Skocz do zawartości
Gość przem

Jak rozpocząć opas bydła mięsnego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

WITAm zastanawiam sie nad rozpoczecia opsau bydla miesnego tzn zakup cielat ok. 70kg i dalszy opas do ok 600kg. gdzie moge znalezc informacje na temat oplacalnosci takiej chodowli czy ma to sens? Myslalem nad opasem w oparciu o kiszonke z kukurydzy + pasze treściwe ile sztuk w takim systemie mogl bym opasac w przeliczeniu na jeden chektar kukurydzy?? gleba klasy III w b.dobrej kulturze wiec mysle ze plon ok. 60ton zielonej masy.

 

prosze o opinie i uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja samej kukurydzy daję koło 30 kg dziennie na sztukę + śruta zbożowa. Jak byś miał łąki blisko to by Ci pasowało robić sianokiszonki super sprawa albo je wypasać. A jaka jest u Ciebie cena cieląt w takiej wadze jak poniżej 500 zł to możesz się w to pobawić ale zyski za 1,5 do 2 lat dopiero. Najlepiej jak byś miał rasy mięsne lepiej potem płacą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WITAm zastanawiam sie nad rozpoczecia opsau bydla miesnego tzn zakup cielat ok. 70kg i dalszy opas do ok 600kg. gdzie moge znalezc informacje na temat oplacalnosci takiej chodowli czy ma to sens? Myslalem nad opasem w oparciu o kiszonke z kukurydzy + pasze treściwe ile sztuk w takim systemie mogl bym opasac w przeliczeniu na jeden chektar kukurydzy?? gleba klasy III w b.dobrej kulturze wiec mysle ze plon ok. 60ton zielonej masy.

 

myślę że z hektara dobrej kukurydzy możesz wykarmić ok.5-6 byków. ja opasam byczki kiszonką z liści buraczanych,wysłodki, śruta zbożowaisianow tym roku chce sprubować z kiszonką z kukurydzy bo coś widzę że uprawa buraków cukrowych będzie się kończyć-obcinają limiityi cenyteż do dołu ja kupuję byczki w wadze 45-55kg itrzymam 18-20 miesiecy do wagi ok 600kg netto pow.600kg dają wyzszą cene za cielaka musiszdac ok 500zl a za opasa dostaniesz ok 2500 -2700 musisz zdecydować sam czy to ci sie opłaci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

grzes - pastwisk nie posiadam mozliwy jest jedynie chow alkierzowy przez caly okres opasu i dlatego mocno sie zastanawiam bo slyszalem opinie ze bydlo miesne najlepiej chodowac w gospodarstwie gdzie sa pastwiska lub nieuzytki do zagospodarowania. Mam tez dostep do wyslodkow buraczanych (bardzo blisko cukrownia) ale nie wiem jaka jest wartosc takiej paszy. co do dostepu do cielat i ich cen to w tym tkwi najwiekszy problem poniewaz interesuja mnie rasy typowo miesne lub mieszance ale w mojej okolicy (plock) ludzie choduja wylacznie bydlo mleczne i niemozliwe jest kupienie jednorazowo 20-30 cielat od jednego chodowcy.

 

prosze o kontakt osoby sprzedajace cieleta ras miesnych lub mieszancow

przemek-pietrzak@neostrada.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zasadzie mieszkam w zagłębiu mlecznym i też opasam tylko cielaki po HF rosną trochę dłużej ale się opłaca. Jak dasz kiszonkę z kukurydzy pół na pół z kiszonką z wytłoków to bedzioe dobrze. Może udałoby Ci się załatwić w cukrowni korzonki czy ułomki burzczane jak byś je wymieszał i zakisił z wytłokami to masz paszę porównywalną z kukurydzą. Do tego śruty czy jakiejś mieszanki i gra. Jak chcesz je trzymać na łancuchach czy luz ja mam tak i tak i na luzie mniej pracy można bardziej zmechanizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam do zaadaptowania stodole wiec mysle ze najlepszym rozwiazaniem bedzie wolnostanowiskowo na glebokiej sciolce.

 

Mam jeszcze pytanie odnosnie odchowu cielat tuz po zakupie, myslalem o zakupie cielat o wadze ok. 60-70kg czy to dobry pomysl czy lepirj wieksze?, i jak wyglada zywienie takich cielat do jakiej wagi trzeba karmic preparatami mlekozastepczymi i jak z nich przejsc na kiszonke, slyszalem ze na taki okres przejsciowy konieczne jest zywienie sianem czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób za dużych boksów tak na 10-15 sztuk łatwiej nad nimi zapanować. Na 1 sztukę przyjmuje się 50 kg preparatu zastępczego można je trochę wcześniej oszukiwać ciepłą wodą z niewielką ilością mleka; praktycznie od 1 miesiąca życia można podawać kiszonki, i jakieś dobre mieszanki typu CJ siano też możesz podawać ale bez tego przeżyją jak dostaną dobrej słomy to też będą zadowolone no i dastęp do świerzej wody. W okresie letnim żaden problem ale zimą lepiej sobie odpuścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie rób za dużych boksów tak na 10-15 sztuk łatwiej nad nimi zapanować. Na 1 sztukę przyjmuje się 50 kg preparatu zastępczego można je trochę wcześniej oszukiwać ciepłą wodą z niewielką ilością mleka; praktycznie od 1 miesiąca życia można podawać kiszonki, i jakieś dobre mieszanki typu CJ siano też możesz podawać ale bez tego przeżyją jak dostaną dobrej słomy to też będą zadowolone no i dastęp do świerzej wody. W okresie letnim żaden problem ale zimą lepiej sobie odpuścić

 

Ty nie bądź taki oszczędny i nie oszukuj cieląt wodą

I w ogóle to czy ty dajesz rady dotyczące opasu czy jak ratować byki przed śmiercią głodową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie rób za dużych boksów tak na 10-15 sztuk łatwiej nad nimi zapanować. Na 1 sztukę przyjmuje się 50 kg preparatu zastępczego można je trochę wcześniej oszukiwać ciepłą wodą z niewielką ilością mleka; praktycznie od 1 miesiąca życia można podawać kiszonki, i jakieś dobre mieszanki typu CJ siano też możesz podawać ale bez tego przeżyją jak dostaną dobrej słomy to też będą zadowolone no i dastęp do świerzej wody. W okresie letnim żaden problem ale zimą lepiej sobie odpuścić

 

Ty nie bądź taki oszczędny i nie oszukuj cieląt wodą

I w ogóle to czy ty dajesz rady dotyczące opasu czy jak ratować byki przed śmiercią głodową?

 

moze jakies szczeguly ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie rób za dużych boksów tak na 10-15 sztuk łatwiej nad nimi zapanować. Na 1 sztukę przyjmuje się 50 kg preparatu zastępczego można je trochę wcześniej oszukiwać ciepłą wodą z niewielką ilością mleka; praktycznie od 1 miesiąca życia można podawać kiszonki, i jakieś dobre mieszanki typu CJ siano też możesz podawać ale bez tego przeżyją jak dostaną dobrej słomy to też będą zadowolone no i dastęp do świerzej wody. W okresie letnim żaden problem ale zimą lepiej sobie odpuścić

 

Ty nie bądź taki oszczędny i nie oszukuj cieląt wodą

I w ogóle to czy ty dajesz rady dotyczące opasu czy jak ratować byki przed śmiercią głodową?

To może "zmartwiona" mnie poprawi bo taka obeznana. Moje żyją i do 2 lat osiągają wagę 600-800 kg zależy od osobnika. Sprzedawałem nawet 13-o miesięcznego w wadze 620 kg ale to był naprawdę byk rósł jak na drożdzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

myśle nad załozeniem stada bydła miesnego posiadam dość znaczną ilosc pastwisk blisko gospodarstwa! jakie wiażą sie z tym koszty?ile kosztuje jałówka rasy limousine?i ile trzeba zapłacić za nasienie dobrego buchaja limousine?? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak chcesz je trzymać na łancuchach czy luz ja mam tak i tak i na luzie mniej pracy można bardziej zmechanizować.

 

Witam mam pytanie odnosnie systemow utrzymania bydla miesnego. Zastanawiam sie co jest lepsze czy bukaciarnia wolnostanowiskowa czy uwieziowa? Przy uwieziowej jest napewno wiecej pracy ale jak zapanowac nad opasami w oborze wolnostanowiskowej? slyszalem ze jest z nimi problem walcza ze soba i sa bardzo agresywne w stosunku do ludz, wiec jak nad nimi zapanowac czy rasa i odpowiednie zywienie ma jakis znaczacy wplyw?

Jak wyglada dostepnosc na rynku cielat do opasu i jakie sa ich ceny w tej chwili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz je trzymać na łancuchach czy luz ja mam tak i tak i na luzie mniej pracy można bardziej zmechanizować.

 

Witam mam pytanie odnosnie systemow utrzymania bydla miesnego. Zastanawiam sie co jest lepsze czy bukaciarnia wolnostanowiskowa czy uwieziowa? Przy uwieziowej jest napewno wiecej pracy ale jak zapanowac nad opasami w oborze wolnostanowiskowej? slyszalem ze jest z nimi problem walcza ze soba i sa bardzo agresywne w stosunku do ludz, wiec jak nad nimi zapanowac czy rasa i odpowiednie zywienie ma jakis znaczacy wplyw?

Jak wyglada dostepnosc na rynku cielat do opasu i jakie sa ich ceny w tej chwili?

 

co do wolnostatowiskowej to konieczne jeest wypalenie rogów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec jak to jest z opanowaniem takich 500-600kg byczkow w oborze wolnostanowiskowej? bo chyba samo wypalanie rogow nie wystarczy zeby je poskromic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

cześc no ja też właśnie myślałem na trzymaniu byków w oboze wolnostanowiskowej ale nie myślałem ze bedzie z nimi taki problem Myślałem że jak one bedą sobie wolno chodziły to że bendom spokojne i nie grożne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ach i jeszcze jedno byczki jezeli chodza wolno to skacza po sobie i nie potrzebnie traca energie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie rób za dużych boksów tak na 10-15 sztuk łatwiej nad nimi zapanować. Na 1 sztukę przyjmuje się 50 kg preparatu zastępczego można je trochę wcześniej oszukiwać ciepłą wodą z niewielką ilością mleka; praktycznie od 1 miesiąca życia można podawać kiszonki, i jakieś dobre mieszanki typu CJ siano też możesz podawać ale bez tego przeżyją jak dostaną dobrej słomy to też będą zadowolone no i dastęp do świerzej wody. W okresie letnim żaden problem ale zimą lepiej sobie odpuścić

 

grześ dajesz 50 kg preparatu zastępczego :?: :?: :?: :?: to nie za wiele (ile cie to kosztuje)

ja daje 20 kg lnb lenolack len koszt od 65-68 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
ach i jeszcze jedno byczki jezeli chodza wolno to skacza po sobie i nie potrzebnie traca energie

no ale chyba cały czas sie nie wsciekają nie ??? chyba po pewnym czasie są spokojne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ach i jeszcze jedno byczki jezeli chodza wolno to skacza po sobie i nie potrzebnie traca energie

no ale chyba cały czas sie nie wsciekają nie ??? chyba po pewnym czasie są spokojne

 

no cały czas nie ale i tak tracą przez to wiele energi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno zauwazyłem ze byczek przywiązany je wiecej paszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk pisałeś że ma coś chyba koło 120 byków masz je na łańcuchach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Luk pisałeś że ma coś chyba koło 120 byków masz je na łańcuchach?

 

przez 8 miesiecy byczki do 1 roku są da pastwisku tam maja koryta i tam jedza

zimą sa w boksach po 4-6 sztuk

a byczki powyzej roku na łancuchu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK to nie za wiele roboty

 

Ja nie mam gdzie trzymać i sprzedaje cielaki dzisiaj po 14 zł poszedł na eksport hf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OK to nie za wiele roboty

 

Ja nie mam gdzie trzymać i sprzedaje cielaki dzisiaj po 14 zł poszedł na eksport hf

 

14zł :shock: :shock: :shock: :shock: zeby rolnicy i firmy od których kupuje cielaki sie nie dowiedzieli

a roboty to fakt nie ma zawiele jak przy krowach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za czerwonawego krępego kumpel wzioł po 15 zł

 

waga do 70 kg

 

mój miał 60 kg za dwa tygodnie wziołem 840 zł nie ma co narzekać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...