Skocz do zawartości
nehco

ZASADY ROZLICZANIA PODATKU VAT W GOSPODARSTWIE ROLNYM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Otworzyłem ten temat z myślą że będzie on pomocny dla ludzi którzy przeszli z VAT-ryczałtu na VAT-na zasadach ogólnych. Zależy mi na poradach jak rozliczać się z US, jak kwalifikować zakupu do odliczenia vatu, i jak to wszystko ogarnąć samemu bez pomocy biura rachunkowego, tylko we własnym zakresie.

Sam jestem rolnikiem i niedawno przeszedłem z "ryczałtu " na zasady ogólne i mam kilka wątpilwości, niejasności:

1.- rozliczanie prądu - tzn ile można odliczyć w rozliczeniu Vatu z faktury, gdy ma się w gospodarstwie jeden wspólny licznik dla domu i gospodarstwa, bo chyba nie wszystko ??

2.- rozliczenie wody - to samo jak przy prądzie ??

 

proszę jeśli ktoś wie to piszcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już jest we wcześniejszym temacie. Poczytaj. Nie zakładaj takich samych wątków bo tylko śmiecisz. Admin - proszę o zamkniecie tematu. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko już jest we wcześniejszym temacie. Poczytaj. Nie zakładaj takich samych wątków bo tylko śmiecisz. Admin - proszę o zamkniecie tematu. Z góry dziękuję.
NIE wszystko

akurat tego o co pytam tam nie ma i w ogóle tam jakiś bałagan panuje, o zielsku wypisują !!! tam wątkiem przewodnim jest czy warto przechodzić na vat ogólny z ryczałtu , a ten temat zacząłem po to by pomóc sobie i innym zrozumieć prawa, zasady i kruczki rozliczania Vatu

uważam że przyda się to nie jednemu

a więc proszę piszcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i w ogóle czytając poprzedni temat nie zrozumiałem do końca jak wygląda od strony rachunkowej i technicznej rozliczenie z US

Ja to rozumiem tak ( poprawcie w razie czego) :

np.:

w marcu mam sprzedaż netto 10tyś + 3% vat to daje =10300złna fakturze, z czego do 25 kwietnia muszę wpłacić do US te 300zł Vatu. W tymże marcu kupiłem też środków do produkcji za np. 25 tyś zł ( nawozy , pasze , paliwo , części itp) z czego Vatu uzbierało mi się 2400 zł, i tyle wpisuję na deklaracji VAT-7. US zwraca mi tą sumę ( tzn 2200zł w tym miesiącu a 200 zł przechodzi na następny) ale w jakim czasie ??

Czy konieczne jest to wpłacanie Vatu uzyskanego ze sprzedaży skoro zwrot jest większy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zwrotu w deklaracji wykazujesz różnicę czyli 2100 zł i jest to w opisane w innym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zasady vat nie są bardzo skomplikowane, ale większość z tych którzy próbują sami za to się brać nie rozumie nawet ideii samego vatu.

Biorąc pod uwagę fakt, że rolnikowi i tak ciągle brakuje czasu na terminowe wykonanie własnych prac nie mówiąc już o podróżach i oczekiwaniu w urzędzie proponuję dać zarobić te 400 zł rocznie firmom które się tym trudnią i na tym się znają.

Dlaczego:

1. Przy rozliczeniu kwartalnym koszt obsługi wynosi rocznie ok 400zł (4 x 100 netto)

2. Rozliczenie kwartalne jest korzystniejsze ponieważ absorbuje mniej czasu i daje możliwość uzupełnienia zawieruszonej faktury czy wypisania zapomnianej.

3. Przy większych kwotach i tak możemy skorzystać z przyspieszonego terminu zwrotu (25 dni).

4. Rozliczają te 400 zł na godziny zaabsorbowane na te czynności oraz stracone w kolejkach raptem wyjdzie nam kilka zł/ha.

5. Istnieje duże ryzyko popełnienia błędów które w rezultacie będą nas kosztować kary lub utratę wielokrotnie większą.

6. Najważniejsze jest jednak to że urzędnicy mają komfort sprawdzania deklaracji i faktur prowadzonych przez biura, więc wogóle się nie czepiają takich rolników w przeciwieństwie do tych co sami rozliczają. Nie wspomnę tu już o nieformalnych układach z biurami.

 

Sami rozważcie czy opłaca się na tym łamać głowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do zwrotu w deklaracji wykazujesz różnicę czyli 2100 zł i jest to w opisane w innym temacie.
a tym miesiącu dostanę zwrotu 2100 , czy 1900 a 200 na przyszły przejdzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sami rozważcie czy opłaca się na tym łamać głowę.
z tego co rozpytywałem w moich stronach to biura rachunkowe cenią się po ok 200 zł/mies i to jeszcze w zależności od obrotu, o zgrozo !! ( a to już daje 12x200=2400, lub 4x200=800, ale nikt z znajomych nie jest na kwartalnym to nie wiem czy po tyle liczą), myślę że dla przeciętnego PL rolnika to już nie są sumy obojętne (zakładając że sprzedaży ma za ok 200tyś/rok i poniżej, tym większym to i owszem takie sumy mogą umykać)

I właśnie dlatego uważam że warto samemu to robić, 8-stów drogą nie chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie mało biur więc cenią się, u nas stawka wynosi 100+vat

 

nehco

Wytłumacz mi dlaczego krąży Ci po głowie cały czas 200 w następnym miesiącu.

 

Bilans vat :

vat dla US = vat należny - vat naliczony

 

vat dla US = 300-2400

 

vat dls US= -2100 (-) zwrot

(+) do zapłaty

 

• Podatek należny (przy sprzedaży) – można go określić jako podatek wynikający z faktur sprzedaży, który powinien być odprowadzony do Urzędu Skarbowego po uprzednim pomniejszeniu go o podatek naliczony.

 

• Podatek naliczony (przy zakupie) – jest podatkiem zapłaconym i wynika z faktur zakupu, które podatnik otrzymuje od sprzedającego w momencie dokonania transakcji przy zakupie towarów bądź usług.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nehco

Wytłumacz mi dlaczego krąży Ci po głowie cały czas 200 w następnym miesiącu.

 

Pozdrawiam

bo właśnie tego do końca nie chwytam:

jak sprzedaży netto miałem za 10 tyś ( to zgodnie z tym co tam na innym temacie pisało maksymalny zwrot za ten miesiąc może sięgnąć 22% wartości sprzedaży netto w danym miesiącu, a więc 2200zł- w tym przypadku. A ja miałem z faktur 2400 zł Vatu, to za ten miesiąc zgodnie z powyższym zwrócą mi tylko 2200 (1900+300), a te 2stówy, przejdą do zwrotu na następny miesiąc. tak czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"maksymalny zwrot za ten miesiąc może sięgnąć 22% wartości sprzedaży netto " nie wiesz we wszystkie brednie które tu niektórzy piszą.Powiem Ci że pierwszy raz o czymś takim słyszę, a prowadzi mi biuro.

 

W ten sposób to nigdy byś nie odzyskał vatu

Ostatnio kupiłem traktor a nie miałem sprzedaży wogóle to zwrócili mi całe 22% za traktor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vat od środków trwałych tak jak Twój traktor czy pustaki cementy itd zwracają bez niczego , ale np. niezrobisz zwrotu vatu w marcu jeśli niemiałeś sprzedaży chodzi mi tu o środki( ruchome czyu obrotowe niewiem jak to sie fachowo nazywa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd US wie, że Vat wpisany w rozliczeniu PIT jest ze środków obrotowych(pasze, paliwo itp) a kiedy ze środków trwałych( maszyny, budowle itp) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe niewie ufa podatnikom ale może to sprawdzić 5 lat wstecz i lepiej żeby sie wszystko zgadzało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w jakich sytuacjach można i jak to się robi i jak motywuje tą wcześniejszą wypłatę należnego zwrotu VAT za środki trwałe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz wczesniejszy zwrot podatku (30dni) to moje biuro takie podanie mi wypełnia o wcześniejszy zwrot. Jak robisz wcześniejszy zwrot to musisz sie liczyć że wezwą cię zaraz na kontrol i lepiej żebys miał dowody wplaty za faktury za które chcesz ten wcześniejszy zwrot dostać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składasz wniosek o zwrot vat w terminie przyspieszonym (25 dni) do którego dołaczasz faktury płatne gotówką oraz fektury płatne przelewem wraz z dowodami zapłaty. Po skopiowaniu US zwraca dokumenty. Kontrola następuje z urzędu jeżeli zwrot przekracza równowartość 10 tys. Euro i odbywa się u podatnika na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kontrolą powyżej 10tyś euro sie niezgodze mnie wołali przy zwrocie 16tys zł i niebyli u mnie tylko zawoziłem papierzyska do nich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytanie ze zrozumieniem chyba jest raczej Ci obce.

Z czym się nie zgadzasz, bo to co napisałeś to dokładnie pasuje do tego o czym ja napisałem.

Wiesz co to jest równowartość 10 tys euro?

Wiesz co to jest obowiązek fakultatywny a co to jest obowiązek obligatoryjny.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze wątpliwości co do zaliczania faktur do poszczególnych miesięcy rozliczeniowych. ( jeśli chodzi o kupno do gospodarstwa to z reguły data sprzedaży i data wystawienia faktury są takie same - więc wszystko jasne) Chodzi mi o to, że np. w przypadku faktury za mleko są tam dwie pozycje datowane:

- miesiąc sprzedaży np 2010/3

- i data wystawienia faktury 10.04.2010

i teraz czy tą fakturę rozliczamy w za marzec, czy za kwiecień jak wskazuje data wystawienia faktury ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czytanie ze zrozumieniem chyba jest raczej Ci obce.

Z czym się nie zgadzasz, bo to co napisałeś to dokładnie pasuje do tego o czym ja napisałem.

Wiesz co to jest równowartość 10 tys euro?

Wiesz co to jest obowiązek fakultatywny a co to jest obowiązek obligatoryjny.

pozdr

Napisałeś Kontrola następuje z urzędu jeżeli zwrot przekracza równowartość 10 tys. Euro i odbywa się u podatnika na miejscu to jest niecałe 40tys zł a ja miałem zwrot 16 tys zł i miałem kontrol czyli mniej niż 10 tys euro i na kontrol mnie wołali to znaczy że nieodbyła sie u mnie.ale niechce sie sprzeczać może cie źle zrozumiałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam jeszcze wątpliwości co do zaliczania faktur do poszczególnych miesięcy rozliczeniowych. ( jeśli chodzi o kupno do gospodarstwa to z reguły data sprzedaży i data wystawienia faktury są takie same - więc wszystko jasne) Chodzi mi o to, że np. w przypadku faktury za mleko są tam dwie pozycje datowane:

- miesiąc sprzedaży np 2010/3

- i data wystawienia faktury 10.04.2010

i teraz czy tą fakturę rozliczamy w za marzec, czy za kwiecień jak wskazuje data wystawienia faktury ??

 

Według mnie bieże sie date wystawienia faktury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, napiszę prościej.

Powyżej 10 tys euro muszą skontrolować i to na miejscu, aby opisać zgodność stanu faktycznego ze złożonymi fakturami.

Poniżej mogą ale nie muszą.

W twoim przypadku poprosili tylko o faktury których nie dołąfczyłeś do wniosku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie- a czy wpisujecie do ewidencji nabycia towarów i usług dotacje (np. dopłaty bezpośrednie, zwroty funduszy z róznychprogramów itd??) ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bo to jest tylko źródło finansowania nabycia środka trwałego, tak jak kredyt, którego też nie wpisujesz. Przecież do ewidencji ujmujesz fakturę zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...