Skocz do zawartości
sylwka555

Jak organizować gospodarstwo agroturystyczne i jazdę konną?

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa lata temu przeprowadziłam się na wieś z zamiarem założenie gospodarstwa agroturystycznego czy czegoś podobnego. ( nauka jazdy konnej) Mam trzy konie i 5 hektarów ziemi, kilka pomieszczeń gospodarczych, które można zamienić na ładne hoteliki.Chciałabym też wybudować stajnię z prawdziwego zdarzenia i dokupić kilka koni. Zupełnie pogubiłam się w tym od czego powinnam zacząć. Oczywiście nie mam pieniędzy na pokrycie kosztów remontu, czy ktoś mógłby mi pomóc się w tym wszystkim rozeznać? Bardzo proszę o pomoć. Dziękuję odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkład własny oczywiście jest konieczny (od 20 do 60% kosztów inwestycji w zależności od rodzaju wsparcia oraz wieku beneficjenta), w opisanym przypadku można podciągnąć prowadzoną działalność pod typowo rolniczą (konieczne jest właściwe ogarnięcie tematu) i skorzystać z kredytów preferencyjnych (20% wkładu własnego i bardzo niskie oprocentowanie) bądź wykorzystać wsparcie w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych (refundacja od 40 do 60% wartości inwestycji netto max 300kzł, tylko w tym przypadku kończą się środki ze względu na duże zainteresowanie i w niektórych województwach skończyła się już dostępna pula środków, tak czy inaczej w tym roku już naboru nie będzie) ostatnią najbardziej odpowiednią opcją dla planowanych inwestycji będzie skorzystanie z działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (50% wsparcia max 100kzł, nabór trwa do końca roku o ile w danym województwie nie wykorzystano już puli) przy spełnieniu pewnych okoliczności można pozostać płatnikiem KRUS przy prowadzeniu działalności niezwiązanej bezpośrednio z rolnictwem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakich okolicznościach mogę zostać płatnikiem Kruz. Pracuję zawodowo- jestem bibliotekarzem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jakich okolicznościach mogę zostać płatnikiem Krus

. Pracuję zawodowo- jestem bibliotekarzem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jakich okolicznościach mogę zostać płatnikiem Krus

. Pracuję zawodowo- jestem bibliotekarzem

 

(Przepraszam za błąd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ubezpieczenie w KRUS nie jest ani warunkiem koniecznym ani wystarczającym dla ubiegania się o wskazane przeze mnie formy wsparcia, ponadto podleganie ubezpieczeniu w ZUS naraża na mniejszą "presję społeczną", tak czy inaczej można korzystać ze wszystkich form wsparcia nie podlegając ubezpieczeniu w KRUS, gdyż rolnikiem stajemy się prowadząc działalność rolniczą a KRUS jest tylko dobrodziejstwem w pewnym ograniczonym zakresie, proszę o sprecyzowanie swojej sytuacji: jaka inwestycja? działalność? przychody? koszty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ubezpieczenie w KRUS nie jest ani warunkiem koniecznym ani wystarczającym dla ubiegania się o wskazane przeze mnie formy wsparcia, ponadto podleganie ubezpieczeniu w ZUS naraża na mniejszą "presję społeczną", tak czy inaczej można korzystać ze wszystkich form wsparcia nie podlegając ubezpieczeniu w KRUS, gdyż rolnikiem stajemy się prowadząc działalność rolniczą a KRUS jest tylko dobrodziejstwem w pewnym ograniczonym zakresie, proszę o sprecyzowanie swojej sytuacji: jaka inwestycja? działalność? przychody? koszty?

Chcę wybudować stajnie, wyremontować pomieszczenia gospodarcze i przeznaczyć je na dom- pokoje do wynajęcia. Prowadzić naukę jazdy konnej.Nie prowadzę w tej chwili żadnej działalności gospodarczej, ponieważ pracuję zawodowo.Przychody mam niewielkie dlatego zależy mi na dofinansowaniu z UE. Oczywiście musiałabym wziąć kredyt z banku w razie konieczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" (warto już w tym roku zaklepać sobie pulę składając wniosek do końca grudnia, ale tylko w 10 województwach) szczegóły znajdują się tutaj:

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=84&id1=0&id2=0

za 200 kzł można zbudować niewielką stajnię oraz domek na lekkiej drewnianej konstrukcji, może jeszcze wystarczy środków na niewielką krytą ujeżdżalnię, kwestie podatku dochodowego także można rozwiązać bardzo korzystnie o ile prowadzi się działalność rolniczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" (warto już w tym roku zaklepać sobie pulę składając wniosek do końca grudnia, ale tylko w 10 województwach) szczegóły znajdują się tutaj:

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=84&id1=0&id2=0

za 200 kzł można zbudować niewielką stajnię oraz domek na lekkiej drewnianej konstrukcji, może jeszcze wystarczy środków na niewielką krytą ujeżdżalnię, kwestie podatku dochodowego także można rozwiązać bardzo korzystnie o ile prowadzi się działalność rolniczą

 

Przeczytałam przed chwilą:

O przyznanie pomocy finansowej w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który mieszka w gminie wiejskiej, albo liczącej do 5 tys. mieszkańców gminie wiejsko-miejskiej, lub miejskiej. Osoba taka musi być ubezpieczona w pełnym zakresie, przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej.

A ja nie jestem ROLNIKIEM czy również mogę ubiegać się o takie dofinansowanie? Błagam już nic z tego nie rozumiem!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za niedopatrzenie, to działanie jest przeznaczone dla rolników jak sama nazwa wskazuje - konieczne byłoby rozwiązanie umowy o pracę i ubezpieczenie w KRUS, w tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z funduszy pozarolniczych:

http://www.parp.gov.pl/index/index/1064

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przepraszam za niedopatrzenie, to działanie jest przeznaczone dla rolników jak sama nazwa wskazuje - konieczne byłoby rozwiązanie umowy o pracę i ubezpieczenie w KRUS, w tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z funduszy pozarolniczych:

http://www.parp.gov.pl/index/index/1064

Nie znalazłam w tych programach żadnego, który mógłby być mi przydatny. Może ktoś mi pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przepraszam za niedopatrzenie, to działanie jest przeznaczone dla rolników jak sama nazwa wskazuje - konieczne byłoby rozwiązanie umowy o pracę i ubezpieczenie w KRUS, w tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z funduszy pozarolniczych:

http://www.parp.gov.pl/index/index/1064

Nie znalazłam w tych programach żadnego, który mógłby być mi przydatny. Może ktoś mi pomóc?

 

Znając moją sytuację czy jest możliwość wskazania mi jakiegoś programu, bo to co przejrzałam ni jak nie pasuje do działalności, którą chcę otworzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję poszukać RPO dla odpowiedniego województwa, tam o ile sobie przypominam jest co najmniej jedno działanie zorientowane na rozwój turystyki, a najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie informacji w UG, UW bądź przedsiębiorstwie doradczym, wyspecjalizowane jednostki są bardziej biegłe w funduszach europejskich niż rolnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciezko jazde konna podciagnac pod agroturystyke jesli jest to osobny biznes dzialajacy jakby niezaleznie od wynajmu kwater.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś się starać o jakąś dotację unijną ? Na pewno są jakieś programy pomagające w założeniu własnej działalności gospodarczej, masz ziemie ? jak masz jej dużo a powinieneś bo konie muszą po czymś biegać to też powinieneś dostać dopłatę. Poszukaj na internecie tam są takie informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jest na forum ktoś z doświadczeniem w prowadzeniu hipoterapii i mógłby się podzielić doświadczeniem? Czy nadal jest popyt na taką działalność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowa ujeżdżalni to zawsze poważna inwestycja, której bez odpowiedniej ilości gotówki lepiej nie realizować, bo można się przejechać. najpierw pieniądze, potem solidny plan, a dopiero potem budowa. I wtedy dopiero można się cieszyć z ujeżdżalni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...