Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kol. mam takie pytanie,prowadze gosp.-prod. mleka, mam okazję wydzierżawić 17h, chciałbym posiać na tym trawę bo jest to dosc daleko oddalone ode mnie.Chodzi mi o to czy te łąki mogłyby być eko?, jeżeli całe moje gosp. nie jest.Jakie warunki musiał bym spełnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście istnieje taka możliwość wystarczy nadać łące kryptonim eko i wszystko załatwione, natomiast jeśli chciałbyś rozpocząć certyfikowaną produkcję ekologiczną to konieczny jest kontakt z jednostką certyfikującą, prawdopodobnie wskażą na konieczność posiadania odrębnych budynków oraz maszyn dla ekologicznej części gospodarstwa, czyli dla takiej powierzchni co najmniej nie warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest też coś w stylu łąki ekstensywne kosi się dwa razy w roku i pozostawia kilka procent nieskoszone co roku w innym miejscu

lub wypasa , tylko nie pamiętam w jakich terminach i jaka za to kasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno za użytkowanie korzystne dla rzadkich gatunków ptaków oraz za użytkowanie korzystne dla zachowania różnorodnych typów łąk również można dostać sporo kasy . Czy ktoś z was z tego korzysta ( i czy się opłaca ) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzw. "ekologiczne łąki" to inaczej przystąpienie do pakietu 4 albo 5 Programu Rolnośrodowiskowego. Pobieranie płatności na łąki jest niezalezne od pobierania płatności obszarowych. Program się realizuje przez 5 lat, płatności wynoszą od 800-1290 zł/ha/rok. Wymagania co do uzytkowania są niewielkie, ale w wiekszości przypadków łąkę nalezy skosić przynajmniej raz w roku.

 

Zapraszam na stronę (link), tam znajdzie Pan inne informacje na ten temat albo proszę się skontaktować z doradcą rolnośrodowiskowym lub ekspertem przyrodniczym z Pana województwa. Lista uprawnionych ekspertów znajduje się na stronach CDR w Brwinowie.

 

EP Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...