Skocz do zawartości
przem

jak zwiększyć ESU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i prosze o porade, skorzystalem z "młodego rolnika" w 2005 roku, czyli pierwsza edycja i za kilka miesięcy kończy mi sie 5 letni okres na dostosowanie do wymogów, wszystko jest ok. poza ESU które niestety ostatnio spadło w moim przypadku ponizej 4 co jest skutkiem zakonczenia uprawy buraków cukrowych i chodowli trzody chlewnej, pozatym wiekszośc ziemi jest wlasnościa mojego brata i niestety na ziemi która ja posiadam w tym roku jest posiane sporo żyta co dodatkowo utrudnia sprawe. Ale do rzeczy - jak w prosty i szybki sposób zwiekszyć ESU o ok 0,5 punkta? czy dzierżawa od brata wchodzi w gre? czy tylko trwałe przekazanie, wpadłem tez na pomysł założenia pasieki, każdy pien pszczeli to ok 200zł nadwyżki bezpośredniej czyli 3 ule daja wiecej niż hektar żyta temat nie jest mi obcy bo niedawno bawiłem sie w pszczelarstwo, pozatym w przypadku pszczół nie potrzebna jest księga stada i wymagania co do higieny i warunków utrzymania też sa proste do spełnienia, co o tym sądziecie? może jakiś inny pomysł??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według którego kalkulatora liczysz tę wielkość ESU? w przypadku kalkulatora dla działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" 0,5 ESU osiągniesz z 30m2 ziół pod osłonami, co będzie prawdopodobnie znacznie tańszym rozwiązaniem niż 25 pni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziemniaki wczesne zamiast poznych.kwiatki pod oslonami.przegladnij tabele a napewno znajdziesz dobre i tanie rozwiazanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kissmy... licze według kalkulatora którego używalem przy składaniu wniosku i tam są tylko ziółka w uprawie polowej po ok 2000zł nadwyżki z hektara, najwieksza kasa jest za kwiaty pod osłonami ok 370000zl z hektara. Zastanawia mnie jedna sprawa, policzyłem że gdybym zasiał na całej powierzchni rzepak to juz bedzie ponad 4 ESU, troche mi to popierniczy plany bo miałem go siać na swojej ziemi dopiero w przyszłym roku ale.. tylko moje pytanie jest takie, jesli zasieje ten rzepak na jesieni i bede mial 4ESU a w przyszłym roku zasieje rosline przy której ESU spadnie poniżej 4 to co wtedy?? dodam ze gosp przejąłem w 2004 roku jesiena a kase dostałem wiosną 2005 jak to wygląda, ile czasu ESU musi pyć powyżej 4 a co jesli bede chcial odłogować ziemie albo sprzedac przeciez mam takie prawo, jak to wyglada bo w umowie nic na ten temat nie ma, jest tylko napisane ze mam spelnic warunki w ciagu 5 lat od przejecia gosp. i trzymac wszystkie dokumenty 5 lat od wyplaty pieniedzy??? jak to interpretować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warunki, które powinieneś spełnić są określone w decyzji (umowy raczej nie zawierałeś w przypadku tego działania) tak czy inaczej musisz wyjaśnić kwestię kalkulatora bezpośrednio w ARiMR, gdyż wartości nadwyżek zmieniają sie z biegiem czasu i usztywnianie ich na 5 lat mija się z celem, co do wielkości ekonomicznej 4 ESU rozporządzenie wskazuje, iż należy ją osiągnąć (nie zaś utrzymać) najkorzystniej jest dobić do niej w ostatnim roku , jest jeszcze jedna możliwość osiągnięcia tej wielkości - otóż musisz wykombinować jakąś uprawę spoza kalkulatora i nadwyżkę sam sobie wyliczysz dokonując korzystnego zbycia płodów jakiemuś znajomemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...