Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 19:23 Sob 5 Gru 2020


Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Finanse
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adamj24Dołączył: 29 Paź 2009
Posty: 31
Skąd: cywilizacja zachodnia

PostWysłany: 11:49 Pon 7 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z interpretacja Tax-atora. Może problem trochę został rozwiązany w niedziele w tygodniu v-ce minister mówił, że wypłacone zostaną całe dopłaty wraz z odsetkami, ale osobiści w to nie wierzę (w te odsetki). Ktoś z ministerstwa finansów powinien polecieć za niegospodarność mianowicie odsetki ustawowe są znacznie wyższe od odsetek od obligacji i ja dziękuje takim nieudacznikom siedzącym w rządzie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tax-AtorDołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 396

PostWysłany: 21:53 Sob 5 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... miałem nadzieję że kolega sam zauważy nieścisłość w swoim rozumowaniu ale niestety jak zwykle nikt mnie nie wyręczył z 'mojej' roboty Confused

Ale okey może pokolei jeśli chodzi o wprowadzanie w błąd to:

1. (moim zdaniem) Nie jest zgodna z obecnym prawem Pańska teza:
"w art. 9 jest wskazane, że wszelkie nieuregulowane kwestie w tej ustawie dotyczące wypłat są określone w ustawie "Ordynacja podatkowa" dział III."

może zacytuję przepis do którego się kolega odnosi:

Art. 9. 1. Producent rolny, który pobrał nienależnie lub w nadmiernej wysokości zwrot podatku, jest obowiązany do jego zwrotu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
2. Do należności wraz z odsetkami od zaległości z tytułu pobrania nienależnie lub w nadmiernej wysokości zwrotu podatku stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, Nr 85, poz. 727, Nr 86, poz. 732 i Nr 143, poz. 1199).
3. Uprawnienia organu podatkowego jako organu pierwszej instancji, określone w ustawie, o której mowa w ust. 2, przysługują wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta).
4. Kwoty z tytułu nienależnie pobranego lub w nadmiernej wysokości zwrotu podatku stanowią dochód budżetu państwa.
5. Do spraw nieuregulowanych w ustawie, związanych z rozliczeniem środków na zwrot podatku, stosuje się przepisy o finansach publicznych dotyczące dotacji celowych.
6. Do egzekucji należności, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Czyli ordynację podatkową stosujemy tylko w przypadku konieczności zwrotu przez rolnika nienależnie lub w nadmiernej wysokości zwrot podatku (art 1 i 2 jasno to precyzuje i przepisy ordynacji stosujemy tylko to tego szczególnego przypadku) nie możemy tutaj przyjąć sytuacji równoważnej (że prawo działa też w przypadku zaległości urzędu względem rolnika bo punkt 1 i 2 jasno precyzje że tak nie jest), ustawodawca nie przewidział zatem możliwości zalegania z zapłatą przez urząd i jak wynika z art 5. do spraw nieuregulowanych w ustawie, związanych z rozliczeniem środków na zwrot podatku, stosuje się przepisy o finansach publicznych dotyczące dotacji celowych.

czyli brak wypłaty środków przez urząd gminy należy traktować jako brak wypłaty dotacji celowej w terminie (tak samo jak np. wsparcie gospodarstw niskotowarowych / dostosowanie do standartów UE (płyty gnojowe)) całą resztę moich rozważań zawarłem 2 posty temu nie będę zatem się powtarzał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 18:48 Sob 5 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozdział 5 i 6 ordynacji a w szczególności artykuł 53 paragraf 2.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tax-AtorDołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 396

PostWysłany: 16:16 Sob 5 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konkretnie który zapis ordynacji kolega ma na myśli Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 23:31 Pią 4 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny przedmówco
"zacytowałem własnymi słowami" zapis z ordynacji podatkowej, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd, że jest inaczej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tax-AtorDołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 396

PostWysłany: 22:05 Pią 4 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przpadku dotacji celowych sprawa wygląda inaczej - urząd (niestety) nie ma takiego obowiązku - zresztą jak niby miałby to zrobić ministerstwo nie przekaże środków z odsetkami bo nie ma ich (odsetek) uwzględnieonych w budżecie - gmina raczej ze swoich też nie dołoży bo niby na jakiej podstawie ma wyłożyć pieniądze samorządowe skoro jest to zadanie z zakresu administracji państwowej - tak więc mówie wam to już teraz na pewno bez szarpaniny odsetek nie dostanienie 'z urzędu'- zresztą poroszę zauważyć że w przypadku rent strukturalnych, programów rolnośrodowiskowych czy wsparcia gospodarstw nieskotowarowych opóżnienia w wypłacie dotacji celowych sięgały nie raz półtorej roku
- czy wypłacono ustawowoe odsetki za zwłokę - NIE
- Izby rolnicze i związki zawodowe rolników niby walczyły o odsetki (tak przynajmniej mówiły) - i co - NIC (tutaj niech każdy się zastanowi czy warto należeć do jakiekolwiek związku zawodowego rolników skoro w sprawach ewidentnych nie widać żadnych efektów - no chyba że ktoś ma za dużo pieniędzy)
- ostatecznie sprawa jednego z rolników skończyła się w sądzie - sąd stwierdził iż jest to datacja celowa w związku z czym odsetki ustawowe nie przysługują

W zasadzie jedynym rozwiązaniem byłoby udowodnienie iż w wyniku braku środków w określonym terminie rolnik miał problemy np. z spłatą kredytu i przez to poniósł realną szkodę którą można wycenić jako np. odsetki karne jakie naliczył bank - w rzeczywistości jest to bardzo trudne do udowodnienia a nawet nie wykonalne

jeśli chodzi o kwestię formalną - można rzecz jasna złożyć skargę do gminy na nie załatwienie sprawy w terminie lub/i bezczynność organu - jednak co może zrobić w tej kwestii gmina Question na pewno żadna gmina nie wyda swoich samorządowych pieniędzy aby łatać dziurę w zadaniach rządowych (zresztą mogło by to być potraktowane przez audytorów finansowych jako niegospodarność za co burmistrz mógłby odpowiadać karnie) więc takie pisma nie mają w zasadzie sensu.

Podchodząc do kwestii od strony finansowej można wystosować najpierw pismo przed sądowe z żądaniem wypłaty zaległych środków następnie należało by skierować taką sprawę do sądu aby ten wydał wyrok w trybie nakazowym - z wyrokiem udajemy się do komornika ...ale - no właśnie co zrobi sąd w przypadku firmy prywatnej - na pewno takie wyrok wyda jeśli chodzi o samorządy na pewno będzie przewlekał postępowanie tak aby umorzyć postępowanie dzień po tym jak otrzymasz środki i obciążyć Ciebie kosztami sądowymi, ale okey załóżmy że jakimś cudem sąd wydał wyrok nakazujący zapłatę szybko i sprawnie (co w realiach polskich sądów gdzie za roztrzygnięcie sprawy gospodarczej czeka się średnio 2 lata zakrawa pod cud) udajesz się do komornika i ... - myślisz że zablokuje tak po prostu konto gminy albo je przejmie w takiej niejasnej sytuacji Question czy może nie chcąc się narażać przeciągnie sprawę do momentu aż otrzymasz środki i obciąży Ciebie tylko kosztami egzekucji.

PS Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być odczekanie na wypłatę na następnie wystąpienie z wnioskiem o wypłatę odsetek (trzeba być dobrej myśli napisanie pisma nic nie kosztuje) sam będę takie pismo pisał i składał jeśli ktoś ktoś nie ma ochoty grzebać w przepisach a ma ochotę aby udostępnił mu pismo jako wzór proszę o PM ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 11:23 Pią 4 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W odpowiedzi na pytanie co jest w "ordynacji podatkowej" w skrócie:
od niewypłaconych w terminie zobowiązań urząd ma obowiązek doliczyć należne odsetki i wypłacić je niezwłocznie łącznie ze zobowiązaniem głównym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 11:18 Pią 4 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Następny art. ustawy mówi:

Art. 8.
1. Postępowanie w sprawie zwrotu podatku i jego wypłata jest zadaniem z zakresu administracji rządowej.
2. Na realizację zadania, o którym mowa w ust. 1, gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa.

Więc z tego wynika, że jest to zadanie rządowe - zlecone gminom i one są władne przyjmować wnioski, wydawać decyzję - przyjmować odwołania od nich, oraz wypłatę środków. Więc do gminy należy składać skargi na uchybienia w postępowaniu - w tym na brak wypłaconych należności.
Ponadto w art. 9 jest wskazane, że wszelkie nieuregulowane kwestie w tej ustawie dotyczące wypłat są określone w ustawie "Ordynacja podatkowa" dział III.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jaro8038Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 864

PostWysłany: 11:11 Pią 4 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam - płatnikiem jest Gmina i to jest oczywiste i wynika z ustawy. Gmina dostaje na ten cel dotacje celową.
Jeśli ministerstwo opóźnia się z przekazaniem dotacji to co to Ciebie jako rolnika obchodzi ? Za każdy dzień zwłoki należą się odsetki ustawowe i tyle.
Odnośnie komornika ... po co tutaj kogoś straszyć ? Jeszcze dużo za wcześnie na takie posunięcia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
adamj24Dołączył: 29 Paź 2009
Posty: 31
Skąd: cywilizacja zachodnia

PostWysłany: 10:54 Pią 4 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ustawa podaje terminy kiedy powinna nastąpić wypłata ale też opisuje że po zebraniu wniosków od rolników gminy występują do wojewody o kasę a ten przekazuje ją po otrzymaniu od ministra finansów na wniosek ministra rolnictwa. Więc dupy dał minister rolnictwa, że jego wniosek o kasę minister finansów olał. Gmina jest tylko płatnikiem końcowym i najlepiej jak by w tej dziedzinie wypowiedział się prawnik z zakresu prawa administracyjnego, który powiedziałby gdzie należy się udać decyzja w celu uzyskania nakazu zapłaty, który można złożyć do komornika ze wskazaniem, od kogo komornik ma wyegzekwować należności od gminy czy od ministerstwa finansów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jaro8038Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 864

PostWysłany: 08:39 Pią 4 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

USTAWA
z dnia 10 marca 2006 r.
o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej1)
(Dz. U. z dnia 30 marca 2006 r.)

Art. 7. 1. Wypłata zwrotu podatku przyznanego na podstawie decyzji, o której mowa w art. 5 ust. 1, następuje w terminach:
1) od dnia 1 maja do dnia 31 maja - jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od dnia 1 marca do dnia 31 marca;
2) od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada - jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od dnia 1 września do dnia 30 września.

Teraz chyba masz jasność Smile)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JoHny_DDołączył: 15 Paź 2009
Posty: 14

PostWysłany: 22:03 Czw 3 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Szopen są do tego jakieś podstawy prawne? Jeśli tak to przedstaw jakie konkretnie, mógłbyś też dać wzór jakiegoś pisma, które można by przedstawić do UG.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szopen72Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 1487
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: 07:11 Czw 3 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie przecież gminy mają termin do końca listopada i co to kogo obchodzi że że kasy nie mają! Na swoje pensje zawsze się znajdzie więc muszą wypłacić w terminie a jak nie to trzeba wysłać wezwanie do zapłaty z odsetkami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ZLYporucznikDołączył: 31 Maj 2008
Posty: 64
Skąd: Zdolnysląsk

PostWysłany: 17:18 Sro 2 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

UUU... a ja dopiero po grudniu dostane ale fajnie co Laughing Razz Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 15:15 Sro 2 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gorsze jest to, że na listopadowe wypłaty państwo przeznaczyło jedynie 70% zapotrzebowania i 30% wypłacą mi......... Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jaro8038Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 864

PostWysłany: 14:49 Sro 2 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taaa masz rację podobno to i chyba jakaś świńska grypa panuje...
Podobno to i do V-Power Diesel z Shell-a nie dają zwrotu ...
Ludzie weźta się w garść i nie dajta siem somsiadom, wykształta siem w końcu i nie dajta siem zwariować !!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 13:32 Sro 2 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak również na ten podbno do czerwonego....
A kto Ci tak powiedział... bo nie sądzę, że w UG!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
tutekDołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 18
Skąd: okolice Jastrzębiej Góry

PostWysłany: 13:16 Sro 2 Gru 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a wie ktos czy prawda jest ze jak faktura jest np. na ON VERWA lub inny NIBY USZLACHETNIONY to zwrotu nie daja? podobno do bio tez nie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 20:57 Czw 6 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tym bardziej, że w tym czasie zakupy sponsoruje ARiMR Wink Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
damian9871
Moderator


Dołączył: 12 Cze 2006
Posty: 2696
Skąd: wlkp

PostWysłany: 13:30 Sro 5 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też z zakupem wstrzymam się do lutego- marca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 12:25 Sro 5 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tym bardziej, że na początku roku (styczeń - luty) cena zazwyczaj spada. To stała tendencja od kilku lat. Notowania paliw można sprawdzić na http://www.e-petrol.pl/index.php/uslugi/raport_cenowy.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mariusz1972Dołączył: 07 Lut 2007
Posty: 55
Skąd: Legnica

PostWysłany: 14:23 Pon 19 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

damian9871 napisał:
gdybyś brał takie ilości jak stacja to też cenę miałbyś inną

Wiadoma sprawa, ze takiej ceny nie dostane.Nie ma porownania.
Chodzilo mi o cos innego...
W tym roku kupujac rope na wiosne placilem po 3,40zl/litr a w detalu na stacjach byla o ile pamietam po ok3,9zl, wiec jakies 60gr taniej...
A w chwili obecnej w hurtowni mam po prawie 4 zl/litr a w CPNach po jakies 4,2zl, wiec ta roznica in plus zmalala...o to mi wlasnie chodzilo...
W kieszeni zostaje coraz mniej, dlatego osobiscie wstrzymam sie z zakupem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
damian9871
Moderator


Dołączył: 12 Cze 2006
Posty: 2696
Skąd: wlkp

PostWysłany: 13:17 Pon 19 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gdybyś brał takie ilości jak stacja to też cenę miałbyś inną
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz1972Dołączył: 07 Lut 2007
Posty: 55
Skąd: Legnica

PostWysłany: 09:04 Pon 19 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swoja droga to ciekawe ze jest taka niewielka roznica miedzy hurtownia a stacjami CPN.
U mnie tez ropa jest po ok 4,2 zl/litr na stacjach.
Powinna byc wieksza roznica, prawda?
Dziwna sytuacja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
robernDołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1560
Skąd: Mazury

PostWysłany: 22:47 Nie 18 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w ub. tygodniu na stacji "orłem" cena skoczyła do 4,24 ale na niedzielę spadła do średniej miesięcznej tj. 4,09 Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Finanse Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach