gesti własciciela ziemi( ja tez tak płace )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umowa dzierżawy musi byc ustalacie kwote za którą będziesz wydzierżąwiał z reguły jest to kwota dopłat, dopłaty bierze zgodnie z prawem dzierżawca,naprawdę dobra rada unikniesz póżniej problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki ma związek wysokosc dzierżawy z dopłatami bezpośrednimi? jasno jest napisane ze dopłaty są dla uprawiajacego ziemie a nie właściciela i dopłaty to nie są jakim tam extra bonusem dla rolnika tylko wyrównaniem strat spowodowanych wspólna polityka rolna. Jeśli ktoś chce brać dopłaty to musi na nie zarobić czyli zapier.....ać na ziemi jak osioł nie majac pewnosci ze cos z tego bedzie miał. Niestety teraz rzeczywistość zrobiła sie taka ze rolnicy zap...ja a właściciele za nic maja kase i to z roku na rok większa nie zależnie od koniunktory na rynku i tego czy pszenica jest po 90zł czy po 40zł ich ryzyko nie dotyczy. Ale w Polsce rolnicy to nadworna dojna krowa która mimo że żre coraz mniej jest dojona przez coraz większą liczbę cwaniaków. A wszystko to przez nasze władze i rolników z marszałkowskiej którzy za grosze wykupił tysiace ha teraz puścili je w dzierżawy własnie za dopłaty i żyją jak lordy a chłop za nich zapier.....a. Wcześniej gdy dopłaty były nizsze nikt nie myślał o braniu dopłaty jako dzierżawy tylko wielkośc dzierżawy była ustalona i uzależniona od ceny żyta czy pszenicy no ale z unijnego stołu zaczeły spadać coraz to wieksze ochłapy i coraz to wieksza rzesza ludzi miała na nie ochote. Ą ze przykład idzie z góry to teraz jest tak ze praktycznie nie ma dzierżawy poniżej kwoty dopłaty a dla niektórych to nawet tyle jest za mało. I o zgrozo co mnie najbardziej dziwi rolnicy bija sie o każdy taki ochłap nie ważne ile bedzie ich to kosztowało ale ważne że to on bedzie tyrał a nie sąsiad. Pytam sie tylko tych którzy placą takie dzierżawy Na co wy liczycie ? Że co może bedzie lepiej . Że czasy sie zmienia? Bo na pweno nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Sa w internecie strony z kalkulacjami upraw rolniczych tak że można sobie policzyc jaki to niby dochod z tego zostaje. Natomiast łatwo policzyć dochód kogoś kto ma 100ha i odda je w dzierżawę za dopłatę czyli przy dzisiejszych realiach 100ha* 850zł=85000zł nawet jeśli zapłaci sie z tego podatek rolny to zostaje niezła sumka 85000 zł : przez 12miesięcy =

7083zł miesiecznie . No normalnie sumka jak wójta gminy i to za leżenie bykiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ekonomicznego punktu widzenia obecnie najbardziej opłaca się realizować zyski wychodząc z rolnictwa, w moich okolicach grunty (średnio IV klasy) znajdują nabywców za 40 tys zł/ha, przy założeniu, iż większość tradycyjnych upraw nie pozwala na osiągnięcie jakiegokolwiek zysku (oczywiście dla tradycyjnych gospodarstw z dużym uzbrojeniem ziemi w kapitał); stąd realne wydają się stawki czynszu odpowiadające wysokości podatku rolnego + ONW (jeśli warunki są raczej sprzyjające), i tutaj koło się zamyka, gdyż nie należy przewidywać wzrostu cen gruntów a raczej ich drastyczny spadek po 2013 roku, kiedy to polskie rolnictwo przestanie posiadać jakiekolwiek przewagi w stosunku do rolnictwa ukraińskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umnie na zamojszczyźnie daje 0,5 t pszenicy i podatek płace ale ja dotację biorę gleby 2 3 4 klasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dzierżawe ale czego i gdzie, bo jest różnica i to spora. Zależy też jaka klasa gruntu im wyższa tym więcej można zarobić nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jednolitej ceny nie ma. Wszystko zależy od twoich indywidualnych zdolności negocjacyjnych i szczescia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany dzierżawą ziemi pod budowę elektrowni wiatrowej. Proszę o kontakt 793 222 169

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PO ile w tym roku jest dzierżawa gruntu?

U nas trzeba oddać dopłatę i zapłacić podatek inaczej nie ma co liczyć. Są tacy co oddają dopłatę + 400zł za ha!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...