Skocz do zawartości
ali

wydzierżawienie gospodarstwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadamy z mężem 2 odrębne gospodarstwa rolne nabyte poprzez darowiznę przed ślubem( mąż ma swoje gospodarstwo otrzymane po swoich rodzicach, a ja mam swoje od moich rodziców),

1.Czy mogę swoje gospodarstwo wydzierżawić bratu bez zgody męża?

2. Czy jeśli będzie to umowa dzierżawy na czas określony np. 6lat mogę ja wypowiedzieć bratu po na przykład 3 latach( przyjmując że w umowie dzierżawy napiszemy że wydzierżawiający, czyli ja może wypowiedzieć umowę dzierżawy z zachowaniem terminu półrocznego bez podania przyczyny), mimo że ten będzie płacił mi umówiony czynsz i użytkował gospodarstwo zgodnie z umową. Czy wtedy umowa musi być gdzieś potwierdzona?

3. Jeśli będzie to umowa na czas nieokreślony to czy mogę ją wypowiedzieć po np. 2 latach od jej podpisania i z jakim okresem wypowiedzenia( czy umowa musi być w tym przypadku zgłoszona do ewidencji)

4. Jeśli umowa dzierżawy nie jest robiona dla świadczeń z KRUS, ale po to aby brat pobierał dopłaty z ARiMR to czy jest obowiązek jej zgłaszania do ewidencji gruntów?

 

Jeśli będę chciała wrócić do działalności rolniczej a brat aby wtedy nie musiał zwracać ARiMR dopłat z tytułu ONW zerwanie umowy dzierżawy musi nastąpić z winy wydzierżawiającego jaka forma dzierżawy to umożliwi ( czas określony czy nieokreślony)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli gospodarstwo nie jest wspólnym majątkiem to przysługuje do niego pełnia praw własności, czyli męża o zgodę pytać nie trzeba (ale warto;D)

2. Okres wypowiedzenia zależy od treści umowy (jeśli nie ma zapisu o okresie wypowiedzenia to wynosi on 12 miesięcy). Umowa nie musi być nigdzie potwierdzona, ale najkorzystniej jeśli jest sporządzona notarialnie (istotne jest potwierdzenie daty w niektórych przypadkach).

3. Jeśli okres wypowiedzenia nie został określony wynosi 12 miesięcy, nie wymaga potwierdzenia.

4. Nie ma takiego obowiązku płatności przysługują posiadaczowi, czyli osobie faktycznie użytkującej grunty (ale warto zgłosić umowę np w urzędzie gminy, gdyż w razie kontroli krzyżowej może to ułatwić procedurę).

 

natomiast kwestia ONW nie pozostaje rozstrzygnięta zarówno w pierwszej jak i drugiej formie, ze względu na pięcioletni okres zobowiązań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

natomiast kwestia ONW nie pozostaje rozstrzygnięta zarówno w pierwszej jak i drugiej formie, ze względu na pięcioletni okres zobowiązań

 

ale jest przecież taki zapis że " płatność ONW nie podlega zwrotowi w przypadku rozwiązania przez wydzierżawiającego umowy dzierżawy gruntów rolnych, na których są położone działki rolne objęte wnioskiem, z powodu zaistnienia okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności

 

jeśli to ja jako wydzierżawiający wypowiem umowę bez podania przyczyny ale zaznaczę że jest to wypowiedzenie bez winy dzierżawcy to jak się ma sprawa z onw które on pobrał za np. 3 lata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o ONW to idziecie po tych 3 latach razem do ARiMR twój brat przepisuje na ciebie zobowiazanie ONW i ty przez nastepne 2 lata relizujesz te ONW i wtedy nic nei trzeba oddawać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...