Skocz do zawartości
Gość 77916041

Problemy na poziomie urzędu gminy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dzień dobry! Jednym z kroków przy realizacji zalesienia jest uzyskanie z urzędu gminy zaświadczenia o braku przeciwskazań czy zgodności z Planem Zagospodarowania Przestrzennego, jeśli chodzi o zgłaszane do zalesienia działki. Moja gmina ma Pan Zagospodarowania, a w nim oczywiście ujęte są tereny przeznaczone do zalesienia, ale stanowią one ułamek promilla powierzchni gminy i położone są wyłącznie przy lasach. W Biurze Powiatowym ARiMR dowiadywałem się i wiem, że w sąsiednich gminach nie ma problemu z wystawieniem zaświadczenia, jeśli działka spełnia choć jeden z wymaganych warunków i wcale nie musi leżeć na terenie przeznaczonym do zalesień ujętym w Planie, przeciwnie są to działki rolne. Nie wiem już, jak mam tłumaczyć pani przy biurku, że zalesienie przeprowadzane jest na działkach rolnych spełniających pewne kryteria, nie na nieużytkach przylegających do kompleksów leśnych. Efekt nieżyczliwości czy też niedouczenia jest taki, że w mojej gmninie nie został złożony ani jeden wniosek o zalesienie, choć terenów nadających się do tego jest mnóstwo. A może to ja się mylę? Proszę o pomoc[/u]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pani za biurkiem jest niegramotna (a zwykle jest), to ejdyna droga to poskarżenie się do nadleśnictwa czy dyrekcji regionalnej lasów. Oni wiedzą, gdzie zalesienie jest wskazane. Powinni tąże panią (i jej szefa) przekonać. Ale to potrwa, bo trzeba będzie zmieniać plan zagospodarowania, a to trwa i kosztuje, więc gminy niechętnie je zmieniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sytuacja - od strony prawnej - wygląda tak:

Zgodnie z § 3 ust.2 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11-08-2004 ("zalesieniowego") możliwe jest uzyskanie płatności zalesieniowej jedynie w sytuacji, gdy dane grunty, użytkowane jako grunty orne, trwałe użytki zielone lub sady, zostały przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana do "zalesieniowego" Rozporządzenia Rady Ministrów datowana na 19-10-2004, dająca możliwość zastąpienia wypisu z planu zagospodarowania zaświadczeniem potwierdzającym niesprzeczność zalesiania wskazanych działek z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, obowiązywała tylko do końca 2005r.

Jeżeli gmina nie przewidziała zalesiania Twoich gruntów w istniejącym planie zagospodarowania przestrzennego, to jesteś ugotowany. A domaganie się teraz zaświadczenia potwierdzającego niesprzeczność zalesiania wskazanych działek z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie ma sensu, bo zaświadczenie takie nie ma już dla ARiMR żadnej wartości. No chyba, że Rozporządzenie zostanie znowelizowane po raz kolejny, przedłużając mozliwość zastępowania wypisu z planu zagospodarowania owym zaświadczeniem o niesprzeczności.

BTW Wnioski zalesieniowe będzie można składać dopiero od 01-06-2006 do 15-07-2006.

 

Pozdrawiam,

 

Mort

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy plantację choinek na święta można nazwać lasem. Czy do jej założenia są potrzebne takie dokumenty jak do np. typowego lasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...