Skocz do zawartości
dr_koks

Prawa włąściciela wobec dzierżawcy i gruntów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem użytkownikiem gruntów dzierżawionych. Jest to 1 działka, razem z budynkami i stawem(nie ma go w ewidencji) których nie używam- właściciel sie nimi zajmuje.

Czy właściciel może zabronić mi korzystania ze stawu? Jeśli na umowie jest kilkadziesiąt arów więcej niż na mapkach z ARiMR to za ile płacić właścicielowi?

Druga sprawa- ta działka graniczy z ziemią mojego brata i zawsze orzemy i uprawiamy jakby nie było miedzy. Czy przeoranie granicy między działkami jest zgodne z prawem?

 

Liczę na szybką i wyczerpującą odpowiedź,

Pozdrawiam

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzierżawca ma prawo do użytkowania przedmiotu dzierżawy zgodnie z umową, jeśli jakiegoś zapisu nie ma to obowiązuje kodeks cywilny, ale raczej przedmiot dzierżawy musiał zostać określony, stąd jeśli nie ma wyłączeń bądź ograniczeń należy przyjąć, iż właściciel powinien udostępnić całą nieruchomość, podobnie rzecz ma się z wysokością czynszu dzierżawnego, która powinna być określona w umowie (problemy pojawiają się w przypadku umowy ustnej zarówno przy stawie jak i wysokości czynszu), likwidacja granicy jest zgodna z prawem o ile nie uszkodzi się oznaczeń granicznych (czyli nie usunie się słupków, gdyż to już jest niezgodne z prawem i karane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...