Skocz do zawartości
Michal00

Pytania o dopłaty bezpośrednie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na tym forum i mam kilka pytań związanych z dopłatami bezpośrednimi.

Mam nadzieje że osoby z większym doświadczeniem odpowiedzą na te pytania.

 

1. Do jakiej grupy dopłat należą ziemniaki jadalne, tylko JPO czy rowniez UPO, w latach

poprzednich nie sadzilem ziemniakow, to sie tym nie interesowałem.

 

2. W instrukcji na rok 2010 wypełnienia wniosku, w tabelce upraw podlegajacych UPO

znajduje się zapis "powierzchnie gruntów ornych, na których nie jest prowadzona żadna uprawa"

Jak mam to rozumieć? Czy jest to dopłata do wszystkuch ugorów, czy może tylko do czarnego

albo zielonego. Czytałem juz w interenecie na ten temat ale zdania sa podzielone.

 

3. Od połowy roku 2009 uprawiam działkę, która nie jest moją własnością, właściciel nie żyje.

Miał on tylko tą działkę, którą uprawiał aż do śmierci. Nie zgłaszał jej do płatności bezpośrednich.

Mam zamiar zgłość ją do płatności, jednak nie jestem wstanie udowodnić że działka na dzień

30 czerwca 2003 roku była utrzymana w dobrej kulturze rolnej. Czy mogę wnioskować o dopłaty

na tą działkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pierwsz pytanie masz odpowieć tylko JPO.Na drugie tylko do gruntów zachowanych w dobrej kulturze rolniczej(jak niewiesz jakiej to poczytaj na stronie ARIMR).Na trzeciej to mogą Ci zrobić problem jeżeli do tej pory ta działka nie była uprawiana a ze względu na to że mają zdięcia.A po drugię mogą wezwać właściciela do złożenia wyjaśnień co jest fizycznie nie możliwe,możesz zaryzykować.pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odniosę się tylko do UPO, otóż zgodnie z projektem rozporządzenia płatność UPO nie przysługuje do gruntów utrzymanych tylko i wyłącznie w dobrej kulturze rolnej, lecz precyzuje, iż dopłata uzupełniająca do gruntów ugorowanych jeśli:

- rolnik wprowadzi do gleby zieloną masę,

- gleba zostanie wymieszana do 31 sierpnia - ugór czarny,

- nie jest prowadzona uprawa przez okres nie dłuższy niż rok;

 

zatem warunków jest dosyć dużo i nie koniecznie ugór z UPO musi się wiązać z osiągnięciem nadwyżki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

 

Czyli dopłata UPO za ugór to nie jest taka prosta sprawa z tymi warunkami, ponieważ koszty mogą okazać się równe dopłacie. Najbardziej jednak zastanawia mnie wprowadzenie zielonej masy do gleby, czyli tak czy inaczej trzeba zasiać, a potem do 31 sierpnia zorać.

Czy zgodnie z tym projektem wyznaczone są, jakie rośliny należy zastosować?

 

Jeżeli chodzi o tą działkę, to żadnych zdjęć się nie obawiam. Bo sam widziałem jak działka była uprawiana, co daje mi pewność, że kultura rolna była utrzymywana. Martwi mnie tylko sam fakt udowodnienia agencji o tej kulturze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zachęcam do zapoznania się z treścią projektu:

 

http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules/Announcement/ViewAnnouncement.aspx?ModuleID=1658&TabOrgID=1415&LangId=0&AnnouncementId=13770&ModulePositionId=2365

 

§2a rośliny nie są sprecyzowane, lecz zapis tyczy się ich zasiewu, czyli teoretycznie można zasiać wszystko, ale interpretacja już z pewnością będzie mniej korzystna, o ile paragraf ten nie zostanie doprecyzowany,

 

a kulturą rolną na 2003 rok bym się nie przejmował, gdyż wskazanie i udowodnienie nieprawidłowości leży w gestii ARiMR, nawet, gdy na zdjęciu są widoczne zadrzewienia, to nie sposób udowodnić, że nie były one sztuczne, za przykładem Greków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten projekt i już wiem, jaka jest główna myśl wprowadzenia tej dopłaty. Szkoda tylko, że nie jest wszystko dokładnie opisane, pozostawiając możliwość interpretacji urzędnikom. Już wszystko wiem na ten temat.

 

Wracając do kultury, czyli to agencja musi udowodnić, że działka nie była w dobrej kulturze, to całkowicie zmienia postać rzeczy. Skoro tak to zgłoszę działkę do płatności.

 

Jeszcze raz dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie: jeżeli mam działkę o powierzchni 0,16 ha i na połowie będą ziemniaki a na drugiej połowie dynia pastewna (obydwie uprawy JPO) to dzialka kwalifikuje się do dopłat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to jest powierzchnia działki wynosi załóżmy 1,29 ha łąka a agencja bez żadnych pomiarów pisze 1,05 ha powierzchnia PEG i teraz jak pisać we wniosku czy 1,29 czy 1,05

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w poniższym przykładzie PEG jest mniejszy odpowierzchni działki a co jeśli mam odwrotnie powierzchnia działki 1,49 ha a PEG 1,69 ha pole uprawne to akurat było mierzone przez agencję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego posta - we wniosku wpisuj te mniejszą wielkość, widocznie we wcześniejszych latach podawałeś właśnie taką wielkość działki ewidencyjno gospodarczej, chyba że uważasz iż 24a róznicy to za dużo, zawsze możesz zmienić.

Odp. na drugi post - PEG może być albo równe działce ewidencyjnej albo mniejsze. Nigdy większe! ARIMR mogła się pomylić albo Ty masz nieaktualne dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z PEG. Wniosek jest praktycznie wypełniony przez agencję, powierzchnie działek jak rok temu. Ale na załączniku Powierzchnia PEG jest mniejsza. Jak mam się do tego odnieść? Przecież pole mi nie wyparowało, kontroli jak dotąd nie miałem, więc nie zgadzam się na zmniejszenie powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem powierzchnie PEG na kilku działkach są mniejsze od tych które dotychczas podawaliśmy na szkoleniu mówili żeby podawać tak jak PEG,

i mam jeszcze jedno pytanie na jednej działce mamy zasiane żyto z wsianą trawą, które będzie skoszone na bele -docelowo trawa, jak zakwalifikować działkę do UPO (muszę podać nazwę uprawy ponieważ mamy rs wcześniej podawałam mieszanka traw z motylkowymi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie wszystkie działki wyszły zawyzone ....nawet 20 ar na ha....i teraz juz kompletnie zgłupiałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale więcej jak ewid. nie można chyba podać, ja nie wiem jak zrobić wszystkie działki pozmieniać tak jak peg czy podawać tak jak do tej pory a tu czas nagli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam następujące pytanie:

w poprzednim roku na jednej z działek ewidencyjnych miałem w połowie pszenicę ozimą a na drugiej pszenżyto ozime. Potem na całości poplon. Był to dla mnie pierwszy rok w RS. jak mam to zapisać w tym roku we wniosku, jeżeli na całości mam jęczmień jary i potem na całości będzie poplon? 2 działki czy jedna? W planie rolnośrodowiskowym przez wszystkie 5 lat jest zapis z 2 działek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...