Skocz do zawartości
bacaa56

duża pryzma kompostowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Prosze o poradę w nastepujacej sprawie: każdego roku pewna część siana z powodu pogody nie daje sie zebrać, do tego dochodza straty przy przechowywaniu w stogach slomy i siana. Od kilku lat takie odpady zwożę na stertę, jest tego ładnych kilkadziesiąt (sto?) ton w różnych stadiach rozkładu, generalnie pod spodem starsze (kilkuletnie), na wierzchu zeszloroczne. Tegoroczne złożone są osobno obok. Nadszedł wreszcie czas, aby spróbowac to na wiosnę wykorzystać na łąki.

Pytanie: w jaki sposób przygotować pryzmę z takiego materiału? Na folii czy bez? jakie wymiary? co na spód, co na wierzch? itd. Typowe sposoby działkowo - ogrodowe nie nadaja sie ze względu na skalę przedsięwzięcia.

Będę wdzięczny za porady - zarówno teoretyczne, jak i przede wszystkim praktyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny problem, na polu po PGR leżała hałda słomy po stertach z wielu lat. Można to potraktować EMami albo próbować kompostować ale doszedłem do wniosku że jakikolwiek sposób zagospodarowania tego bałaganu jest zbyt drogi w porównaniu do ewentualnych zysków. Dlatego po prostu podpaliłem ten syf. Dymił i kopcił przez 2 tygodnie ale potem niewiele zostało i można było normalnie zaorać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na palenie to już nie czas ze względu na węszącą ARiMR, najkorzystniej będzie to skompostować na szybkości można to napowietrzać rozrzutnikiem obornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poprzekładać z obornikiem i odpowiednio nawodnić wodą a jeszcze lepiej gnojówką.

Prawidłowo kompost zakłada się na podłożu nie przepuszczalnym glina nie piasek o dziwo kompostować można bez płyt obornikowych.

Korzystniej jest na ziemi bo pjawią się dżdżownice a to jest jak najbardziej wskazane.

Kompost zaczyna się od wyścielenia na ziemi warstwy słomy, starego siana a na to obornik może być przekładany z innym materiałem np.stare siano.

Całość przykrywa się słomą albo starym sianem taka pryzma powinna mieć wymiary 3m szeroka 1,5 m wysoka nie większa, aby rozkład przebiegał w warunkach tlenowych.

Jeśli pryzma kopostowa ma być bez obornika to należy obficie polać wodą/gnojówką/ścieki na samym początku aby zpoczątkowć rozkład a nie butwienie w pierszej fazie powinien nastąpić wzrost temperatury (giną chwasty).

Dobrym sposobem jest też dodanie ziemi, takiej z pola tym bardziej jak nie mamy obornika.

Ideałem jest przewietszanie takiej pryzmy areatorem przyspiesza to rozkład, można też przepuścić przez rozrzutnik obornika ale bez tego też powstnie kompost tylko dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...